Optakt: AaB – AGF

AaB’s offensive problemer møder AGF’s defensive kvaler. Vi ser nærmere på søndagens traditionsopgør.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Canal 9
Hashtag: #aabagf #sldk

Holdnyt:
AaB:
AaB har ambitioner om top 6, og når det er tilfældet, er fire point fra sæsonens tre første kampe ikke meget. Især med tanke på, at modstanderne – Lyngby, Horsens og SønderjyskE – alle tilhørte den nedre halvdel af ligaen i seneste sæson.

Særligt det offensive udbytte har været undervældende. AaB har kun scoret to mål, selv om holdet faktisk er blandt dem, der har skabt flest chancer i ligaen. Cheftræner Jacob Friis har selv erkendt, at holdet burde have scoret mere, men han noterede sig, at spillerne trods alt kom til chancerne i første omgang.

Friis kan også glæde sig over, at anfører Lucas Andersen har fået et par indhop på det seneste og dermed nærmer sig kampformen, efter han har siddet ude siden pokalfinalen i juli. Det er ikke til at vide, om han løser alle offensivens profiler, men han forværrer dem ikke ligefrem.

Tim Prica er tilbage fra karantæne, mens Rasmus Thelander bøvler med en skade. Også Daniel Granli og Robert Kakeeto er ukampdygtige. 

AGF:
David Nielsen siger selv, at han først og fremmest er god til at skabe en defensiv base og bygge et hold op derfra. Det er netop det, AGF’s succes under ham har været funderet på, men i denne sæson har forsvarsfundamentet slået revner.

AGF har indkasseret mål i alle sæsonens fem kampe i Superligaen og Europa League-kvalifikationen; ti i alt og altså to i snit pr. kamp. I seneste runde sad Sebastian Hausner og Niklas Backman ude med henholdsvis karantæne og en skade, og mens Hausner stadig afsoner karantæne, er det uvist, om Backman bliver klar til AaB.

Til gengæld har AGF’s offensiv leveret varen: 14 mål i fem kampe kan cheftræner Nielsen ikke være utilfreds med. Nu gælder det bare om at balancere det med færre mål i eget net.

Læs også:Grabara melder sig klar: Hvorfor ikke?

Foruden Backman sidder Kevin Diks, Gift Links og Milan Jevtovic også fortsat ude. Omvendt har klubben hentet Kamil Grabara tilbage til Århus, og han kan gøre comeback i målet.

Karantæne:
AaB: Ingen
AGF: Sebastian Hausner

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Ross, Pedersen, Okore – Pallesen, Fossum, Ferreira, Ahlmann – van Weert, Kusk, Andersen

AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Tingager, Juelsgård, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Grønbæk

Profilen:
AGF har mistet Jakob Ankersen og Mustapha Bundu, mens Gift Links og Milan Jevtovic er skadet. Besætningen på kanterne er med andre ord tynd, men det har især én mand – eller rettere knægt – draget fordel af. Albert Grønbæk er startet inde i de to seneste kampe, og mod OB scorede han et flot mål. Det ligner et lille gennembrud for teenageren.

Vidste du, at..:
De to trænere, Jacob Friis og David Nielsen, står lige i deres indbyrdes regnskab. Begge har vundet fire kampe mod den anden, og ikke et eneste opgør er end uafgjort.

Dom:
For femte gang i 2020 mødes AaB og AGF, og hidtil har det giver tre sejre til førstnævnte og en enkelt til AGF. Noget tyder dog på, at gæsterne tager sejren søndag.

AGF har trods forsvarsproblemer leveret angrebsspil og effektivitet af høj klasse i denne, og det kommer til at være udslagsgivende mod AaB. Kampen ender 2-1 til AGF.

Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Comeback til AaB’er: Det var alt i alt en lortedag på kontoret
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Superligaens bedste: VB-talent topper sammen med offensivprofiler


Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Går langt ned i løn

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Bach Bak i svime over Uhre

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Gigantisk nedslagtning

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen