Vejle Boldklub – AaB 1-1 (0-1)
Rufo, 0-1 (19.)
Allan Sousa, 1-1 (51.)
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Man kan ikke komme udenom brasilianske Allan Sousa, der også kom på tavlen for Vejle Boldklub og sikrede et mål. Brasilianeren med det lilla hår var involveret i stort set alt, hvad vejlenserne gjorde offensivt og kom frem til flere chancer. I slutminutter havde han også en helt utrolig clearing, hvor han sandsynligvis afværgede en AaB-scoring. Sousa får prisen som Vejles bedste, selvom han også fik et dumt gult kort i første halvleg for tilsyneladende at brokke sig.
AaB
Der var et par fine præstationer på holdet, og man kan blandt andet fremhæve Rufo, som scorede med knæet og kom frem til en række andre chancer. Han leverede en hel del fine ting offensivt og burde nok have scoret en gang mere. I defensiven gjorde Jakob Ahlmann det også fint i forsvaret med en række clearinger og vundne dueller.
Kampens værste
Tom van Weert blev skiftet ind, og han markerede sig mest af alt med en helt enorm afbrænder, som alene får prisen som kampens værste.
Den hollandske angriber driblede flot ind i Vejle Boldklubs felt, hvor han også afdriblede keeperen og blot skulle sparke bolden i mål, men i stedet for sparkede han fladt forbi mål. “Måske årets største afbrænder,” lød det efterfølgende fra kommentator Bo Henriksen. Det er svært at være uenig.
Kampens detalje
Det kan gå hurtigt i fodbold, og det kan gå fra himmel til helvede på et splitsekund. Det skete fredag aften for AaB. I det 51. minut havde nordjydernes spanske angriber Rufo en meget stor chance for at sparke dem foran med to mål og tæt på en sejr, men hans forsøg ramte træværket. Få sekunder efter lå bolden så i mål… i den anden ende. Vejle Boldklub udlignede og endte med at sikre et enkelt point.
Samtidig var der endelig spilletid til anfører Lucas Andersen, som havde været ude i de seneste 13 kampe. Han fik 20 minutter på banen, og det er selvsagt grund til glæde i den nordjyske lejr.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
