Bedst og værst: – Måske årets største afbrænder

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Vejle Boldklub og AaB.



Vejle Boldklub – AaB 1-1 (0-1)
Rufo, 0-1 (19.)
Allan Sousa, 1-1 (51.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub

Man kan ikke komme udenom brasilianske Allan Sousa, der også kom på tavlen for Vejle Boldklub og sikrede et mål. Brasilianeren med det lilla hår var involveret i stort set alt, hvad vejlenserne gjorde offensivt og kom frem til flere chancer. I slutminutter havde han også en helt utrolig clearing, hvor han sandsynligvis afværgede en AaB-scoring. Sousa får prisen som Vejles bedste, selvom han også fik et dumt gult kort i første halvleg for tilsyneladende at brokke sig.

AaB
Der var et par fine præstationer på holdet, og man kan blandt andet fremhæve Rufo, som scorede med knæet og kom frem til en række andre chancer. Han leverede en hel del fine ting offensivt og burde nok have scoret en gang mere. I defensiven gjorde Jakob Ahlmann det også fint i forsvaret med en række clearinger og vundne dueller.

Kampens værste
Tom van Weert blev skiftet ind, og han markerede sig mest af alt med en helt enorm afbrænder, som alene får prisen som kampens værste.

Den hollandske angriber driblede flot ind i Vejle Boldklubs felt, hvor han også afdriblede keeperen og blot skulle sparke bolden i mål, men i stedet for sparkede han fladt forbi mål. “Måske årets største afbrænder,” lød det efterfølgende fra kommentator Bo Henriksen. Det er svært at være uenig.

Kampens detalje
Det kan gå hurtigt i fodbold, og det kan gå fra himmel til helvede på et splitsekund. Det skete fredag aften for AaB. I det 51. minut havde nordjydernes spanske angriber Rufo en meget stor chance for at sparke dem foran med to mål og tæt på en sejr, men hans forsøg ramte træværket. Få sekunder efter lå bolden så i mål… i den anden ende. Vejle Boldklub udlignede og endte med at sikre et enkelt point.

Samtidig var der endelig spilletid til anfører Lucas Andersen, som havde været ude i de seneste 13 kampe. Han fik 20 minutter på banen, og det er selvsagt grund til glæde i den nordjyske lejr.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Liverpool præsenterer succestræner

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Vildt transferrygte skydes ned