Vejle Boldklub – AaB 1-1 (0-1)
Rufo, 0-1 (19.)
Allan Sousa, 1-1 (51.)
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Man kan ikke komme udenom brasilianske Allan Sousa, der også kom på tavlen for Vejle Boldklub og sikrede et mål. Brasilianeren med det lilla hår var involveret i stort set alt, hvad vejlenserne gjorde offensivt og kom frem til flere chancer. I slutminutter havde han også en helt utrolig clearing, hvor han sandsynligvis afværgede en AaB-scoring. Sousa får prisen som Vejles bedste, selvom han også fik et dumt gult kort i første halvleg for tilsyneladende at brokke sig.
AaB
Der var et par fine præstationer på holdet, og man kan blandt andet fremhæve Rufo, som scorede med knæet og kom frem til en række andre chancer. Han leverede en hel del fine ting offensivt og burde nok have scoret en gang mere. I defensiven gjorde Jakob Ahlmann det også fint i forsvaret med en række clearinger og vundne dueller.
Kampens værste
Tom van Weert blev skiftet ind, og han markerede sig mest af alt med en helt enorm afbrænder, som alene får prisen som kampens værste.
Den hollandske angriber driblede flot ind i Vejle Boldklubs felt, hvor han også afdriblede keeperen og blot skulle sparke bolden i mål, men i stedet for sparkede han fladt forbi mål. “Måske årets største afbrænder,” lød det efterfølgende fra kommentator Bo Henriksen. Det er svært at være uenig.
Kampens detalje
Det kan gå hurtigt i fodbold, og det kan gå fra himmel til helvede på et splitsekund. Det skete fredag aften for AaB. I det 51. minut havde nordjydernes spanske angriber Rufo en meget stor chance for at sparke dem foran med to mål og tæt på en sejr, men hans forsøg ramte træværket. Få sekunder efter lå bolden så i mål… i den anden ende. Vejle Boldklub udlignede og endte med at sikre et enkelt point.
Samtidig var der endelig spilletid til anfører Lucas Andersen, som havde været ude i de seneste 13 kampe. Han fik 20 minutter på banen, og det er selvsagt grund til glæde i den nordjyske lejr.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
