FC Nordsjælland – Brøndby IF 0-3 (0-1)
Mikael Uhre, 0-1 (21.)
Andrija Pavlovic, 0-2 (85.)
Lasse Vigen, 0-3 (89.)
Kampens bedste
FC Nordsjælland
Der var ikke mange, der for alvor gjorde sig til hos FC Nordsjælland, men på midtbanen gjorde en spiller som Jacob Steen Christensen det godt. Han ryddede godt op og vandt nogle bolde, mens han også var sikker i sin boldomgang.
Brøndby IF
Der var et par gode præstationer hos Brøndby IF, og især i første halvleg var Anis Ben Slimane en fin mand som afløser for karantæneramte og skadede Jesper Lindstrøm. Han var meget på bolden og spillede med stort overskud, mens han også var involveret i de blå-gules mål. Efter pausen faldt han lidt ud af kampen, da FC Nordsjælland kom mere på bolden, og Brøndby IF mest var farlige på kontraangreb. Her var Simon Hedlund en mand, der bød sig godt til og truede med sin hurtighed.
Kampens værste
Da Brøndby IF scorede kampens første mål, leverede hele FC Nordsjællands en kollektiv svipser og levede ikke op til det gamle ordsprog om, at man skal spille, indtil der fløjtes. De rødklædte markerede for, at bolden havde været ude over stregen, men linjedommeren vurderede anderledes, og i stedet kunne Brøndby IF straffe et ufokuseret forsvar ved at sende bolden i mål. Det var et mærkværdigt mål, hvor FC Nordsjælland nok burde have gjort det bedre.
Se målet i videoen øverst i artiklen.
Kampens detalje
Der var fans tilbage på stadion til de tre Superliga-kampe onsdag, og FC Nordsjælland bød dem også velkommen på Right to Dream Park med manér. De nordsjællandske værter gik på banen med et banner med teksten “Velkommen hjem,” som de holdte frem til ære for fansene lige inden kampstart. Det var en fin gestus.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Bayern München laver vildt comeback
