Randers FC – OB 1-1 (1-1)
0-1 Jens Jakob Thomasen (15′)
1-1 Alhaji Kamara (34′)
Kampens bedste
Randers FC
Kronjyderne var gode mod Vejle, og de var også gode mod OB i sæsonens første hjemmekamp. Thomasbergs tropper er gode på bolden, og de sætter nogle fine angreb sammen. Begge hold havde perioder i opgøret, men det må være Randers, der undervejs følte, at de var mest ovenpå. Derfor må det også ærgre dem, at de ikke fik skabt flere åbne chancer og scoret det mål, der kunne have vundet dem kampen. De gav til gengæld et par store muligheder væk i kontrafasen til OB, hvilket må bekymre Thomasberg lidt.
Simon Graves gjorde det godt i defensiven, og på midten var Vito Hammershøi Mistrati stærk som altid. Men det er altså de offensive kort og i særdeleshed Mathias Greve, Tosin Kehinde og Alhaji Kamara, der er spændende at overvære. Særligt Kehinde strikkede en flot præstation sammen med flere flotte driblinger og fine afleveringer på banens sidste tredjedel.
OB
Gæsterne havde svært ved at sætte mange afleveringer sammen ad gangen i opgøret. Derfor havde fynboerne også problemer med for alvor at sætte Randers under pres i store perioder ad gangen. Til gengæld viste de stor styrke i det direkte spil, og med de mange offensive kort formåede OB gentagende gange at true Randers i kontrafasen. Efter et kvarter kastede det også et mål af sig, men i resten af opgøret manglede OB-angriberne skarpheden på de store chancer, som de modsat Randers faktisk formåede at spille sig frem til.
Blandt de bedste OB’ere bør nævnes midtbanefighteren Aron Elís Thrándarson. Islændingen kom i vejen for meget på midtbanen, og han var generelt involveret i meget for gæsterne. Emmanuel Sabbi fortjener også et par rosende ord – amerikaneren spillede en fin kamp og var uheldig med at ramme stolpen to gange.
Kampens værste
Sabbi var tæt på i to omgange, og Bashim Kadrii viste i glimt også sin klasse. Men udover det må Andreas Alm altså ærgre sig over afslutningsevnerne hos de forreste. OB kom frem til mulighederne, men foran mål svigtede de offensive spillere. Unge 19-årige Max Fenger var helt usynlig i første halvleg og blev også skiftet ud i pausen. Meget symptomatisk efterladte afløseren Mads Frøkjær Jensen dog hellere ikke noget nævneværdigt aftryk. Selvom Randers var bedst på bolden, må OB derfor også ærgre sig mest over 1-1-resultatet. De brændte simpelthen for mange chancer.
Kampens detalje
Der skulle en afretning til, før at Jens Jakob Thomasens føringsmål kunne passere Patrik Carlgren i Randers-målet, men der var ikke noget tilfældigt over alt det, der ledte op til midtbanespillerens afslutning. Målet afsluttede en flot omstilling, der blev startet af OB-anføreren selv, da han kastede sig ind foran og blokerede en Randers-afslutning. Bolden blev sendt flot op til Bashkim Kadrii, der gik forbi sin direkte modspiller og slog et knivsparkt fladt indlæg ind i feltet. Herfra sprang bolden så ud til Thomasen, der 21 sekunder efter sin blokering kunne bringe OB på 1-0. Flot omstilling.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
