Bedst og værst: OB må ærgre sig mest

Vi har zoomet ind på kampen mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 1-1 (1-1)
0-1 Jens Jakob Thomasen (15′)
1-1 Alhaji Kamara (34′)

Kampens bedste

Randers FC
Kronjyderne var gode mod Vejle, og de var også gode mod OB i sæsonens første hjemmekamp. Thomasbergs tropper er gode på bolden, og de sætter nogle fine angreb sammen. Begge hold havde perioder i opgøret, men det må være Randers, der undervejs følte, at de var mest ovenpå. Derfor må det også ærgre dem, at de ikke fik skabt flere åbne chancer og scoret det mål, der kunne have vundet dem kampen. De gav til gengæld et par store muligheder væk i kontrafasen til OB, hvilket må bekymre Thomasberg lidt.

Simon Graves gjorde det godt i defensiven, og på midten var Vito Hammershøi Mistrati stærk som altid. Men det er altså de offensive kort og i særdeleshed Mathias Greve, Tosin Kehinde og Alhaji Kamara, der er spændende at overvære. Særligt Kehinde strikkede en flot præstation sammen med flere flotte driblinger og fine afleveringer på banens sidste tredjedel.

OB
Gæsterne havde svært ved at sætte mange afleveringer sammen ad gangen i opgøret. Derfor havde fynboerne også problemer med for alvor at sætte Randers under pres i store perioder ad gangen. Til gengæld viste de stor styrke i det direkte spil, og med de mange offensive kort formåede OB gentagende gange at true Randers i kontrafasen. Efter et kvarter kastede det også et mål af sig, men i resten af opgøret manglede OB-angriberne skarpheden på de store chancer, som de modsat Randers faktisk formåede at spille sig frem til. 

Blandt de bedste OB’ere bør nævnes midtbanefighteren Aron Elís Thrándarson. Islændingen kom i vejen for meget på midtbanen, og han var generelt involveret i meget for gæsterne. Emmanuel Sabbi fortjener også et par rosende ord – amerikaneren spillede en fin kamp og var uheldig med at ramme stolpen to gange.

Kampens værste
Sabbi var tæt på i to omgange, og Bashim Kadrii viste i glimt også sin klasse. Men udover det må Andreas Alm altså ærgre sig over afslutningsevnerne hos de forreste. OB kom frem til mulighederne, men foran mål svigtede de offensive spillere. Unge 19-årige Max Fenger var helt usynlig i første halvleg og blev også skiftet ud i pausen. Meget symptomatisk efterladte afløseren Mads Frøkjær Jensen dog hellere ikke noget nævneværdigt aftryk. Selvom Randers var bedst på bolden, må OB derfor også ærgre sig mest over 1-1-resultatet. De brændte simpelthen for mange chancer. 

Kampens detalje
Der skulle en afretning til, før at Jens Jakob Thomasens føringsmål kunne passere Patrik Carlgren i Randers-målet, men der var ikke noget tilfældigt over alt det, der ledte op til midtbanespillerens afslutning. Målet afsluttede en flot omstilling, der blev startet af OB-anføreren selv, da han kastede sig ind foran og blokerede en Randers-afslutning. Bolden blev sendt flot op til Bashkim Kadrii, der gik forbi sin direkte modspiller og slog et knivsparkt fladt indlæg ind i feltet. Herfra sprang bolden så ud til Thomasen, der 21 sekunder efter sin blokering kunne bringe OB på 1-0. Flot omstilling.





Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel




TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Flot gestus af Tadej Pogacar

Teemu Pukki dominerer



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Har afvist flere tilbud

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Melder dansk målkonge klar til Champions League



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Legende færdig i Wrexham?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde