Bedst og værst: Onyeka kostede i mareridtskamp

FC Nordsjælland vandt mandag med 3-2 over FC Midtjylland. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



FC Nordsjælland – FC Midtjylland 3-2 (1-1)
1-0 selvmål – Frank Onyeka (29.)
1-1 Sory Kaba (45.)
1-2 Pione Sisto (54.)
2-2 Kamaldeen Sulemana (66.)
3-2 Simon Adingra (90.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Det er utroligt, hvad Kamaldeen eventuelt kan få af betydning for mesterskabet med sine straffespark. Hvis det var blevet til to ud af to for ham, så havde han været kampens helt store personlighed. I stedet blev det kun til den ene mål, som lige ødelægger det lidt for ham.

I stedet lykkedes det for Simon Adingra at stjæle billedet. Den unge spiller fra Elfenbenskysten var lige kommet ind, da han blev spillet fri foran målet og scorede sejrsmålet til 3-2. 

FC Midtjylland:
Pione Sisto er ved at finde det frem, som skal til for at gøre en klar forskel. Det skete blandt andet med scoringen fra hans fod, hvor han tog godt med ansvar i klubbens bestræbelser på sølvtøj i denne sæson. Dog blev det større billede ødelagt af pointtabet, men det var bestemt ikke hans skyld, at det endte sådan. Tværtimod.

Endvidere levede Gustav Isaksen et meget fornemt indhop, hvor han med sin hurtighed gjorde sit for at få vippet sejren over på deres side. Det var bare ikke nok i en kamp, hvor det i stedet gik den helt anden vej.

Kampens værste:
Man kan godt være skyld i en enkelt kasse og leve med det, men når det er to – og så endda i mesterskabsspillet, så er det tæt på en katastrofe. Sådan en var det for FC Midtjyllands Frank Onyeka, som både lavede selvmål og lavede straffespark.

Duellen om mesterskabet er så tæt, at det kan være, at man kommer til at kigge tilbage på denne kamp og sige ‘Det var her, det gik galt’. De har dog stadig førstepladsen trods nederlaget.

Kampens detalje:
Der skulle ikke meget tid til for Simon Adingra at slå til mod midtjyderne. Det kan også blive øjeblikket, hvor det hele vender. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Brasilien – Japan

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”