Bedst og værst: Rinne imponerede i jubilæum – Atanga blev skurk

Tipsbladet.dk har zoomet ind på opgøret mellem FC Nordsjælland og AaB.



FC Nordsjælland – AaB 0-0 (0-0)

Kampens bedste

FC Nordsjælland:
Hjemmeholdet kom skidt fra start og havde svært ved at håndtere AaB’s høje, indledende pres, men efter den første halve times tid kom de bedre efter det og fik også mere plads, som kampen skred frem. Mikkel Rygaard var en af flere nye i forhold til kampen mod Brøndby, og den teknisk stærke midtbanespiller kvitterede for tilliden ved at være hjemmeholdets bedste. Rygaard leverede stabilt på midten med flere gode afleveringer og flotte vendinger, der var med til at bryde AaB’s pres.

AaB:
Gæsterne kom godt fra start og var bedst i første halvleg, men som kampen skred frem blev de i højere og højere grad udfordret af FC Nordsjælland. Frederik Børsting har scoret i de seneste to opgør og var igen en evig trussel for AaB, men han formåede ikke at omsætte sine chancer til mål. I stedet bør defensiven og i særdeleshed Rasmus Thelander og unge Mathias Ross Jensen fremhæves for at sikre nordjyderne det tredje clean sheet i træk. De var heldige et par gange i særligt første halvleg med ikke at indkassere mål, men i store dele af opgøret var de godt placeret og kom i vejen for det meste. 

Kampens værste
Man siger tit, at en kamp af chancerig, men søndagens opgør var lige ved at tage det til et nyt niveau. Begge hold væltede i chancer og afslutninger, og det er på den baggrund helt surrealistisk, at kampen endte 0-0. Det er selvfølgelig altid underholdende, men det vidner også nogle gange om nogle alt for uskarpe, offensive profiler. Det var særligt tilfældet hos FC Nordsjælland og i særdeleshed hos Isaac Atanga, der brændte to giga-chancer i første halvleg lige efter hinanden. Begge chancer burde simpelthen være blevet omsat til mål. Det var i øvrigt den fjerde kamp i træk uden mål fra Nordsjælland.

Kampens detalje
Jacob Rinne kunne søndag fejre sin kamp nummer 100 for AaB, og det gjorde målmanden med en flot kamp med flere gode redninger og sikre indgreb. Særligt i første halvleg reddede Rinne gæsterne, da han på imponerende vis fløj ind foran Atanga og reddede afslutningen ud til et hjørnespark. Atanga skulle som nævnt have scoret, men Rinne fortjener også cadeau for den flotte redning. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Her er FC Københavns vej i Europa

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub