Bedst og værst: Rinne imponerede i jubilæum – Atanga blev skurk

Tipsbladet.dk har zoomet ind på opgøret mellem FC Nordsjælland og AaB.



FC Nordsjælland – AaB 0-0 (0-0)

Kampens bedste

FC Nordsjælland:
Hjemmeholdet kom skidt fra start og havde svært ved at håndtere AaB’s høje, indledende pres, men efter den første halve times tid kom de bedre efter det og fik også mere plads, som kampen skred frem. Mikkel Rygaard var en af flere nye i forhold til kampen mod Brøndby, og den teknisk stærke midtbanespiller kvitterede for tilliden ved at være hjemmeholdets bedste. Rygaard leverede stabilt på midten med flere gode afleveringer og flotte vendinger, der var med til at bryde AaB’s pres.

AaB:
Gæsterne kom godt fra start og var bedst i første halvleg, men som kampen skred frem blev de i højere og højere grad udfordret af FC Nordsjælland. Frederik Børsting har scoret i de seneste to opgør og var igen en evig trussel for AaB, men han formåede ikke at omsætte sine chancer til mål. I stedet bør defensiven og i særdeleshed Rasmus Thelander og unge Mathias Ross Jensen fremhæves for at sikre nordjyderne det tredje clean sheet i træk. De var heldige et par gange i særligt første halvleg med ikke at indkassere mål, men i store dele af opgøret var de godt placeret og kom i vejen for det meste. 

Kampens værste
Man siger tit, at en kamp af chancerig, men søndagens opgør var lige ved at tage det til et nyt niveau. Begge hold væltede i chancer og afslutninger, og det er på den baggrund helt surrealistisk, at kampen endte 0-0. Det er selvfølgelig altid underholdende, men det vidner også nogle gange om nogle alt for uskarpe, offensive profiler. Det var særligt tilfældet hos FC Nordsjælland og i særdeleshed hos Isaac Atanga, der brændte to giga-chancer i første halvleg lige efter hinanden. Begge chancer burde simpelthen være blevet omsat til mål. Det var i øvrigt den fjerde kamp i træk uden mål fra Nordsjælland.

Kampens detalje
Jacob Rinne kunne søndag fejre sin kamp nummer 100 for AaB, og det gjorde målmanden med en flot kamp med flere gode redninger og sikre indgreb. Særligt i første halvleg reddede Rinne gæsterne, da han på imponerende vis fløj ind foran Atanga og reddede afslutningen ud til et hjørnespark. Atanga skulle som nævnt have scoret, men Rinne fortjener også cadeau for den flotte redning. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’