SønderjyskE – Vejle Boldklub (0-0)
1-0 Victor Mpindi Ekani (80.)
Kampens bedste:
SønderjyskE:
Undervejs i kampen var sønderjyderne et stykke efter Vejle, og det lignede i store perioder, at hvis nogen skulle vinde, så ville det blive Vejle. Sådan blev det dog ikke, og det kan skyldes den del af kampen, hvor der blev skiftet ud. Her blev Rilwan Hassan sendt på banen, og det gav noget ekstra til Haderslev-klubben.
Dog overgår han ikke målscorer Victor Mpindi Ekani, som klaskede bolden i netmaskerne ovenpå en meget solid præstation på midtbanen sammen med Mads Albæk. Endelig blev det også til en flot hjemmebanedebut til Duplexe Tchamba.
Vejle Boldklub:
Wahid Faghir er stadig kun 17 år, og derfor kan han nogle gange godt gøre det lidt for svært for sig selv nogle gange. Men når det lykkes, så er det lige ved at blive ret farligt. På torsdag bliver han 18, og så må man se om forvandlingen til myndig gør en forskel.
Hos VB’erne er der også en spiller på venstrebacken i form af Viljormur Davidsen, som var en af de spillere, som sørgede for at vejlensernes offensivspillere fik noget at arbejde med inde i feltet. Han var på bænken mod Randers, men viste mandag, at cheftræner Carit Falch roligt kan bruge ham.
Kampens værste:
Det blev ikke til den bedste dag for Emil Frederiksen, som undervejs i kampen forsøgte at filme sig til et straffespark. Den gik ikke, og han blev senere skiftet ud, hvorefter SønderjyskE tilfældigvis fik bedre fat om kampen. Det skal dog også med, at en lang række spillere leverede et lavt niveau, som kampen også generelt bar præg af.
Kampens detalje:
Der blev sparket flere bolde helt ud af stadion, og dem alle af SønderjyskE-spillere. Mest fjollet var det dog, da Emil Holm skulle sparke et frispark, hvor han på en eller anden måde fik sparket bolden så meget over mål, at den forsvandt udover taget over bagtribunen som et andet field goal i amerikansk fodbold.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Ståle Solbakken overvejede at sige op
OPTAKT
