Bedst og værst: Skørt field goal og klasket kasse

SønderjyskE snuppede en 1-0-sejr over Vejle mandag aften. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



SønderjyskE – Vejle Boldklub (0-0)
1-0 Victor Mpindi Ekani (80.)

Kampens bedste:

SønderjyskE:
Undervejs i kampen var sønderjyderne et stykke efter Vejle, og det lignede i store perioder, at hvis nogen skulle vinde, så ville det blive Vejle. Sådan blev det dog ikke, og det kan skyldes den del af kampen, hvor der blev skiftet ud. Her blev Rilwan Hassan sendt på banen, og det gav noget ekstra til Haderslev-klubben. 

Dog overgår han ikke målscorer Victor Mpindi Ekani, som klaskede bolden i netmaskerne ovenpå en meget solid præstation på midtbanen sammen med Mads Albæk. Endelig blev det også til en flot hjemmebanedebut til Duplexe Tchamba.

Vejle Boldklub:
Wahid Faghir er stadig kun 17 år, og derfor kan han nogle gange godt gøre det lidt for svært for sig selv nogle gange. Men når det lykkes, så er det lige ved at blive ret farligt. På torsdag bliver han 18, og så må man se om forvandlingen til myndig gør en forskel.

Hos VB’erne er der også en spiller på venstrebacken i form af Viljormur Davidsen, som var en af de spillere, som sørgede for at vejlensernes offensivspillere fik noget at arbejde med inde i feltet. Han var på bænken mod Randers, men viste mandag, at cheftræner Carit Falch roligt kan bruge ham.

Kampens værste:
Det blev ikke til den bedste dag for Emil Frederiksen, som undervejs i kampen forsøgte at filme sig til et straffespark. Den gik ikke, og han blev senere skiftet ud, hvorefter SønderjyskE tilfældigvis fik bedre fat om kampen. Det skal dog også med, at en lang række spillere leverede et lavt niveau, som kampen også generelt bar præg af.

Kampens detalje:
Der blev sparket flere bolde helt ud af stadion, og dem alle af SønderjyskE-spillere. Mest fjollet var det dog, da Emil Holm skulle sparke et frispark, hvor han på en eller anden måde fik sparket bolden så meget over mål, at den forsvandt udover taget over bagtribunen som et andet field goal i amerikansk fodbold.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Vil smadre transferrekord

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

Vigtigt nyt for ‘AC’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Zanka ville spille gratis for FC København

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Thomas Frank med interessant Danmark-melding