FC Midtjylland – AGF 0-2 (0-0)
0-1 Yann Bisseck (60.)
0-2 Mikael Anderson (86.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
På det seneste har Pione Sisto været et af midtjydernes stærkeste kort, og det var han også i dette opgør. Særligt i første halvleg kom han med en række lækre sager, som også gav muligheder. Blandt andet en afdribling af Kahl, som førte til en god chance.
Det blev også ved i anden halvleg, hvor det dog ikke var i lige så hyppig grad, at der kom flotte ting fra 200-kampsjubilaren.
AGF:
Der skal helt sikkert gives ros til Yann Bisseck for, at han endnu engang viste sig meget stærk i begge ender af banen. Scoringen var en anden slags end sidste runde, men de tæller jo lige meget. Samtidig er han voldsomt solid i forsvaret, som der var brug for i en kamp, hvor modstanderne i store perioder havde overtaget.
Lige bag ham var der til tider endnu stærkere spil fra målmand Jesper Hansen, som fik vist, at FCM-ledelsen nok valgte forkert, da de i sin tid kørte med Lössl i stedet for ham. Gang på gang kom han med sikre indgreb og redninger.
Kampens værste:
Det er efterhånden ingen hemmelighed, at FCM har store problemer med indlæg imod dem. Det var også denne gang tilfældet, da AGF kom foran med 1-0, hvor Erik Sviatchenko mistede sin markering. Det var desuden ikke den nemmeste kamp for ham med forskellige tekniske fejl.
Kampens detalje:
Det er næsten som en slags anti-detalje, da banen nærmest var som en ekstra modstander for spillerne. Græsset var gjort færdigt fredag, men det havde ikke noget at fæstne sig ordentligt, og derfor lignede det nogle gange, at der blev spillet på et stort, løst gulvtæppe, hvor man kunne glide rundt. Både AGF’erne og FCM’erne fik det at prøve.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
