FC Midtjylland – AGF 0-2 (0-0)
0-1 Yann Bisseck (60.)
0-2 Mikael Anderson (86.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
På det seneste har Pione Sisto været et af midtjydernes stærkeste kort, og det var han også i dette opgør. Særligt i første halvleg kom han med en række lækre sager, som også gav muligheder. Blandt andet en afdribling af Kahl, som førte til en god chance.
Det blev også ved i anden halvleg, hvor det dog ikke var i lige så hyppig grad, at der kom flotte ting fra 200-kampsjubilaren.
AGF:
Der skal helt sikkert gives ros til Yann Bisseck for, at han endnu engang viste sig meget stærk i begge ender af banen. Scoringen var en anden slags end sidste runde, men de tæller jo lige meget. Samtidig er han voldsomt solid i forsvaret, som der var brug for i en kamp, hvor modstanderne i store perioder havde overtaget.
Lige bag ham var der til tider endnu stærkere spil fra målmand Jesper Hansen, som fik vist, at FCM-ledelsen nok valgte forkert, da de i sin tid kørte med Lössl i stedet for ham. Gang på gang kom han med sikre indgreb og redninger.
Kampens værste:
Det er efterhånden ingen hemmelighed, at FCM har store problemer med indlæg imod dem. Det var også denne gang tilfældet, da AGF kom foran med 1-0, hvor Erik Sviatchenko mistede sin markering. Det var desuden ikke den nemmeste kamp for ham med forskellige tekniske fejl.
Kampens detalje:
Det er næsten som en slags anti-detalje, da banen nærmest var som en ekstra modstander for spillerne. Græsset var gjort færdigt fredag, men det havde ikke noget at fæstne sig ordentligt, og derfor lignede det nogle gange, at der blev spillet på et stort, løst gulvtæppe, hvor man kunne glide rundt. Både AGF’erne og FCM’erne fik det at prøve.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
