Bedst og værst: Tyvstartede guldfesten med detalje

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og AaB, hvor “Løverne” endegyldigt sikrede guldet.



Tipsbladet i Parken.

FC København – AaB 3-0 (2-0)
1-0 Hakon Haraldsson (8.)
2-0 Lukas Lerager (45.)
3-0 Isak Bergmann Johannesson (53.)

Kampens bedste
FC København

Han blev præsenteret som permanent FC København-spiller i går, og Lukas Lerager fejrede sin nye status med et brag af en kamp. Han dækker et enormt areal på midtbanen, hvor han også vinder sin del af dueller og tacklinger. Tilmed krydrede midtbanekrigeren søndagens indsats med et fantastisk mål, lige efter at en stor redning af Jacob Rinne havde forhindret ham i at score i første omgang. 

Der var dog også andre stærke præstationer af blandt andre Viktor Claesson, Peter Ankersen og flere.

AaB
AaB havde det svært i Parken, og nordjyderne var i størstedelen af kampen udspillet. Derfor er der heller ikke mange, der ligefrem er i spil til den her post, men Malthe Højholt leverede en udmærket præstation på midtbanen. Sikker i sin boldomgang og havde flere bolderobringer i kampens løb.

Kampens værste
Det var ikke en god kamp for AaB, og blandt andre Milan Makaric havde ikke en nem første halvleg. Angriberen bidrog med stort set ingenting, og han blev også skiftet ud efter 45 minutter, hvor Louka Prip blev sat ind.

Kampens detalje
Der var feststemning i Parken søndag. Guldet blev sikret med sejren, men allerede inden mesterskabet var endegyldigt i hus, blev festlighederne skudt i gang.

Hakon Haraldsson startede allerede festen efter sin hurtige scoring, hvor han viste dansetrinnene og luftguitaren frem og tyvstartede guldfesten. Han lignede en mand, der er helt klar til guldfesten senere.

Og kort efter var der yderligere festligheder. En masse medbragte badedyr traditionen tro blev kastet på banen fra tribunerne, og kampen måtte kortvarigt afbrydes.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Manchester United – Nottingham Forest

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Chelsea – Manchester City

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Raser: Det er latterligt!

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Rival sender stor ros til Bo Svensson

FC Nordsjælland køber offensiv profil

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Han er førende til at erstatte Hjulmand