Bedst og værst: Tyvstartede guldfesten med detalje

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og AaB, hvor “Løverne” endegyldigt sikrede guldet.



Tipsbladet i Parken.

FC København – AaB 3-0 (2-0)
1-0 Hakon Haraldsson (8.)
2-0 Lukas Lerager (45.)
3-0 Isak Bergmann Johannesson (53.)

Kampens bedste
FC København

Han blev præsenteret som permanent FC København-spiller i går, og Lukas Lerager fejrede sin nye status med et brag af en kamp. Han dækker et enormt areal på midtbanen, hvor han også vinder sin del af dueller og tacklinger. Tilmed krydrede midtbanekrigeren søndagens indsats med et fantastisk mål, lige efter at en stor redning af Jacob Rinne havde forhindret ham i at score i første omgang. 

Der var dog også andre stærke præstationer af blandt andre Viktor Claesson, Peter Ankersen og flere.

AaB
AaB havde det svært i Parken, og nordjyderne var i størstedelen af kampen udspillet. Derfor er der heller ikke mange, der ligefrem er i spil til den her post, men Malthe Højholt leverede en udmærket præstation på midtbanen. Sikker i sin boldomgang og havde flere bolderobringer i kampens løb.

Kampens værste
Det var ikke en god kamp for AaB, og blandt andre Milan Makaric havde ikke en nem første halvleg. Angriberen bidrog med stort set ingenting, og han blev også skiftet ud efter 45 minutter, hvor Louka Prip blev sat ind.

Kampens detalje
Der var feststemning i Parken søndag. Guldet blev sikret med sejren, men allerede inden mesterskabet var endegyldigt i hus, blev festlighederne skudt i gang.

Hakon Haraldsson startede allerede festen efter sin hurtige scoring, hvor han viste dansetrinnene og luftguitaren frem og tyvstartede guldfesten. Han lignede en mand, der er helt klar til guldfesten senere.

Og kort efter var der yderligere festligheder. En masse medbragte badedyr traditionen tro blev kastet på banen fra tribunerne, og kampen måtte kortvarigt afbrydes.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sender stikpille til FC København-flop

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Her er startopstillingerne til guldbraget

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder