Tipsbladet i Parken.
FC København – AaB 3-0 (2-0)
1-0 Hakon Haraldsson (8.)
2-0 Lukas Lerager (45.)
3-0 Isak Bergmann Johannesson (53.)
Kampens bedste
FC København
Han blev præsenteret som permanent FC København-spiller i går, og Lukas Lerager fejrede sin nye status med et brag af en kamp. Han dækker et enormt areal på midtbanen, hvor han også vinder sin del af dueller og tacklinger. Tilmed krydrede midtbanekrigeren søndagens indsats med et fantastisk mål, lige efter at en stor redning af Jacob Rinne havde forhindret ham i at score i første omgang.
Der var dog også andre stærke præstationer af blandt andre Viktor Claesson, Peter Ankersen og flere.
AaB
AaB havde det svært i Parken, og nordjyderne var i størstedelen af kampen udspillet. Derfor er der heller ikke mange, der ligefrem er i spil til den her post, men Malthe Højholt leverede en udmærket præstation på midtbanen. Sikker i sin boldomgang og havde flere bolderobringer i kampens løb.
Kampens værste
Det var ikke en god kamp for AaB, og blandt andre Milan Makaric havde ikke en nem første halvleg. Angriberen bidrog med stort set ingenting, og han blev også skiftet ud efter 45 minutter, hvor Louka Prip blev sat ind.
Kampens detalje
Der var feststemning i Parken søndag. Guldet blev sikret med sejren, men allerede inden mesterskabet var endegyldigt i hus, blev festlighederne skudt i gang.
Hakon Haraldsson startede allerede festen efter sin hurtige scoring, hvor han viste dansetrinnene og luftguitaren frem og tyvstartede guldfesten. Han lignede en mand, der er helt klar til guldfesten senere.
Og kort efter var der yderligere festligheder. En masse medbragte badedyr traditionen tro blev kastet på banen fra tribunerne, og kampen måtte kortvarigt afbrydes.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT
