Bedst og værst: Tyvstartede guldfesten med detalje

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og AaB, hvor “Løverne” endegyldigt sikrede guldet.



Tipsbladet i Parken.

FC København – AaB 3-0 (2-0)
1-0 Hakon Haraldsson (8.)
2-0 Lukas Lerager (45.)
3-0 Isak Bergmann Johannesson (53.)

Kampens bedste
FC København

Han blev præsenteret som permanent FC København-spiller i går, og Lukas Lerager fejrede sin nye status med et brag af en kamp. Han dækker et enormt areal på midtbanen, hvor han også vinder sin del af dueller og tacklinger. Tilmed krydrede midtbanekrigeren søndagens indsats med et fantastisk mål, lige efter at en stor redning af Jacob Rinne havde forhindret ham i at score i første omgang. 

Der var dog også andre stærke præstationer af blandt andre Viktor Claesson, Peter Ankersen og flere.

AaB
AaB havde det svært i Parken, og nordjyderne var i størstedelen af kampen udspillet. Derfor er der heller ikke mange, der ligefrem er i spil til den her post, men Malthe Højholt leverede en udmærket præstation på midtbanen. Sikker i sin boldomgang og havde flere bolderobringer i kampens løb.

Kampens værste
Det var ikke en god kamp for AaB, og blandt andre Milan Makaric havde ikke en nem første halvleg. Angriberen bidrog med stort set ingenting, og han blev også skiftet ud efter 45 minutter, hvor Louka Prip blev sat ind.

Kampens detalje
Der var feststemning i Parken søndag. Guldet blev sikret med sejren, men allerede inden mesterskabet var endegyldigt i hus, blev festlighederne skudt i gang.

Hakon Haraldsson startede allerede festen efter sin hurtige scoring, hvor han viste dansetrinnene og luftguitaren frem og tyvstartede guldfesten. Han lignede en mand, der er helt klar til guldfesten senere.

Og kort efter var der yderligere festligheder. En masse medbragte badedyr traditionen tro blev kastet på banen fra tribunerne, og kampen måtte kortvarigt afbrydes.





LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Dansk træner vinder stor pris

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’