Brøndby IF – Viborg FF 1-1 (1-0)
1-0 Josip Radosevic (21.)
1-1 Lars Kramer (68.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Det blev til et lidt heldigt mål på frispark for Radosevic, men derudover var det ikke bare held det hele for midtbanespilleren. Kroaten var stærk både i de gode og i de svære perioder for Brøndby, hvor han sugede bolde til sig i erobringsspillet, ligesom han var god til at få dem spillet videre.
Endvidere blev det til en god kamp fra Mads Hermansens side, hvor han beviste, hvorfor man roligt har udnævnt ham som ny førstemålmand i Brøndby efter afskeden med Marvin Schwäbe.
Viborg FF:
Det er en fornøjelse at se et oprykkerhold, som ikke er bange for at give den gas. Også når de er på Brøndby Stadion. Derfor var der sådan også mange, som man kan fremhæve, og foruden målscorer Lars Kramer, så gjorde en spiller som Tobias Bech samt Christian Sørensen sig godt bemærkte.
Sidstnævntes evner med lange indkast skal nok blive ved med at være et farligt våben for Viborg. Brøndby-spillerne havde ofte meget store vanskeligheder med at få styr på dem – og det endte da også med et mål ved et af dem.
Kampens værste:
Der var mange spillere, som ikke ligefrem havde deres bedste dag. Sidste sæsons Superliga-topscorer Mikael Uhre havde svært ved at stemple rigtigt ind for Brøndby. Hanovergår endda Viborg-målmand Lucas Lund, som ikke så godt ud ved Radosevic’ frispark, som blev sparket midt i målet. Det må ikke blive en vane for Uhre, hvis han ikke skal opfattes som et one hit wonder.
Kampens detalje:
Det er altid lidt sjovt, når to brødre kommer til at stå overfor hinanden. Sådan var det med Kevin og Jeff Mensah, som bestemt ikke har været udsat for det i de seneste år. Det blev dog kun til 10 minutters tid for dem, hvor Brøndbys Mensah fik et gult kort for et frustrationsfrispark.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
AGF køber dansk profil
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
