Bedst og værst: Uhre stemplede ikke ind

Det blev til 1-1 mellem Brøndby og Viborg søndag aften. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



Brøndby IF – Viborg FF 1-1 (1-0)
1-0 Josip Radosevic (21.)
1-1 Lars Kramer (68.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Det blev til et lidt heldigt mål på frispark for Radosevic, men derudover var det ikke bare held det hele for midtbanespilleren. Kroaten var stærk både i de gode og i de svære perioder for Brøndby, hvor han sugede bolde til sig i erobringsspillet, ligesom han var god til at få dem spillet videre. 

Endvidere blev det til en god kamp fra Mads Hermansens side, hvor han beviste, hvorfor man roligt har udnævnt ham som ny førstemålmand i Brøndby efter afskeden med Marvin Schwäbe.

Viborg FF:
Det er en fornøjelse at se et oprykkerhold, som ikke er bange for at give den gas. Også når de er på Brøndby Stadion. Derfor var der sådan også mange, som man kan fremhæve, og foruden målscorer Lars Kramer, så gjorde en spiller som Tobias Bech samt Christian Sørensen sig godt bemærkte.

Sidstnævntes evner med lange indkast skal nok blive ved med at være et farligt våben for Viborg. Brøndby-spillerne havde ofte meget store vanskeligheder med at få styr på dem – og det endte da også med et mål ved et af dem.

Kampens værste:
Der var mange spillere, som ikke ligefrem havde deres bedste dag. Sidste sæsons Superliga-topscorer Mikael Uhre havde svært ved at stemple rigtigt ind for Brøndby. Hanovergår endda Viborg-målmand Lucas Lund, som ikke så godt ud ved Radosevic’ frispark, som blev sparket midt i målet. Det må ikke blive en vane for Uhre, hvis han ikke skal opfattes som et one hit wonder.

Kampens detalje:
Det er altid lidt sjovt, når to brødre kommer til at stå overfor hinanden. Sådan var det med Kevin og Jeff Mensah, som bestemt ikke har været udsat for det i de seneste år. Det blev dog kun til 10 minutters tid for dem, hvor Brøndbys Mensah fik et gult kort for et frustrationsfrispark.





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Peter Schmeichel lander stort job

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Frygter Christian Eriksen-problem

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Det var en af de værste dage

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen