AaB – OB 0-2 (0-1)
Aron Thrandarson, 0-1 (14.)
Issam Jebali, 0-2 (56.)
Kampens bedste
AaB
Det er svært at pege på en spiller, der gjorde det godt for AaB i søndagens kamp, men Rasmus Thelander kan trods alt nævnes. Selvom AaB indkasserede to mål, vandt han en del dueller i luften, mens han også vandt boldbesiddelse flere gange.
OB
OB havde ikke scoret i deres seneste tre kampe – to i Superligaen og én i pokalturneringen – men to gange fik de sendt bolden i netmaskerne mod AaB. Og det kan de især takke Issam Jebali. Angriberen var særdeles velspillende med en flot assist til det første mål, mens han selv scorede det andet med en stærk afslutning. Alt i alt var Jebali ofte involveret, når OB blev farlige.
Kampens værste
Tom van Weert startede igen inde, selvom hans tid i AaB formentlig synger på sidste vers, men han greb overhovedet ikke chancen. I anden halvlegs første minut havde den hollandske angriber to store chancer, men hans afslutning og hans hovedstød manglede begge en hel del kvalitet. Hvis han havde udlignet der, kunne kampen have set meget anderledes ud. Det var ikke hans bedste dag dag på kontoret.
Det skal dog også siges, at AaB i størstedelen af kampen manglede skarphed og havde svært ved at skabe chancer, og det var generelt en meget skuffende indsats fra nordjyderne, der så ud til at mangle en plan. Med nederlaget misser de top seks.
Kampens detalje
Vi fortsætter lidt med Tom van Weert, for det gik heller ikke godt for hollænderen uden for kridtstregerne. Umiddelbart efter sin udskiftning sparkede han til en havestol, og det resulterede i et gult kort.
Af de mere positive detaljer kan Issam Jebalis oplæg til OB’s første mål nævnes. Tuneseren viste god teknik og godt overblik ved at spille Aron Thrandarson fri, og du kan se det i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
