Brøndby IF – FC København 1-3 (0-1)
0-1 Kamil Wilczek (37.)
1-1 Mikael Uhre (69.)
1-2 Mo Daramy (90+1.)
1-3 Kamil Wilczek (90+6.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Offensivt var det set over hele kampen klart bedst fra Jesper Lindstrøm. Han laver en del gode løb, og så er han klar til at skabe overtal i både højre og venstre side af banen ved at flytte sig væk fra det centrale. Det var dog meget lidt, som han fik ud af anstrengelserne.
Anderledes tydeligt kunne man se på Andreas Maxsø, at det er en spiller, som får sat sig igennem med et meget fint overblik og sikre pasninger i det opbyggende spil. Det kunne andre på holdet godt lære noget af. Samtidig sørger han får at vinde stort set alle sine dueller, så de direkte modstandere på FCK-holdet blev pakket ned. Lige lidt hjalp det dog efter det sene straffespark.
FC København:
Carlos Zeca er yderst afgørende for FC Københavns spil, da han er helt enormt sikker i sine afleveringer, ligesom han også ofte er med til at få bolden tilbage på FCK-fødder, hvis den er blevet mistet. Enten igennem sit pres, hvor han får Brøndby-spillerne til at aflevere skidt – eller ved at han simpelthen snupper kuglen fra de blågule.
Dertil skal der også være en bemærkning om den polske angriber Kamil Wilczek, som lavede to scoringer i opgøret. Det er nu det tredje mod Brøndby, ligesom han også har fået annulleret et mål mod dem tidligere.
Kampens værste:
Når det kom til underlige afleveringer, så var Kevin Mensah helt klart på pletten. Han stod desuden også for at brænde en stor Brøndby-chance undervejs i første halvleg, men han kan alligevel se Hjörtur Hermannsson lave et straffespark helt til sidst ved at få arm på bolden. Det kostede selvsagt enormt.
Kampens detalje:
Det er en stor fejl af VAR-dommerne, at de ikke kunne se, at Mo Daramy stod langt inde i straffesparksfeltet ved 2-1-scoringen, som selvsagt gav ham en stor fordel, som fik meget stort betydning for kampen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
DAGENS SPILFORSLAG
Nantes kan overraske i Lens
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Manchester City – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
