Brøndby IF – FC København 1-3 (0-1)
0-1 Kamil Wilczek (37.)
1-1 Mikael Uhre (69.)
1-2 Mo Daramy (90+1.)
1-3 Kamil Wilczek (90+6.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Offensivt var det set over hele kampen klart bedst fra Jesper Lindstrøm. Han laver en del gode løb, og så er han klar til at skabe overtal i både højre og venstre side af banen ved at flytte sig væk fra det centrale. Det var dog meget lidt, som han fik ud af anstrengelserne.
Anderledes tydeligt kunne man se på Andreas Maxsø, at det er en spiller, som får sat sig igennem med et meget fint overblik og sikre pasninger i det opbyggende spil. Det kunne andre på holdet godt lære noget af. Samtidig sørger han får at vinde stort set alle sine dueller, så de direkte modstandere på FCK-holdet blev pakket ned. Lige lidt hjalp det dog efter det sene straffespark.
FC København:
Carlos Zeca er yderst afgørende for FC Københavns spil, da han er helt enormt sikker i sine afleveringer, ligesom han også ofte er med til at få bolden tilbage på FCK-fødder, hvis den er blevet mistet. Enten igennem sit pres, hvor han får Brøndby-spillerne til at aflevere skidt – eller ved at han simpelthen snupper kuglen fra de blågule.
Dertil skal der også være en bemærkning om den polske angriber Kamil Wilczek, som lavede to scoringer i opgøret. Det er nu det tredje mod Brøndby, ligesom han også har fået annulleret et mål mod dem tidligere.
Kampens værste:
Når det kom til underlige afleveringer, så var Kevin Mensah helt klart på pletten. Han stod desuden også for at brænde en stor Brøndby-chance undervejs i første halvleg, men han kan alligevel se Hjörtur Hermannsson lave et straffespark helt til sidst ved at få arm på bolden. Det kostede selvsagt enormt.
Kampens detalje:
Det er en stor fejl af VAR-dommerne, at de ikke kunne se, at Mo Daramy stod langt inde i straffesparksfeltet ved 2-1-scoringen, som selvsagt gav ham en stor fordel, som fik meget stort betydning for kampen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Sprudler i MLS
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
