Brøndby IF – FC København 1-3 (0-1)
0-1 Kamil Wilczek (37.)
1-1 Mikael Uhre (69.)
1-2 Mo Daramy (90+1.)
1-3 Kamil Wilczek (90+6.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Offensivt var det set over hele kampen klart bedst fra Jesper Lindstrøm. Han laver en del gode løb, og så er han klar til at skabe overtal i både højre og venstre side af banen ved at flytte sig væk fra det centrale. Det var dog meget lidt, som han fik ud af anstrengelserne.
Anderledes tydeligt kunne man se på Andreas Maxsø, at det er en spiller, som får sat sig igennem med et meget fint overblik og sikre pasninger i det opbyggende spil. Det kunne andre på holdet godt lære noget af. Samtidig sørger han får at vinde stort set alle sine dueller, så de direkte modstandere på FCK-holdet blev pakket ned. Lige lidt hjalp det dog efter det sene straffespark.
FC København:
Carlos Zeca er yderst afgørende for FC Københavns spil, da han er helt enormt sikker i sine afleveringer, ligesom han også ofte er med til at få bolden tilbage på FCK-fødder, hvis den er blevet mistet. Enten igennem sit pres, hvor han får Brøndby-spillerne til at aflevere skidt – eller ved at han simpelthen snupper kuglen fra de blågule.
Dertil skal der også være en bemærkning om den polske angriber Kamil Wilczek, som lavede to scoringer i opgøret. Det er nu det tredje mod Brøndby, ligesom han også har fået annulleret et mål mod dem tidligere.
Kampens værste:
Når det kom til underlige afleveringer, så var Kevin Mensah helt klart på pletten. Han stod desuden også for at brænde en stor Brøndby-chance undervejs i første halvleg, men han kan alligevel se Hjörtur Hermannsson lave et straffespark helt til sidst ved at få arm på bolden. Det kostede selvsagt enormt.
Kampens detalje:
Det er en stor fejl af VAR-dommerne, at de ikke kunne se, at Mo Daramy stod langt inde i straffesparksfeltet ved 2-1-scoringen, som selvsagt gav ham en stor fordel, som fik meget stort betydning for kampen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
