Vejle Boldklub – SønderjyskE 4-1 (1-0)
1-0 Allan Sousa, straffespark (45′)
1-1 Anders K. Jacobsen (52′)
2-1 Allan Sousa, straffespark (62′)
3-1 Arbnor Mucolli (84′)
4-1 Arbnor Mucolli (97′)
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Superliga-bolden vendte søndag tilbage på Vejle Stadion, og selvom der ikke var fans på lægterne, så klæder det landets bedste række med klubbens tilstedeværelse. SønderjyskE kom til kampen med selvtillid efter sejren over FC Midtjylland og pressede da også hjemmeholdet i bund fra start, men Vejle havde modet til at spille sig ud af presset og havde derfra flere gode perioder mod de stærke gæster fra SønderjyskE. Allan Sousa er nem at pege på som kampens spiller for sine to straffesparksscoringer – hvoraf det ene blev fremtvunget af Sousa selv – men brasilianeren gjorde også god figur i opspillet og var i flere omgange den største trussel i Vejle-offensiven. Iranske Saeid Ezatollahi gjorde også fin figur på midtbanen for hjemmeholdet, mens målscoreren Mucolli leverede et blændende indhop fra bænken med to flotte scoringer – den sidste en sand perle.
SønderjyskE
Glen Riddersholms tropper kom fremragende fra start i sidste runde takket være en effektiv offensiv og en solid forsvarsindsats, der ikke tillod FC Midtjylland de store muligheder i Superligaens første runde. I Vejle formåede virkede gæsternes primære våben dog til at være lange indkast i et forsøg på at gøre kampen rig på dueller. Den strategi afvæbnede Vejle dog, og så fik SønderjyskE det svært med at finde åbningerne i Vejle-defensiven langs jorden. Alexander Bah var en af de bedre fra gæsterne i en kamp, hvor der ellers ikke var mange hos gæsterne, der skilte sig nævneværdigt ud.
Kampens værste
Julius Eskesen fik genvalg på toppen for SønderjyskE, men endnu engang havde den tidligere OB’er svært ved for alvor at sætte sit aftryk på kampen og være afgørende på banens sidste tredjedel. Eskesen blev også igen skiftet ud efter en times spil, og han må nu være presset på startpladsen efter to glimrende indhop fra nyindkøbet Haji Wright.
Kampens detalje
Superligaen har over sommeren fået indført VAR, men det er måske ikke alle, der har bemærket det. Det udskældte dommerredskab har nemlig ikke trukket meget fokus i de første to runder, men søndag aften i Vejle fik systemet i høj grad en hovedrolle.
VAR-dommerne brugte i slutningen af første halvleg god tid på at tjekke Vejles første straffespark igennem, men særligt i anden halvleg kom systemet i fokus. Mads Albæks udligning på et flot langskud kort efter pausen blev nemlig på kontroversiel vis annulleret, efter at dommer Aydin Uslu havde været ude ved sin skærm og konstateret, at Marc Dal Hende, der havde en fod i en offside-position, blokerede udsynet for Vejle-målmand Indy Groothuizen.
SønderjyskE svarede minuttet efter igen, da Anders K. Jacobsens flotte udligning blev godkendt, men kort efter kom VAR i spil igen, da Aydin Uslu dømte endnu et straffespark til Vejle, da Albæk havde lidt for godt fat i Faghir ved et hjørnespark. På trods af protester fra SønderjyskE-spillerne, blev dommen dog ikke omstødt af VAR-rummet.
Og VAR var ikke færdig med at spille en rolle. I kampens sidste minutter fik Arbnor Muccolis glimrende 3-1-scoring egentlig ikke lov til at stå, da han blev vinket offside – men efter et gennemtjek i VAR-rummet blev dommen omstødt, og så var dødsstødet sat ind på gæsterne.
LIVE
LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
Hugo Ekitike misser VM
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
