Vejle Boldklub – SønderjyskE 4-1 (1-0)
1-0 Allan Sousa, straffespark (45′)
1-1 Anders K. Jacobsen (52′)
2-1 Allan Sousa, straffespark (62′)
3-1 Arbnor Mucolli (84′)
4-1 Arbnor Mucolli (97′)
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Superliga-bolden vendte søndag tilbage på Vejle Stadion, og selvom der ikke var fans på lægterne, så klæder det landets bedste række med klubbens tilstedeværelse. SønderjyskE kom til kampen med selvtillid efter sejren over FC Midtjylland og pressede da også hjemmeholdet i bund fra start, men Vejle havde modet til at spille sig ud af presset og havde derfra flere gode perioder mod de stærke gæster fra SønderjyskE. Allan Sousa er nem at pege på som kampens spiller for sine to straffesparksscoringer – hvoraf det ene blev fremtvunget af Sousa selv – men brasilianeren gjorde også god figur i opspillet og var i flere omgange den største trussel i Vejle-offensiven. Iranske Saeid Ezatollahi gjorde også fin figur på midtbanen for hjemmeholdet, mens målscoreren Mucolli leverede et blændende indhop fra bænken med to flotte scoringer – den sidste en sand perle.
SønderjyskE
Glen Riddersholms tropper kom fremragende fra start i sidste runde takket være en effektiv offensiv og en solid forsvarsindsats, der ikke tillod FC Midtjylland de store muligheder i Superligaens første runde. I Vejle formåede virkede gæsternes primære våben dog til at være lange indkast i et forsøg på at gøre kampen rig på dueller. Den strategi afvæbnede Vejle dog, og så fik SønderjyskE det svært med at finde åbningerne i Vejle-defensiven langs jorden. Alexander Bah var en af de bedre fra gæsterne i en kamp, hvor der ellers ikke var mange hos gæsterne, der skilte sig nævneværdigt ud.
Kampens værste
Julius Eskesen fik genvalg på toppen for SønderjyskE, men endnu engang havde den tidligere OB’er svært ved for alvor at sætte sit aftryk på kampen og være afgørende på banens sidste tredjedel. Eskesen blev også igen skiftet ud efter en times spil, og han må nu være presset på startpladsen efter to glimrende indhop fra nyindkøbet Haji Wright.
Kampens detalje
Superligaen har over sommeren fået indført VAR, men det er måske ikke alle, der har bemærket det. Det udskældte dommerredskab har nemlig ikke trukket meget fokus i de første to runder, men søndag aften i Vejle fik systemet i høj grad en hovedrolle.
VAR-dommerne brugte i slutningen af første halvleg god tid på at tjekke Vejles første straffespark igennem, men særligt i anden halvleg kom systemet i fokus. Mads Albæks udligning på et flot langskud kort efter pausen blev nemlig på kontroversiel vis annulleret, efter at dommer Aydin Uslu havde været ude ved sin skærm og konstateret, at Marc Dal Hende, der havde en fod i en offside-position, blokerede udsynet for Vejle-målmand Indy Groothuizen.
SønderjyskE svarede minuttet efter igen, da Anders K. Jacobsens flotte udligning blev godkendt, men kort efter kom VAR i spil igen, da Aydin Uslu dømte endnu et straffespark til Vejle, da Albæk havde lidt for godt fat i Faghir ved et hjørnespark. På trods af protester fra SønderjyskE-spillerne, blev dommen dog ikke omstødt af VAR-rummet.
Og VAR var ikke færdig med at spille en rolle. I kampens sidste minutter fik Arbnor Muccolis glimrende 3-1-scoring egentlig ikke lov til at stå, da han blev vinket offside – men efter et gennemtjek i VAR-rummet blev dommen omstødt, og så var dødsstødet sat ind på gæsterne.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Danske stjerner kan være fortid
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
