FC København – Brøndby IF 2-1 (1-1)
Kamil Wilczek, 0-1 (6’)
Viktor Fischer, 1-1 (28’)
Victor Fischer, 2-1 (90′)
Kampens bedste
FC København
Carlos Zeca leverer oftest stærke præstationer på FC Københavns midtbane, og søndagens derby var ingen undtagelse. Grækeren er sikker i boldomgangen og sørger for mange bolderobringer, og kaptajnen gik i mange henseender forrest for FC København.
Også Kalle Johnsson i FC Københavns mål leverede en håndfuld flotte redninger, og han har virkelig cementeret sig som københavnernes førstevalg imellem stængerne.
Brøndby IF
Det var ikke kun FC Københavns keeper, der imponerede. Også Marvin Schwäbe leverede en stærk præstation i Brøndbys mål. Især i anden halvleg havde han den ene store redning efter den anden, da han var en af de største årsager til, at Brøndby ikke indkasserede flere mål. Det var en stærk præstation fra den tyske keeper.
Kampens værste
Johan Larsson fik chancen fra start mod FC København, men han gjorde ikke meget for at bevise, at han også bør være i Brøndby, efter hans kontrakt udløber ved årsskiftet. Den tidligere anfører har været langt fra vanligt niveau og gav ikke meget offensivt, mens han også havde nogle problemer med Viktor Fischer og Pierre Bengtsson i defensiven. Han blev også erstattet af Kevin Mensah midtvejs i anden halvleg.
Kampens detalje
Kamil Wilczek kan endelig kalde sig den Brøndby-spiller med flest scoringer i Superligaen. Polakken scorede mod AGF i sidste runde, og det troede han var mål nummer 70, men da playoff-målet mod Randers FC i sidste sæson ikke tæller, var han før derbyet fortsat på 69 scoringer. Han skulle dog blot bruge seks minutter på at score nummer 70. Efter et flot indlæg af Simon Hedlund headede han nemlig føringsmålet ind, og Kamil Wilczek skrev sig dermed ind i Brøndbys historiebøger.
Også Viktor Fischers genrejsning fortjener at blive nævnt. FC København-profilen havde før kampen ikke scoret i denne Superliga-sæson, men han stemplede for alvor ind med to scoringer mod Brøndby – heraf den ene i det 90. minut. Det var ikke en helt dum kamp at få hul på bylden i for Viktor Fischer.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
