FC København – Brøndby IF 2-1 (1-1)
Kamil Wilczek, 0-1 (6’)
Viktor Fischer, 1-1 (28’)
Victor Fischer, 2-1 (90′)
Kampens bedste
FC København
Carlos Zeca leverer oftest stærke præstationer på FC Københavns midtbane, og søndagens derby var ingen undtagelse. Grækeren er sikker i boldomgangen og sørger for mange bolderobringer, og kaptajnen gik i mange henseender forrest for FC København.
Også Kalle Johnsson i FC Københavns mål leverede en håndfuld flotte redninger, og han har virkelig cementeret sig som københavnernes førstevalg imellem stængerne.
Brøndby IF
Det var ikke kun FC Københavns keeper, der imponerede. Også Marvin Schwäbe leverede en stærk præstation i Brøndbys mål. Især i anden halvleg havde han den ene store redning efter den anden, da han var en af de største årsager til, at Brøndby ikke indkasserede flere mål. Det var en stærk præstation fra den tyske keeper.
Kampens værste
Johan Larsson fik chancen fra start mod FC København, men han gjorde ikke meget for at bevise, at han også bør være i Brøndby, efter hans kontrakt udløber ved årsskiftet. Den tidligere anfører har været langt fra vanligt niveau og gav ikke meget offensivt, mens han også havde nogle problemer med Viktor Fischer og Pierre Bengtsson i defensiven. Han blev også erstattet af Kevin Mensah midtvejs i anden halvleg.
Kampens detalje
Kamil Wilczek kan endelig kalde sig den Brøndby-spiller med flest scoringer i Superligaen. Polakken scorede mod AGF i sidste runde, og det troede han var mål nummer 70, men da playoff-målet mod Randers FC i sidste sæson ikke tæller, var han før derbyet fortsat på 69 scoringer. Han skulle dog blot bruge seks minutter på at score nummer 70. Efter et flot indlæg af Simon Hedlund headede han nemlig føringsmålet ind, og Kamil Wilczek skrev sig dermed ind i Brøndbys historiebøger.
Også Viktor Fischers genrejsning fortjener at blive nævnt. FC København-profilen havde før kampen ikke scoret i denne Superliga-sæson, men han stemplede for alvor ind med to scoringer mod Brøndby – heraf den ene i det 90. minut. Det var ikke en helt dum kamp at få hul på bylden i for Viktor Fischer.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
