Bedst og værst: Viktor Fischer skød Brøndby i sænk til sidst

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem FC København og Brøndby IF.



FC København – Brøndby IF 2-1 (1-1)
Kamil Wilczek, 0-1 (6’)
Viktor Fischer, 1-1 (28’)
Victor Fischer, 2-1 (90′)

Kampens bedste
FC København
Carlos Zeca leverer oftest stærke præstationer på FC Københavns midtbane, og søndagens derby var ingen undtagelse. Grækeren er sikker i boldomgangen og sørger for mange bolderobringer, og kaptajnen gik i mange henseender forrest for FC København.

Også Kalle Johnsson i FC Københavns mål leverede en håndfuld flotte redninger, og han har virkelig cementeret sig som københavnernes førstevalg imellem stængerne. 

Brøndby IF
Det var ikke kun FC Københavns keeper, der imponerede. Også Marvin Schwäbe leverede en stærk præstation i Brøndbys mål. Især i anden halvleg havde han den ene store redning efter den anden, da han var en af de største årsager til, at Brøndby ikke indkasserede flere mål. Det var en stærk præstation fra den tyske keeper.

Kampens værste
Johan Larsson fik chancen fra start mod FC København, men han gjorde ikke meget for at bevise, at han også bør være i Brøndby, efter hans kontrakt udløber ved årsskiftet. Den tidligere anfører har været langt fra vanligt niveau og gav ikke meget offensivt, mens han også havde nogle problemer med Viktor Fischer og Pierre Bengtsson i defensiven. Han blev også erstattet af Kevin Mensah midtvejs i anden halvleg.

Kampens detalje
Kamil Wilczek kan endelig kalde sig den Brøndby-spiller med flest scoringer i Superligaen. Polakken scorede mod AGF i sidste runde, og det troede han var mål nummer 70, men da playoff-målet mod Randers FC i sidste sæson ikke tæller, var han før derbyet fortsat på 69 scoringer. Han skulle dog blot bruge seks minutter på at score nummer 70. Efter et flot indlæg af Simon Hedlund headede han nemlig føringsmålet ind, og Kamil Wilczek skrev sig dermed ind i Brøndbys historiebøger.

Også Viktor Fischers genrejsning fortjener at blive nævnt. FC København-profilen havde før kampen ikke scoret i denne Superliga-sæson, men han stemplede for alvor ind med to scoringer mod Brøndby – heraf den ene i det 90. minut. Det var ikke en helt dum kamp at få hul på bylden i for Viktor Fischer. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Arsenal vinder Premier League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: De er færdige i Randers

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Snart sker det

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter