FC København – Brøndby IF 2-1 (1-1)
Kamil Wilczek, 0-1 (6’)
Viktor Fischer, 1-1 (28’)
Victor Fischer, 2-1 (90′)
Kampens bedste
FC København
Carlos Zeca leverer oftest stærke præstationer på FC Københavns midtbane, og søndagens derby var ingen undtagelse. Grækeren er sikker i boldomgangen og sørger for mange bolderobringer, og kaptajnen gik i mange henseender forrest for FC København.
Også Kalle Johnsson i FC Københavns mål leverede en håndfuld flotte redninger, og han har virkelig cementeret sig som københavnernes førstevalg imellem stængerne.
Brøndby IF
Det var ikke kun FC Københavns keeper, der imponerede. Også Marvin Schwäbe leverede en stærk præstation i Brøndbys mål. Især i anden halvleg havde han den ene store redning efter den anden, da han var en af de største årsager til, at Brøndby ikke indkasserede flere mål. Det var en stærk præstation fra den tyske keeper.
Kampens værste
Johan Larsson fik chancen fra start mod FC København, men han gjorde ikke meget for at bevise, at han også bør være i Brøndby, efter hans kontrakt udløber ved årsskiftet. Den tidligere anfører har været langt fra vanligt niveau og gav ikke meget offensivt, mens han også havde nogle problemer med Viktor Fischer og Pierre Bengtsson i defensiven. Han blev også erstattet af Kevin Mensah midtvejs i anden halvleg.
Kampens detalje
Kamil Wilczek kan endelig kalde sig den Brøndby-spiller med flest scoringer i Superligaen. Polakken scorede mod AGF i sidste runde, og det troede han var mål nummer 70, men da playoff-målet mod Randers FC i sidste sæson ikke tæller, var han før derbyet fortsat på 69 scoringer. Han skulle dog blot bruge seks minutter på at score nummer 70. Efter et flot indlæg af Simon Hedlund headede han nemlig føringsmålet ind, og Kamil Wilczek skrev sig dermed ind i Brøndbys historiebøger.
Også Viktor Fischers genrejsning fortjener at blive nævnt. FC København-profilen havde før kampen ikke scoret i denne Superliga-sæson, men han stemplede for alvor ind med to scoringer mod Brøndby – heraf den ene i det 90. minut. Det var ikke en helt dum kamp at få hul på bylden i for Viktor Fischer.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
