Randers FC – FC København 0-2 (0-0)
0-1 Häkon Arnar Harladsson (60.)
0-2 Khouma Babacar (90+2)
Kampens bedste:
Randers FC:
Patrik Carlgren leverede en forrygende præstation, som de langt hen ad vejen både kunne juble af i Kronjyland og i Midtjylland. Særligt i første halvleg var svenskeren enestående med flotte redninger på frie afslutninger fra Isak Bergmann Johannesson, Viktor Claesson og Peter Ankersen. Det må have været Patrik Carlgrens bedste præstation i denne sæson, selv om han måtte give fortabt på Hákon Arnar Haraldssons flotte afslutning efter en time og Babacars triller i overtiden.
FC København:
Island har meget andet at byde på end smuk natur, vulkaner og sagaer. De har også nogle store talenter på vej på fodboldbanen, og FC København råder over et væld af dem. Det bliver millioner værd i fremtiden – og det var guld værd i dag. Hákon Arnar Haraldsson blev dagens mand i skysovs med en smuk scoring, man han gjorde meget mere end det. Han arbejdede som en islandsk hest, og hans timing i offensiven var perfekt. Men det er selvfølgelig det flotte mål, der vil blive husket om 10 år.
Mod Silkeborg IF i onsdags var det Isak Bergmann Johannesson, der inviterede til guldfest, og denne søndag førte Hákan Arnar Haraldsson sig frem som den store toastmaster. Áfram, Island! Og tillykke, FC København!
Kampens værste:
Randers FC sørgede for at købe Stephen Odey, da han var allerbedst. Gad vide, om de fortryder det? Det gør de nok ikke, men faktum er, at der skal nogle andre boller på suppen for den nigerianske angriber, der blot har scoret to mål i Superligaen siden november. Denne søndag misbrugte han et straffespark, og man sidder slet ikke længere med en følelse af, at Odey er rigtig god.
Kampens detalje:
Kamil Grabara kan godt tage en ekstra tår af champagnen. Den polske målmand har en stor aktie i det københavnske mesterskab, og han blev den helt store redningsmand mod Randers, da han pillede straffesparket fra Stephen Odey med 20 minutter tilbage. Et absolut nøglemoment i kampen og et straffespark, FC København-fansene formentlig aldrig nogensinde vil glemme.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
