Bedst/værst: Áfram Island – og tillykke FCK!

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem Randers FC og FC København.



Randers FC – FC København 0-2 (0-0)

0-1 Häkon Arnar Harladsson (60.)

0-2 Khouma Babacar (90+2)

Kampens bedste:

Randers FC:
Patrik Carlgren leverede en forrygende præstation, som de langt hen ad vejen både kunne juble af i Kronjyland og i Midtjylland. Særligt i første halvleg var svenskeren enestående med flotte redninger på frie afslutninger fra Isak Bergmann Johannesson, Viktor Claesson og Peter Ankersen. Det må have været Patrik Carlgrens bedste præstation i denne sæson, selv om han måtte give fortabt på Hákon Arnar Haraldssons flotte afslutning efter en time og Babacars triller i overtiden.

FC København:
Island har meget andet at byde på end smuk natur, vulkaner og sagaer. De har også nogle store talenter på vej på fodboldbanen, og FC København råder over et væld af dem. Det bliver millioner værd i fremtiden – og det var guld værd i dag. Hákon Arnar Haraldsson blev dagens mand i skysovs med en smuk scoring, man han gjorde meget mere end det. Han arbejdede som en islandsk hest, og hans timing i offensiven var perfekt. Men det er selvfølgelig det flotte mål, der vil blive husket om 10 år.

Mod Silkeborg IF i onsdags var det Isak Bergmann Johannesson, der inviterede til guldfest, og denne søndag førte Hákan Arnar Haraldsson sig frem som den store toastmaster. Áfram, Island! Og tillykke, FC København! 

Kampens værste:
Randers FC sørgede for at købe Stephen Odey, da han var allerbedst. Gad vide, om de fortryder det? Det gør de nok ikke, men faktum er, at der skal nogle andre boller på suppen for den nigerianske angriber, der blot har scoret to mål i Superligaen siden november. Denne søndag misbrugte han et straffespark, og man sidder slet ikke længere med en følelse af, at Odey er rigtig god. 

Kampens detalje:
Kamil Grabara kan godt tage en ekstra tår af champagnen. Den polske målmand har en stor aktie i det københavnske mesterskab, og han blev den helt store redningsmand mod Randers, da han pillede straffesparket fra Stephen Odey med 20 minutter tilbage. Et absolut nøglemoment i kampen og et straffespark, FC København-fansene formentlig aldrig nogensinde vil glemme. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig