Bedst/værst: Alle alarmklokker blinker på højtryk

Tipsbladet sætter fokus på opgøret mellem Silkeborg IF og AaB. Her er bedst og værst fra opgøret på Jysk Park.



Silkeborg IF – AaB 3-1 (1-0)
1-0 Mathias Ross – selvmål (44.)
2-0 Nicolai Vallys (59.)
2-1 Kasper Kusk (85.)
3-1 Tonni Adamsen (93.)

Kampens bedste:
Silkeborg IF:
Det er svært at pege på en enkelt profil hos Silkeborg IF, da hele holdet fungerer som en velsmurt maskine. Bronzevinderne spiller en hamrende underholdene form for fodbold, og det viste de endnu engang mod AaB, som aldrig fandt et modsvar. Særligt i anden halvleg var pillede de fuldstændig pyntet fra AaB-mandskabet, hvilket er Silkeborgs fortjeneste. Nicolai Vallys var endnu engang en nydelse, men det var der så sandelig flere SIF-spillere, der var mandag aften. Anders Klynge er en anden spiller, der har taget kolossale skridt i Kent Nielsens system.

AaB:
Josip Posavec har haft en skrækkelig start på sit AaB-eventyr, hvor flere personlige fejl har kostet både mål imod og pointtab. Mod SIF viste han så nogle af de kvaliteter, som fik AaB til at hente ham til klubben. Han noterede sig for flere flotte redninger, men særligt én var ren verdensklasse, da han pillede pynten af Nicklas Helenius' hovedstød.

Kampens værste:
Det var et kollektivt kollaps af AaB-mandskabet, der faldt fuldstændig fra hinanden, som kampen skred frem. Louka Prip virkede fejlcastet på midtbanen, mens Lucas Andersen blev pillet ud kort inde i anden halvleg efter en sløj indsats. En sløj indsats var i det hele taget betegnelsen for AaB's præstation mod SIF. En sen scoring af Kasper Kusk ændrer ikke på, at det var en jammerlig indsats. Det må få presset til at stige på Lars Friis og den sportslige ledelse, hvor alle alarmklokker lige nu blinker på højtryk. Det er klubbens kamp nummer 12 uden sejr, og det kan ikke vare ved meget længere, før det i et eller andet omfang får konsekvenser.

Kampens detalje:
Det er ikke til at sige, om Mathias Ross fortsat er groggy efter han pandede Kamil Grabara ned for to uger siden. Men mod slutningen af anden halvleg mistede han i hvert fald for en kort stund overblikket, da han sendte kuglen i eget net. Det ville have været en flot detalje, hvis han var iført en Silkeborg-trøje, men det var istedet de rødblusede der kunne juble over stopperens aktion. Til hans forsvar havde han en modstander i ryggen, men det ændrer ikke på, at hans clearing mislykkedes.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Er det Chido Obis store chance?

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Pernille Harder med perlemål

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jens Stage med overraskende transfer-melding

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Tog smutvej – Billing er overrasket

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Tricolorii driller Gli Azzurri

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Superliga-løgn