Bedst/værst: Alle alarmklokker blinker på højtryk

Tipsbladet sætter fokus på opgøret mellem Silkeborg IF og AaB. Her er bedst og værst fra opgøret på Jysk Park.



Silkeborg IF – AaB 3-1 (1-0)
1-0 Mathias Ross – selvmål (44.)
2-0 Nicolai Vallys (59.)
2-1 Kasper Kusk (85.)
3-1 Tonni Adamsen (93.)

Kampens bedste:
Silkeborg IF:
Det er svært at pege på en enkelt profil hos Silkeborg IF, da hele holdet fungerer som en velsmurt maskine. Bronzevinderne spiller en hamrende underholdene form for fodbold, og det viste de endnu engang mod AaB, som aldrig fandt et modsvar. Særligt i anden halvleg var pillede de fuldstændig pyntet fra AaB-mandskabet, hvilket er Silkeborgs fortjeneste. Nicolai Vallys var endnu engang en nydelse, men det var der så sandelig flere SIF-spillere, der var mandag aften. Anders Klynge er en anden spiller, der har taget kolossale skridt i Kent Nielsens system.

AaB:
Josip Posavec har haft en skrækkelig start på sit AaB-eventyr, hvor flere personlige fejl har kostet både mål imod og pointtab. Mod SIF viste han så nogle af de kvaliteter, som fik AaB til at hente ham til klubben. Han noterede sig for flere flotte redninger, men særligt én var ren verdensklasse, da han pillede pynten af Nicklas Helenius' hovedstød.

Kampens værste:
Det var et kollektivt kollaps af AaB-mandskabet, der faldt fuldstændig fra hinanden, som kampen skred frem. Louka Prip virkede fejlcastet på midtbanen, mens Lucas Andersen blev pillet ud kort inde i anden halvleg efter en sløj indsats. En sløj indsats var i det hele taget betegnelsen for AaB's præstation mod SIF. En sen scoring af Kasper Kusk ændrer ikke på, at det var en jammerlig indsats. Det må få presset til at stige på Lars Friis og den sportslige ledelse, hvor alle alarmklokker lige nu blinker på højtryk. Det er klubbens kamp nummer 12 uden sejr, og det kan ikke vare ved meget længere, før det i et eller andet omfang får konsekvenser.

Kampens detalje:
Det er ikke til at sige, om Mathias Ross fortsat er groggy efter han pandede Kamil Grabara ned for to uger siden. Men mod slutningen af anden halvleg mistede han i hvert fald for en kort stund overblikket, da han sendte kuglen i eget net. Det ville have været en flot detalje, hvis han var iført en Silkeborg-trøje, men det var istedet de rødblusede der kunne juble over stopperens aktion. Til hans forsvar havde han en modstander i ryggen, men det ændrer ikke på, at hans clearing mislykkedes.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb




LIVE

Superliga-LIVE: De viser FC Nordsjælland-kamp

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansk angriber sat til salg

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jubler over store FC København-nyheder

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

‘Et af de største danske resultater’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

FCM-transfer i fare