Bedst/værst: Alle alarmklokker blinker på højtryk

Tipsbladet sætter fokus på opgøret mellem Silkeborg IF og AaB. Her er bedst og værst fra opgøret på Jysk Park.



Silkeborg IF – AaB 3-1 (1-0)
1-0 Mathias Ross – selvmål (44.)
2-0 Nicolai Vallys (59.)
2-1 Kasper Kusk (85.)
3-1 Tonni Adamsen (93.)

Kampens bedste:
Silkeborg IF:
Det er svært at pege på en enkelt profil hos Silkeborg IF, da hele holdet fungerer som en velsmurt maskine. Bronzevinderne spiller en hamrende underholdene form for fodbold, og det viste de endnu engang mod AaB, som aldrig fandt et modsvar. Særligt i anden halvleg var pillede de fuldstændig pyntet fra AaB-mandskabet, hvilket er Silkeborgs fortjeneste. Nicolai Vallys var endnu engang en nydelse, men det var der så sandelig flere SIF-spillere, der var mandag aften. Anders Klynge er en anden spiller, der har taget kolossale skridt i Kent Nielsens system.

AaB:
Josip Posavec har haft en skrækkelig start på sit AaB-eventyr, hvor flere personlige fejl har kostet både mål imod og pointtab. Mod SIF viste han så nogle af de kvaliteter, som fik AaB til at hente ham til klubben. Han noterede sig for flere flotte redninger, men særligt én var ren verdensklasse, da han pillede pynten af Nicklas Helenius' hovedstød.

Kampens værste:
Det var et kollektivt kollaps af AaB-mandskabet, der faldt fuldstændig fra hinanden, som kampen skred frem. Louka Prip virkede fejlcastet på midtbanen, mens Lucas Andersen blev pillet ud kort inde i anden halvleg efter en sløj indsats. En sløj indsats var i det hele taget betegnelsen for AaB's præstation mod SIF. En sen scoring af Kasper Kusk ændrer ikke på, at det var en jammerlig indsats. Det må få presset til at stige på Lars Friis og den sportslige ledelse, hvor alle alarmklokker lige nu blinker på højtryk. Det er klubbens kamp nummer 12 uden sejr, og det kan ikke vare ved meget længere, før det i et eller andet omfang får konsekvenser.

Kampens detalje:
Det er ikke til at sige, om Mathias Ross fortsat er groggy efter han pandede Kamil Grabara ned for to uger siden. Men mod slutningen af anden halvleg mistede han i hvert fald for en kort stund overblikket, da han sendte kuglen i eget net. Det ville have været en flot detalje, hvis han var iført en Silkeborg-trøje, men det var istedet de rødblusede der kunne juble over stopperens aktion. Til hans forsvar havde han en modstander i ryggen, men det ændrer ikke på, at hans clearing mislykkedes.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing


‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Tog smutvej – Billing er overrasket

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Superliga-løgn

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik