Bedst/værst: Det er noget svineri, Mathias Ross

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem AaB og FC København.



AaB – FC København 1-3 (0-1)

0-1 Viktor Claesson (45+5)

0-2 Viktor Claesson (70.)

1-2 Allan Sousa (79.)

1-3 Isak Bergmann Johannesson (90+4)

Kampens bedste:

AaB:
AaB-træner Lars Friis udtalte før kampen, at mange helt sikkert vil grine af Anosike Ementa, men at angriberen nok skulle stå med det største smil i sidste ende. En ting er i hvert fald helt sikkert; det er ikke spor sjovt at spille over for giganten. Det siger sig selv, at en spiller med Ementas fysiske fremtoning er en kæmpe mundfuld, og AaB'eren viste sig flot frem mod FCK, hvor han var farlig i boksen, men også gik godt med i spillet. Han ser bestemt ikke lige elegant ud hele tiden, men det er en spændende angriber, der bringer minder frem om Paul Onuachu.

FC København:
De danske mestre vandt komfortabelt, men de var sådan set ikke ret gode. FC København havde næppe klaret sig uden Viktor Claesson, der nu har scoret tre mål i Superligaen – alle tre sat ind mod AaB. Svenskeren var skarp foran kassen, og den dobbelte målscorer og assistmager var gæsternes bedste spiller denne søndag i Aalborg, hvor mestrene over en bred kam ikke var overbevisende. 

Kampens værste:
Mathias Ross er ikke noget ondt menneske. AaB-spilleren bør dog hurtigst muligt sige undskyld til Kamil Grabara for den alt for voldsomme behandling, han gav FCK-målmanden efter få minutters spil. AaB-stopperen hamrede sin pande mod målmandens ansigt i en situation, hvor han skulle have holdt sig langt væk fra Grabara, som var forsvarsløs over for Ross' tyrefægter-tackling. Polakken kunne heldigvis selv gå fra banen, man han lignede én, der havde gået tre omgange med Tyson Fury kun iført gummihandsker, og Grabara kommer ikke til at kunne se ud af det sæbeøje lige foreløbig. Det er noget svineri, Mathias Ross. 

Kampens detalje:
Det var ikke kun Kamil Grabara, der slog sig i situationen. Det gjorde Mathias Ross så sandelig også, og han blødte så meget under sin Morten Wieghorst-bandana, at AaB's fanshop måtte i gang med at trykke en ekstra trøje til forsvarsspilleren, så den var klar, hvis blodet sprøjtede. Det kunne TV3 Sports sidelinje-reporter Søren Frederiksen berette i første halvleg. Det vil sige, at AaB i praksis var klar med fire forskellige trøjer til Mathias Ross, da man som bekendt ikke må spille med blod på trøjen – det er trods alt ikke noget, man ser hver dag. 



Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Har ikke spillet kamp i tre uger

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

I spil til stort job

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Lerager taler ud om FCK-brud

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Bo Svensson favorit til stort job 

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’