Bedst/værst: Det er noget svineri, Mathias Ross

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem AaB og FC København.



AaB – FC København 1-3 (0-1)

0-1 Viktor Claesson (45+5)

0-2 Viktor Claesson (70.)

1-2 Allan Sousa (79.)

1-3 Isak Bergmann Johannesson (90+4)

Kampens bedste:

AaB:
AaB-træner Lars Friis udtalte før kampen, at mange helt sikkert vil grine af Anosike Ementa, men at angriberen nok skulle stå med det største smil i sidste ende. En ting er i hvert fald helt sikkert; det er ikke spor sjovt at spille over for giganten. Det siger sig selv, at en spiller med Ementas fysiske fremtoning er en kæmpe mundfuld, og AaB'eren viste sig flot frem mod FCK, hvor han var farlig i boksen, men også gik godt med i spillet. Han ser bestemt ikke lige elegant ud hele tiden, men det er en spændende angriber, der bringer minder frem om Paul Onuachu.

FC København:
De danske mestre vandt komfortabelt, men de var sådan set ikke ret gode. FC København havde næppe klaret sig uden Viktor Claesson, der nu har scoret tre mål i Superligaen – alle tre sat ind mod AaB. Svenskeren var skarp foran kassen, og den dobbelte målscorer og assistmager var gæsternes bedste spiller denne søndag i Aalborg, hvor mestrene over en bred kam ikke var overbevisende. 

Kampens værste:
Mathias Ross er ikke noget ondt menneske. AaB-spilleren bør dog hurtigst muligt sige undskyld til Kamil Grabara for den alt for voldsomme behandling, han gav FCK-målmanden efter få minutters spil. AaB-stopperen hamrede sin pande mod målmandens ansigt i en situation, hvor han skulle have holdt sig langt væk fra Grabara, som var forsvarsløs over for Ross' tyrefægter-tackling. Polakken kunne heldigvis selv gå fra banen, man han lignede én, der havde gået tre omgange med Tyson Fury kun iført gummihandsker, og Grabara kommer ikke til at kunne se ud af det sæbeøje lige foreløbig. Det er noget svineri, Mathias Ross. 

Kampens detalje:
Det var ikke kun Kamil Grabara, der slog sig i situationen. Det gjorde Mathias Ross så sandelig også, og han blødte så meget under sin Morten Wieghorst-bandana, at AaB's fanshop måtte i gang med at trykke en ekstra trøje til forsvarsspilleren, så den var klar, hvis blodet sprøjtede. Det kunne TV3 Sports sidelinje-reporter Søren Frederiksen berette i første halvleg. Det vil sige, at AaB i praksis var klar med fire forskellige trøjer til Mathias Ross, da man som bekendt ikke må spille med blod på trøjen – det er trods alt ikke noget, man ser hver dag. 





AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-spiller får fem karantænedage

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’