Bedst/værst: Det koster sgu en kvajebajer, det der

Vi er klar med bedst og værst fra opgøret mellem AC Horsens og AaB.



AC Horsens – AaB 1-0 (0-0)
1-0 Hallur Hansson (60.)

Kampens bedste:
AC Horsens
Det var ikke nogen stor kamp, men Horsens kæmpede med de midler, holdet har. Især anden halvlegen fortjener ros, og Hallur Hansson får fidusbamsen, da han scorede det vigtige mål til 1-0 på et flot spark udefra. Det var ikke en kamp med mange store individuelle præstationer. Det var en kollektiv indsats af Horsens.

AaB
Det kan godt være, at han var svag et par gange med fødderne, men målmand Jacob Rinne viste store evner med hænderne. I første halvleg reddede han en stor mulighed fra Brajanac, og i starten af anden halvleg lavede han to store redninger på forsøg fra Horsens, der ikke overraskende kom efter dødbolde. Reddede et forsøg fra Prip i anden halvleg, men kunne ikke gøre noget ved Hanssons scoring efterfølgende. Fin kamp af den svenske keeper, der er det sikre førstevalg i kassen hos AaB.

Kampens værste:
Træner Marti Cifuentes må tage prisen denne gang, da han og bænken var alt, alt, alt for passiv i forbindelse med opgøret mod Horsens. I starten af anden halvleg var det tydeligt, at Horsens sad på opgøret, og holdet kom til flere dødbolde omkring AaB-feltet. Aab havde gang i en rigtig dårlig kamp i forvejen, så hvorfor ikke forsøge at ændre det i stedet for at se passivt til? Det kostede så også, da Horsens kom foran med 1-0. Først derefter reagerede Cifuentes. En sådan aktion fra cheftræneren er formentlig ikke noget, der får de mange AaB-fans til at tro på, at spanieren er løsningen på den lange bane. 

Kampens detalje:
AC Horsens scorede til 1-0 allerede i det sjette minut, men målet blev underkendt, da Hallur Hansson var offside. Muamer Brajanac’ afslutning var blevet reddet af Jacob Rinne i AaB-målet – sådan så det i hvert fald ud i første omgang – men bolden var alligevel godt på vej over stregen, da Hansson prikkede den det sidste stykke ind. Så endte færingen faktisk med at annullere det, der ville have været kampens første scoring. Det bør koste en kvajebajer eller to – formentlig kun en enkelt, da Hansson senere scorede opgørets eneste mål.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Tysk VM-chok

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Sådan kommer Danmark til VM

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Monsterbud på vej

Ståle revser Skotland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’