Bedst/værst: Det må give ham dybe panderynker

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem Lyngby Boldklub og Brøndby IF.



Lyngby Boldklub – Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 Alfred Finnbogason (65.).

Kampens bedste
Lyngby Boldklub
Sæsonens første hjemmebanesejr til Lyngby, der leverede en virkelig veloplagt præstation foran et hjemmepublikum, der var højlydte fra første til sidste fløjt. Der var mange imponerende præstationer hos hjemmeholdet, hvor tilbagevendte Andreas Bjelland viste lederskab i bagkæden, mens Frederik Gytkjær i den anden ende af banen var et evigt irritationsmoment ved på energisk vis at volde Kevin Tshiembe og Frederik Winther problemer. 

Lyngbys vigtigste mand var dog målmand Mads Kikkenborg, der ved to lejligheder holdt hjemmeholdet inde i kampen i første halvleg. To gange stoppede Kikkenborg Brøndby-kaptajn Ohi Omoijuanfo, først efter en velplaceret flugter og kort før pausen, da Ohi Omoijuanfo pludselig fik en friløber. 

Brøndby IF
Jesper Sørensen må være dybt bekymret over det store dyk i niveauet i forhold til mandagens udesejr over FC Midtjylland. Brøndby fik aldrig det overtag i spillet, som man havde forventet inden kampen. Gæsterne manglede både fandenivoldskhed og det nødvendige tempo i spillet til at bringe Lyngby i problemer. 

Efter et nederlag til Lyngby er det svært at udpege en Brøndby-spiller, der gjorde det godt. Selvom han blev overmatchet fysisk og også blev kritiseret lidt af Discovery-kommentator Mikkel Bischoff, så var Håkan Evjen en af de Brøndby-spillere, der viste lidt kvalitet og vilje. Den teknisk dygtige nordmand leverede blandt andet et stærkt tilbageløb i første halvleg, da Lyngby var ved at skabe et farligt kontraangreb. 

Kampens værste:
‘Hold kæft, han er farlig, ham der Ohi’, lød det fra Freyr Alexandersson, da Lyngby-træneren blev interviewet i pausen. Brøndby-kaptajnen kom da også frem til to store chancer nærmest ud af ingenting, men især friløberen kort før pausen skulle nordmanden have sendt i nettet. Omoijuanfo var derudover nærmest ikke involveret i spillet i dag, så det var en skuffende omgang fra den normalt så skarpe nordmand, der havde det meget svært på det ujævne underlag. 

Kampens detalje: 
Mens Brøndby-spillerne virkede til at mangle den fornødne kampgejst, så kan man dårligt bebrejde hjemmeholdets Frederik Gytkjær for ikke at have viljen. Den krigeriske Lyngby-angriber gik ind i alle dueller med fuld skrue, og i slutfasen fik man i kommentatorboksen sagt, at Gytkjær havde fået sin anden advarsel. Det var dog faktisk kun Gytkjærs første advarsel, hvilket vækkede overraskelse hos kommentatorerne. ‘Han har lavet 19 frispark’, lød det fra Mikkel Bischoff i kommentatorboksen. 





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Kroatien – Ghana

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansk klub henter Jonathan Hutters