Bedst/værst: Et potentielt farvel med bravur

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Brøndby IF og Randers FC.



Brøndby IF – Randers FC 1-0 (1-0)
1-0 Mikael Uhre (10.)

Kampens bedste:
Brøndby IF

Det var langt fra Brøndbys bedste præstation i denne sæson, og det var heller ikke fordi, at de danske mestre vadede i chancer. Derfor er det dejligt at have en spiller som Mikael Uhre. Topscoren kan have spillet sin sidste Superliga-kamp for Brøndby, og hvis det skulle ende sådan, så var det en passende måde at afslutte eventyret på. For Uhre er brandvarm, og han scorer på næsten alt i øjeblikket. Det gjorde han også efter 28. minut, hvor han satte returen fra Marko Divkovics stolpeskud ind i tomt mål. Afslutningen så ikke helt ren ud, men alt, Uhre rører ved, går ind i øjeblikket.
Henrik Heggheim og Mads Hermansen, der hev en stor redning frem fra Kehinde til sidst, byder sig også stærkt til.

Randers FC
Det var småt med store præstationer fra Randers’ side i dag, men én mand kan være sin indsats bekendt, og det var målmand Patrik Carlgren. Han var fuldstændig prisgivet ved scoringen, da returen fra Divkovic endte hos Uhre, der kunne score i tomt mål, efter Carlgren havde kastet sig for det første forsøg. Ellers var svenskeren sikker i målet og tog sig af det, som Brøndby kom med.

Kampens værste:
Brøndby blev nævnt som en mulig kommende klub for Stephen Odey, før Randers købte ham, men bedømt udelukkende ud fra Odeys præstation denne søndag, er det ikke fordi, at Brøndby vil ærgre sig over ikke at have hentet ham. For Superliga-bomberen skød med løst krudt, og han havde svært ved for alvor at gøre ondt på Brøndby. Han kunne endda have udlignet sent i opgøret, da han kom igennem til en relativ åben chance, men symptomatisk for både Odey og Randers’ aften, skød han lige på Mads Hermansen, som reddede med en fin fodparade. Blev udskiftet kort efter.

Kampens detalje:
Mads Hermansen tager klart prisen her for sin redning i det 98. minut på Tosin Kehindes forsøg. Bolden røg en smule tilfældigt ned for fødderne af Kehinde i feltet, og han formåede at sende et kraftfuldt fladt spark afsted mod Brøndby-målet. Mads Hermansen kom dog ned med lynets hast og reddede Brøndby med en flot redning. Hermansen stod en stærk kamp, og det var prikken over i’et. 



Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Pibekoncert til Thomas Frank

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea