Brøndby IF – Randers FC 1-0 (1-0)
1-0 Mikael Uhre (10.)
Kampens bedste:
Brøndby IF
Det var langt fra Brøndbys bedste præstation i denne sæson, og det var heller ikke fordi, at de danske mestre vadede i chancer. Derfor er det dejligt at have en spiller som Mikael Uhre. Topscoren kan have spillet sin sidste Superliga-kamp for Brøndby, og hvis det skulle ende sådan, så var det en passende måde at afslutte eventyret på. For Uhre er brandvarm, og han scorer på næsten alt i øjeblikket. Det gjorde han også efter 28. minut, hvor han satte returen fra Marko Divkovics stolpeskud ind i tomt mål. Afslutningen så ikke helt ren ud, men alt, Uhre rører ved, går ind i øjeblikket.
Henrik Heggheim og Mads Hermansen, der hev en stor redning frem fra Kehinde til sidst, byder sig også stærkt til.
Randers FC
Det var småt med store præstationer fra Randers’ side i dag, men én mand kan være sin indsats bekendt, og det var målmand Patrik Carlgren. Han var fuldstændig prisgivet ved scoringen, da returen fra Divkovic endte hos Uhre, der kunne score i tomt mål, efter Carlgren havde kastet sig for det første forsøg. Ellers var svenskeren sikker i målet og tog sig af det, som Brøndby kom med.
Kampens værste:
Brøndby blev nævnt som en mulig kommende klub for Stephen Odey, før Randers købte ham, men bedømt udelukkende ud fra Odeys præstation denne søndag, er det ikke fordi, at Brøndby vil ærgre sig over ikke at have hentet ham. For Superliga-bomberen skød med løst krudt, og han havde svært ved for alvor at gøre ondt på Brøndby. Han kunne endda have udlignet sent i opgøret, da han kom igennem til en relativ åben chance, men symptomatisk for både Odey og Randers’ aften, skød han lige på Mads Hermansen, som reddede med en fin fodparade. Blev udskiftet kort efter.
Kampens detalje:
Mads Hermansen tager klart prisen her for sin redning i det 98. minut på Tosin Kehindes forsøg. Bolden røg en smule tilfældigt ned for fødderne af Kehinde i feltet, og han formåede at sende et kraftfuldt fladt spark afsted mod Brøndby-målet. Mads Hermansen kom dog ned med lynets hast og reddede Brøndby med en flot redning. Hermansen stod en stærk kamp, og det var prikken over i’et.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
HELT VILDT
