FC Midtjylland – Brøndby IF 1-0 (1-0)
1-0 Sory Kaba (19.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Kaptajn Erik Sviatchenko spillede en god kamp for FC Midtjylland. Han var rolig i forsvaret og var en af årsagerne til, at FCM var i så god kontrol i opgøret. Samtidig var det ham, der headede bolden på tværs til en helt fri Sory Kaba, der gjorde det til 1-0. Fin kamp af Sviatchenko, der dog lavede en stor fejl i anden halvleg, der næsten kostede mål. Og BIF var også tæt på sidst i anden halvleg.
Derfor må han se makkeren Alexander Scholz løbe med hæderen som kampens bedste FCM-spiller. De to har et godt samarbejdet i forsvaret, og i anden halvleg legede de udsmidere, men i stedet for at holde fulde herningensere fra at lave ballade på det lokale Fox and Hounds, var det BIF’s offensive spillere, der blev lukket ned i FCM-feltet. Altså på nær da Sviatchenko gav en mulighed til Uhre, som han så misbrugte. Scholz har samtidig gode kvaliteter med bolden og formåede også ved et par lejligheder at sætte kontrastød i gang. Dygtig spiller, ham “Scholle”.
Brøndby IF:
Der var ikke mange store individuelle præstationer for Brøndby, og derfor er det også svært at pege på én, der var markant bedre end de andre. Måske også et bevis på, at man har et stærkt kollektiv. Jesper Lindstrøm gjorde det fornuftigt, inden han løb tør for kræfter, hvorefter han lavede nogle dumme fejl. Andreas Maxsø gjorde det okay sammen med resten af Brøndby-defensiven og tager prisen på en dag, hvor FCM heller ikke spillede sig frem til manage chancer.
Kampens værste:
Kevin Mensah spillede en rigtig dårlig første halvleg, hvor han virkede til at være uvenner med bolden. Lavede alt, alt for mange fejl og begik også frisparket, der førte til 1-0-scoringen. Spillede omvendt godt i anden halvleg, hvor han fik styr på kuglen og slog flere gode indlæg.
Det samme kan ikke siges om Mikael Uhre, der misbrugte en kæmpe mulighed i hver halvleg. FCM gjorde det svært for Uhre med en forsvarskæde, der stod dybt, men det blev aldrig Uhres aften. Det blev slået fast med syvtommersøm, da Brøndby-topscoreren sparkede på overliggeren. Uhre var kampens svageste.
Kampens detalje:
Forskellen på guld kan blive de centimeter, Mikael Uhre var på den forkerte side af stregen, da han sparkede en bold på overliggeren. I stedet for at gå i nettet, gik den tilbage i spil, og dermed tabte Brøndby kampen til FCM. Sidst i kampen ramte Brøndby overliggeren igen. Nu er det så FCM i front i dansk fodbolds bedste række. Er det dét, der bliver afgørende i toppen af Superligaen?
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
“Det går over i historien”
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
