Bedst/værst: FCM-stjerner legede udsmidere mod BIF

Vi er klar med bedst og værst fra topopgøret i Herning.



FC Midtjylland – Brøndby IF 1-0 (1-0)
1-0 Sory Kaba (19.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Kaptajn Erik Sviatchenko spillede en god kamp for FC Midtjylland. Han var rolig i forsvaret og var en af årsagerne til, at FCM var i så god kontrol i opgøret. Samtidig var det ham, der headede bolden på tværs til en helt fri Sory Kaba, der gjorde det til 1-0. Fin kamp af Sviatchenko, der dog lavede en stor fejl i anden halvleg, der næsten kostede mål. Og BIF var også tæt på sidst i anden halvleg.

Derfor må han se makkeren Alexander Scholz løbe med hæderen som kampens bedste FCM-spiller. De to har et godt samarbejdet i forsvaret, og i anden halvleg legede de udsmidere, men i stedet for at holde fulde herningensere fra at lave ballade på det lokale Fox and Hounds, var det BIF’s offensive spillere, der blev lukket ned i FCM-feltet. Altså på nær da Sviatchenko gav en mulighed til Uhre, som han så misbrugte. Scholz har samtidig gode kvaliteter med bolden og formåede også ved et par lejligheder at sætte kontrastød i gang. Dygtig spiller, ham “Scholle”.

Brøndby IF:
Der var ikke mange store individuelle præstationer for Brøndby, og derfor er det også svært at pege på én, der var markant bedre end de andre. Måske også et bevis på, at man har et stærkt kollektiv. Jesper Lindstrøm gjorde det fornuftigt, inden han løb tør for kræfter, hvorefter han lavede nogle dumme fejl. Andreas Maxsø gjorde det okay sammen med resten af Brøndby-defensiven og tager prisen på en dag, hvor FCM heller ikke spillede sig frem til manage chancer.

Kampens værste:
Kevin Mensah spillede en rigtig dårlig første halvleg, hvor han virkede til at være uvenner med bolden. Lavede alt, alt for mange fejl og begik også frisparket, der førte til 1-0-scoringen. Spillede omvendt godt i anden halvleg, hvor han fik styr på kuglen og slog flere gode indlæg.

Det samme kan ikke siges om Mikael Uhre, der misbrugte en kæmpe mulighed i hver halvleg. FCM gjorde det svært for Uhre med en forsvarskæde, der stod dybt, men det blev aldrig Uhres aften. Det blev slået fast med syvtommersøm, da Brøndby-topscoreren sparkede på overliggeren. Uhre var kampens svageste.

Kampens detalje:
Forskellen på guld kan blive de centimeter, Mikael Uhre var på den forkerte side af stregen, da han sparkede en bold på overliggeren. I stedet for at gå i nettet, gik den tilbage i spil, og dermed tabte Brøndby kampen til FCM. Sidst i kampen ramte Brøndby overliggeren igen. Nu er det så FCM i front i dansk fodbolds bedste række. Er det dét, der bliver afgørende i toppen af Superligaen? 






I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’




Optakt til lørdagens Serie A-storbrag mellem Inter og Juventus: Derby d’Italia LIVE

LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Storklub lurer på Superliga-profil

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Stjerne peger på Højlund

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

– Han ender i Premier League

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Bayern slår rekord i ny storsejr



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Storroser dansk super-talent

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Har ondt af Steve Cooper

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Afviser mesterskabssnak

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!