Bedst/værst: FCM-stjerner legede udsmidere mod BIF

Vi er klar med bedst og værst fra topopgøret i Herning.



FC Midtjylland – Brøndby IF 1-0 (1-0)
1-0 Sory Kaba (19.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Kaptajn Erik Sviatchenko spillede en god kamp for FC Midtjylland. Han var rolig i forsvaret og var en af årsagerne til, at FCM var i så god kontrol i opgøret. Samtidig var det ham, der headede bolden på tværs til en helt fri Sory Kaba, der gjorde det til 1-0. Fin kamp af Sviatchenko, der dog lavede en stor fejl i anden halvleg, der næsten kostede mål. Og BIF var også tæt på sidst i anden halvleg.

Derfor må han se makkeren Alexander Scholz løbe med hæderen som kampens bedste FCM-spiller. De to har et godt samarbejdet i forsvaret, og i anden halvleg legede de udsmidere, men i stedet for at holde fulde herningensere fra at lave ballade på det lokale Fox and Hounds, var det BIF’s offensive spillere, der blev lukket ned i FCM-feltet. Altså på nær da Sviatchenko gav en mulighed til Uhre, som han så misbrugte. Scholz har samtidig gode kvaliteter med bolden og formåede også ved et par lejligheder at sætte kontrastød i gang. Dygtig spiller, ham “Scholle”.

Brøndby IF:
Der var ikke mange store individuelle præstationer for Brøndby, og derfor er det også svært at pege på én, der var markant bedre end de andre. Måske også et bevis på, at man har et stærkt kollektiv. Jesper Lindstrøm gjorde det fornuftigt, inden han løb tør for kræfter, hvorefter han lavede nogle dumme fejl. Andreas Maxsø gjorde det okay sammen med resten af Brøndby-defensiven og tager prisen på en dag, hvor FCM heller ikke spillede sig frem til manage chancer.

Kampens værste:
Kevin Mensah spillede en rigtig dårlig første halvleg, hvor han virkede til at være uvenner med bolden. Lavede alt, alt for mange fejl og begik også frisparket, der førte til 1-0-scoringen. Spillede omvendt godt i anden halvleg, hvor han fik styr på kuglen og slog flere gode indlæg.

Det samme kan ikke siges om Mikael Uhre, der misbrugte en kæmpe mulighed i hver halvleg. FCM gjorde det svært for Uhre med en forsvarskæde, der stod dybt, men det blev aldrig Uhres aften. Det blev slået fast med syvtommersøm, da Brøndby-topscoreren sparkede på overliggeren. Uhre var kampens svageste.

Kampens detalje:
Forskellen på guld kan blive de centimeter, Mikael Uhre var på den forkerte side af stregen, da han sparkede en bold på overliggeren. I stedet for at gå i nettet, gik den tilbage i spil, og dermed tabte Brøndby kampen til FCM. Sidst i kampen ramte Brøndby overliggeren igen. Nu er det så FCM i front i dansk fodbolds bedste række. Er det dét, der bliver afgørende i toppen af Superligaen? 







LIVE

LIVE: Brøndby bekræfter transfer

Skal han på landsholdet, Riemer?

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Dansk træner storroses



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Hjulmand vinder i Hamborg

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Medie afslører møde med Deco



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Reagerer på Brøndby-bombe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Langer ud efter trænerlegende

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

David Nielsen tæt på fyring

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Dansk milliardær smider 75.000

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Køber engelsk klub

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Victor Nelsson topper international impact-liste

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Det må for alt i verden ikke ske!

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret