FC Midtjylland – Brøndby IF 1-0 (1-0)
1-0 Sory Kaba (19.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Kaptajn Erik Sviatchenko spillede en god kamp for FC Midtjylland. Han var rolig i forsvaret og var en af årsagerne til, at FCM var i så god kontrol i opgøret. Samtidig var det ham, der headede bolden på tværs til en helt fri Sory Kaba, der gjorde det til 1-0. Fin kamp af Sviatchenko, der dog lavede en stor fejl i anden halvleg, der næsten kostede mål. Og BIF var også tæt på sidst i anden halvleg.
Derfor må han se makkeren Alexander Scholz løbe med hæderen som kampens bedste FCM-spiller. De to har et godt samarbejdet i forsvaret, og i anden halvleg legede de udsmidere, men i stedet for at holde fulde herningensere fra at lave ballade på det lokale Fox and Hounds, var det BIF’s offensive spillere, der blev lukket ned i FCM-feltet. Altså på nær da Sviatchenko gav en mulighed til Uhre, som han så misbrugte. Scholz har samtidig gode kvaliteter med bolden og formåede også ved et par lejligheder at sætte kontrastød i gang. Dygtig spiller, ham “Scholle”.
Brøndby IF:
Der var ikke mange store individuelle præstationer for Brøndby, og derfor er det også svært at pege på én, der var markant bedre end de andre. Måske også et bevis på, at man har et stærkt kollektiv. Jesper Lindstrøm gjorde det fornuftigt, inden han løb tør for kræfter, hvorefter han lavede nogle dumme fejl. Andreas Maxsø gjorde det okay sammen med resten af Brøndby-defensiven og tager prisen på en dag, hvor FCM heller ikke spillede sig frem til manage chancer.
Kampens værste:
Kevin Mensah spillede en rigtig dårlig første halvleg, hvor han virkede til at være uvenner med bolden. Lavede alt, alt for mange fejl og begik også frisparket, der førte til 1-0-scoringen. Spillede omvendt godt i anden halvleg, hvor han fik styr på kuglen og slog flere gode indlæg.
Det samme kan ikke siges om Mikael Uhre, der misbrugte en kæmpe mulighed i hver halvleg. FCM gjorde det svært for Uhre med en forsvarskæde, der stod dybt, men det blev aldrig Uhres aften. Det blev slået fast med syvtommersøm, da Brøndby-topscoreren sparkede på overliggeren. Uhre var kampens svageste.
Kampens detalje:
Forskellen på guld kan blive de centimeter, Mikael Uhre var på den forkerte side af stregen, da han sparkede en bold på overliggeren. I stedet for at gå i nettet, gik den tilbage i spil, og dermed tabte Brøndby kampen til FCM. Sidst i kampen ramte Brøndby overliggeren igen. Nu er det så FCM i front i dansk fodbolds bedste række. Er det dét, der bliver afgørende i toppen af Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
