Bedst/værst: Ham får de svært ved at holde på!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Viborg og Silkeborg.



Viborg – Silkeborg 2-0 (2-0)
1-0 Jay-Roy Grot (12.)
2-0 Christian Sørensen (22.)

Kampens bedste:
Viborg
Det er lidt atypisk, at et holds venstre back er den store profil, men i Viborg er det bare svært at komme udenom Christian Sørensen, der i denne sæson har fortsat de imponerende takter fra sidste sæson. Viborg-backen er en af Superligaens store assistkonger, hvilket han viste allerede efter 12 minutter af dagens opgør, da han smækkede et knivskarpt indlæg ind til Jay-Roy Grot, der bare kunne sætte foden på. Kort efter scorede Christian Sørensen så selv et kanonmål, da forsvarsspilleren lavede tunnel på Oliver Sonne, for derefter at banke bolden hårdt ind bag Nicolai Larsen med et afrettet spark. Christian Sørensen er et kæmpe offensivt våben for Viborg, der kan få meget svært ved at holde på den flyvende venstre back. 

Silkeborg
Det er vanskeligt at pege på en Silkeborg-spiller, der leverede en tilfredsstillende præstation i dagens nedtur, hvor gæsterne var milevidt fra deres sædvanlige høje niveau. Defensiven var usikker, og de offensive profiler slog ikke til. Til gengæld skal Kent Nielsen have ros for at gå kontant til værks i pausen, hvor Silkeborg-træneren valgte at flå hele tre spillere ud. I sidste ende ændrede det dog ikke det store ved Silkeborgs udtryk. 

Kampens værste:
Silkeborg fik en skrækkelig start på kampen, hvor man allerede efter 22 minutter var bagud med 2-0 efter to situationer, hvor man defensivt burde have gjort det meget bedre. Silkeborg-målmand Nicolai Larsen kunne måske godt have reageret lidt hurtigere ved 1-0-målet, selvom Grots afslutning kom fra tæt hold, men det var særligt højre back Oliver Sonne, der fremstod mindre heldig ved begge Viborgs scoringer. Først fik Sonne ikke lukket ned for Christian Sørensens indlæg til 1-0-målet, og 10 minutter blev Sonne så snøret fuldstændigt, da Christian Sørensen lavede tunnel på Silkeborg-spilleren i forbindelse med 2-0 målet. I slutningen af anden halvleg brændte Sonne så en kæmpe chance, og fuldendte dermed det, der var en træls eftermiddag for Rasmus Carstensens afløser. 

Kampens detalje:
Christian Sørensens 2-0-scoring var utvivlsomt kampens højdepunkt. Det siger en del om Viborg-profilens selvtillid, at han går efter tunnellen, inden han resolut banker bolden afsted mod målet. Den 30-årige Christian Sørensen må siges at være an af de absolut bedste offensive forsvarsspillere i Superligaen. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Kan koste Brøndby flere millioner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Chelsea – Manchester United

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby IF – Sønderjyske

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!