Bedst/værst: – Han blev skrællet som en appelsin

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem FC Nordsjælland og AaB.



FC Nordsjælland – AaB 2-2 (1-1)
1-0 Tochi Chukwuani (5.)
1-1 Tim Prica (22.)
2-1 Maxwell Woledzi (67.)
2-2 Iver Fossum (77.)

Kampens bedste
FC Nordsjælland:
FC Nordsjællands keeper, Peter Vindahl Jensen, viste klassen søndag, da han ved flere lejligheder leverede store redninger. Allerede tidligt i opgøret leverede han en glimrende redning på et forsøg fra Marcus Hannesbo, og også i anden halvleg reddede han et forsøg fra den dygtige AaB-spiller. Også senere i halvlegen havde han en stod redning.

Vindahl, der ikke kunne gøre noget ved scoringen fra Tim Prica, var en vigtig sidste skanse for FCN.

AaB:
Talentet Marcus Hannesbo viser lovende takter for AaB, og mod FC Nordsjælland var han ved flere lejligheder tæt på at score og var farlig. Men kampens bedste AaB var norske Iver Fossum, der fra midtbanen leverede en rigtig fin præstation for nordjyderne. Han stod for assisten til 1-1, scorede målet til 2-2, og han skabte masser af chancer til holdkammeraterne. Fin præstation af den norske landsholdsspiller.

Kampens værste
Daniel Granlis makker i midterforsvaret Rasmus Thelander måtte trække sig fra opgøret mod FC Nordsjælland i løbet af opvarmningen, og i stedet kom Mathias Ross på banen fra start. Det så ud til at forvirre Daniel Granli, for han fik en ganske forfærdelig start på opgøret og kostede målet til 1-0, da han blev totalt snydt af Kamaldeen Sulemana i venstre side, inden ghaneseren kunne sende den på tværs til Tochi Chukwuani, der scorede til 1-0. Det fik kommentator Daniel Ortved til at sige, at Granli blev “skrællet som en appelsin” af Kamaldeen.

Granli blev bedre i løbet af opgøret, men det var ikke nogen stor præstation.

Kampens detalje
Sandi Putros fik ikke hjælp af VAR sidst, han var hoveddommer, men det gjorde han denne gang. Alligevel var der lidt bøvl med kommunikationen med vognen, men til syvende og sidst fik han og VAR-vognen fundet frem til den rette kendelse, da Tim Prica fik sparket bolden i kassen. Angriberen var nemlig onside, og målet fik da også lov at tælle.

Du kan se situationen i videoafspilleren øverst.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Thomas Delaney teaser

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter