FC Nordsjælland – AaB 2-2 (1-1)
1-0 Tochi Chukwuani (5.)
1-1 Tim Prica (22.)
2-1 Maxwell Woledzi (67.)
2-2 Iver Fossum (77.)
Kampens bedste
FC Nordsjælland:
FC Nordsjællands keeper, Peter Vindahl Jensen, viste klassen søndag, da han ved flere lejligheder leverede store redninger. Allerede tidligt i opgøret leverede han en glimrende redning på et forsøg fra Marcus Hannesbo, og også i anden halvleg reddede han et forsøg fra den dygtige AaB-spiller. Også senere i halvlegen havde han en stod redning.
Vindahl, der ikke kunne gøre noget ved scoringen fra Tim Prica, var en vigtig sidste skanse for FCN.
AaB:
Talentet Marcus Hannesbo viser lovende takter for AaB, og mod FC Nordsjælland var han ved flere lejligheder tæt på at score og var farlig. Men kampens bedste AaB var norske Iver Fossum, der fra midtbanen leverede en rigtig fin præstation for nordjyderne. Han stod for assisten til 1-1, scorede målet til 2-2, og han skabte masser af chancer til holdkammeraterne. Fin præstation af den norske landsholdsspiller.
Kampens værste
Daniel Granlis makker i midterforsvaret Rasmus Thelander måtte trække sig fra opgøret mod FC Nordsjælland i løbet af opvarmningen, og i stedet kom Mathias Ross på banen fra start. Det så ud til at forvirre Daniel Granli, for han fik en ganske forfærdelig start på opgøret og kostede målet til 1-0, da han blev totalt snydt af Kamaldeen Sulemana i venstre side, inden ghaneseren kunne sende den på tværs til Tochi Chukwuani, der scorede til 1-0. Det fik kommentator Daniel Ortved til at sige, at Granli blev “skrællet som en appelsin” af Kamaldeen.
Granli blev bedre i løbet af opgøret, men det var ikke nogen stor præstation.
Kampens detalje
Sandi Putros fik ikke hjælp af VAR sidst, han var hoveddommer, men det gjorde han denne gang. Alligevel var der lidt bøvl med kommunikationen med vognen, men til syvende og sidst fik han og VAR-vognen fundet frem til den rette kendelse, da Tim Prica fik sparket bolden i kassen. Angriberen var nemlig onside, og målet fik da også lov at tælle.
Du kan se situationen i videoafspilleren øverst.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
INTERVIEW
