FC Nordsjælland – Brøndby 2-1 (0-1)
0-1 Håkon Evjen (39.).
1-1 Ernest Nuamah (52.).
2-1 Ernest Nuamah (90.)
Kampens bedste:
FC Nordsjælland
Han brændte godt nok et straffespark, men hold nu op for en præstation af Ernest Nuamah, der i den grad trådte på speederen efter pausen. Ghaneseren udlignede først, da han krøllede bolden ind fra kanten af feltet, og øjeblikke efter sit brændte straffespark driblede Nuamah så igennem Brøndby-forsvaret og bankede bolden forbi Mads Hermansen. Nuamahs fart og eksplosivitet var for meget for Brøndby-defensiven, og den blot 19-årige angriber ligner en spiller, som FC Nordsjælland snart sælger for rigtig mange gange.
Brøndby
Mads Hermansen blev tidligere på ugen udtaget til Danmarks A-landshold, og den beslutning må siges at være umulig at indvende noget imod efter Brøndby-målmandens præstation i dagens kamp i Farum. Hermansen hev den ene pragtredning efter den anden frem, da FC Nordsjælland i første halvleg belejrede Brøndbys felt. TV3-kommentator Brian Laudrup talte begejstret om Hermansens 'fænomenale reaktionsstyrke', og FC Nordsjælland-anfører Kian Hansen erkendte i pausen, at Hermansen havde spillet 'en sindssyg kamp de første 25 minutter'. Den 22-årige Mads Hermansen spiller næppe i Superligaen i næste sæson, hvis Brøndby-målmanden fortsætter disse takter i resten af foråret.
Kampens værste:
Det er ofte risikabelt at have angribere tilbage i eget felt, og det gav Mathias Kvistgaarden et fint eksempel på, da Brøndby-angriberen i slutfasen mistimede en clearing fuldstændig og endte med at sparke Oliver Villadsen ned, hvilket blev takseret til et straffespark. Det kunne have kostet Brøndby en plads i top 6, men marginalerne endte med at være på gæsternes side.
Kampens detalje:
Efter en generelt fremragende præstation satte Mads Hermansen i den grad trumf på, da Brøndby-målmanden til allersidst lavede en sublim tredobbelt redning, da han først pillede Nuamahs straffespark, hvorefter Hermansen reddede to opfølgende forsøg fra Wahid Faghir.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Vejle dummer sig i premieren mod AB
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
OPTAKT