Bedst/værst: Han spillede en sindssyg kamp

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og Brøndby.



FC Nordsjælland – Brøndby 2-1 (0-1)
0-1 Håkon Evjen (39.).
1-1 Ernest Nuamah (52.).
2-1 Ernest Nuamah (90.)

Kampens bedste: 
FC Nordsjælland
Han brændte godt nok et straffespark, men hold nu op for en præstation af Ernest Nuamah, der i den grad trådte på speederen efter pausen. Ghaneseren udlignede først, da han krøllede bolden ind fra kanten af feltet, og øjeblikke efter sit brændte straffespark driblede Nuamah så igennem Brøndby-forsvaret og bankede bolden forbi Mads Hermansen. Nuamahs fart og eksplosivitet var for meget for Brøndby-defensiven, og den blot 19-årige angriber ligner en spiller, som FC Nordsjælland snart sælger for rigtig mange gange. 

Brøndby
Mads Hermansen blev tidligere på ugen udtaget til Danmarks A-landshold, og den beslutning må siges at være umulig at indvende noget imod efter Brøndby-målmandens præstation i dagens kamp i Farum. Hermansen hev den ene pragtredning efter den anden frem, da FC Nordsjælland i første halvleg belejrede Brøndbys felt. TV3-kommentator Brian Laudrup talte begejstret om Hermansens 'fænomenale reaktionsstyrke', og FC Nordsjælland-anfører Kian Hansen erkendte i pausen, at Hermansen havde spillet 'en sindssyg kamp de første 25 minutter'. Den 22-årige Mads Hermansen spiller næppe i Superligaen i næste sæson, hvis Brøndby-målmanden fortsætter disse takter i resten af foråret. 

Kampens værste:
Det er ofte risikabelt at have angribere tilbage i eget felt, og det gav Mathias Kvistgaarden et fint eksempel på, da Brøndby-angriberen i slutfasen mistimede en clearing fuldstændig og endte med at sparke Oliver Villadsen ned, hvilket blev takseret til et straffespark. Det kunne have kostet Brøndby en plads i top 6, men marginalerne endte med at være på gæsternes side. 

Kampens detalje: 
Efter en generelt fremragende præstation satte Mads Hermansen i den grad trumf på, da Brøndby-målmanden til allersidst lavede en sublim tredobbelt redning, da han først pillede Nuamahs straffespark, hvorefter Hermansen reddede to opfølgende forsøg fra Wahid Faghir. 







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

Freiburg – Aston Villa

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!