Bedst/værst: Han spillede en sindssyg kamp

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og Brøndby.



FC Nordsjælland – Brøndby 2-1 (0-1)
0-1 Håkon Evjen (39.).
1-1 Ernest Nuamah (52.).
2-1 Ernest Nuamah (90.)

Kampens bedste: 
FC Nordsjælland
Han brændte godt nok et straffespark, men hold nu op for en præstation af Ernest Nuamah, der i den grad trådte på speederen efter pausen. Ghaneseren udlignede først, da han krøllede bolden ind fra kanten af feltet, og øjeblikke efter sit brændte straffespark driblede Nuamah så igennem Brøndby-forsvaret og bankede bolden forbi Mads Hermansen. Nuamahs fart og eksplosivitet var for meget for Brøndby-defensiven, og den blot 19-årige angriber ligner en spiller, som FC Nordsjælland snart sælger for rigtig mange gange. 

Brøndby
Mads Hermansen blev tidligere på ugen udtaget til Danmarks A-landshold, og den beslutning må siges at være umulig at indvende noget imod efter Brøndby-målmandens præstation i dagens kamp i Farum. Hermansen hev den ene pragtredning efter den anden frem, da FC Nordsjælland i første halvleg belejrede Brøndbys felt. TV3-kommentator Brian Laudrup talte begejstret om Hermansens 'fænomenale reaktionsstyrke', og FC Nordsjælland-anfører Kian Hansen erkendte i pausen, at Hermansen havde spillet 'en sindssyg kamp de første 25 minutter'. Den 22-årige Mads Hermansen spiller næppe i Superligaen i næste sæson, hvis Brøndby-målmanden fortsætter disse takter i resten af foråret. 

Kampens værste:
Det er ofte risikabelt at have angribere tilbage i eget felt, og det gav Mathias Kvistgaarden et fint eksempel på, da Brøndby-angriberen i slutfasen mistimede en clearing fuldstændig og endte med at sparke Oliver Villadsen ned, hvilket blev takseret til et straffespark. Det kunne have kostet Brøndby en plads i top 6, men marginalerne endte med at være på gæsternes side. 

Kampens detalje: 
Efter en generelt fremragende præstation satte Mads Hermansen i den grad trumf på, da Brøndby-målmanden til allersidst lavede en sublim tredobbelt redning, da han først pillede Nuamahs straffespark, hvorefter Hermansen reddede to opfølgende forsøg fra Wahid Faghir. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Forlader AGF – her er hans nye klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

De er færdige i 1. division

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax