Bedst/værst: Han spillede en sindssyg kamp

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem FC Nordsjælland og Brøndby.



FC Nordsjælland – Brøndby 2-1 (0-1)
0-1 Håkon Evjen (39.).
1-1 Ernest Nuamah (52.).
2-1 Ernest Nuamah (90.)

Kampens bedste: 
FC Nordsjælland
Han brændte godt nok et straffespark, men hold nu op for en præstation af Ernest Nuamah, der i den grad trådte på speederen efter pausen. Ghaneseren udlignede først, da han krøllede bolden ind fra kanten af feltet, og øjeblikke efter sit brændte straffespark driblede Nuamah så igennem Brøndby-forsvaret og bankede bolden forbi Mads Hermansen. Nuamahs fart og eksplosivitet var for meget for Brøndby-defensiven, og den blot 19-årige angriber ligner en spiller, som FC Nordsjælland snart sælger for rigtig mange gange. 

Brøndby
Mads Hermansen blev tidligere på ugen udtaget til Danmarks A-landshold, og den beslutning må siges at være umulig at indvende noget imod efter Brøndby-målmandens præstation i dagens kamp i Farum. Hermansen hev den ene pragtredning efter den anden frem, da FC Nordsjælland i første halvleg belejrede Brøndbys felt. TV3-kommentator Brian Laudrup talte begejstret om Hermansens 'fænomenale reaktionsstyrke', og FC Nordsjælland-anfører Kian Hansen erkendte i pausen, at Hermansen havde spillet 'en sindssyg kamp de første 25 minutter'. Den 22-årige Mads Hermansen spiller næppe i Superligaen i næste sæson, hvis Brøndby-målmanden fortsætter disse takter i resten af foråret. 

Kampens værste:
Det er ofte risikabelt at have angribere tilbage i eget felt, og det gav Mathias Kvistgaarden et fint eksempel på, da Brøndby-angriberen i slutfasen mistimede en clearing fuldstændig og endte med at sparke Oliver Villadsen ned, hvilket blev takseret til et straffespark. Det kunne have kostet Brøndby en plads i top 6, men marginalerne endte med at være på gæsternes side. 

Kampens detalje: 
Efter en generelt fremragende præstation satte Mads Hermansen i den grad trumf på, da Brøndby-målmanden til allersidst lavede en sublim tredobbelt redning, da han først pillede Nuamahs straffespark, hvorefter Hermansen reddede to opfølgende forsøg fra Wahid Faghir. 






Kontant dom over Elyounoussi




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

En sort plet på hans eftermæle



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Henter Mads Junker

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde