Bedst/værst: Intet kom forbi OB-monster

Det blev til 0-0 mellem OB og AGF i Odense. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.



OB – AGF (0-0)

Kampens bedste:

OB:
Det var nærmest som om, at den store OB-midtbanespiller Simon Okosun var allestedsnærværende i kampen mod AGF’erne. Han deltog længere fremme på banen i deres forsøg på at opbygge angreb, og så kom han i vejen for utallige indlæg fra aarhusianerne. Særligt det sidste var stærkt medvirkende til, at det blev til point for OB, som nærmest havde en mur form af den store spiller. Endvidere havde Troels Kløve sig en fin dag, når han var på bolden..

AGF:
Hos AGF’erne havde mange af spillerne svært ved at finde fodfæstet på den knoldede og til tider hårde bane. Det gjorde sig dog ikke gældende inde på stregen, hvor Kamil Grabara flere gange var stærkt kørende, og han klarede flere gode indlæg og skudforsøg, hvor han skulle diske op med noget særligt. Øverst i artiklen kan man se en af de situationer, hvor den polske målmand gjorde sig bemærket.

Kampens værste:
Det bliver nok ikke en kamp, som Mart Lieder kommer til at huske. Den hollandske angriber bør i hvert fald hurtigt glemme den, da det ikke blev til særlig mange gode beslutninger. Blandt andet kort før pausen, hvor han fik en potentiel farlig situation til at løbe ud i sandet. Blev også helt fortjent pillet ud efter en times spil.

Kampens detalje:
Der er blevet spillet tre kampe på 11 dage på banen i Odense, som virkelig trænger til en pause, da den efterhånden ikke fungerer til Superliga-fodbold grundet vejret. Det betød også, at det var svært at spille for de to mandskaber, som ellers har fine boldspillere.

Derfor kan deres greenkeeper nu glæde sig over, at der er 14 dage til næste kamp på Fyn, så skaderne kan blive fikset på banen – hvis det er muligt på så kort tid.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Uventet skifte?

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Riemer lover: De får debut

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Vender tilbage til skærmen

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Trist: Marios Oikonomou er død