OB – AGF (0-0)
Kampens bedste:
OB:
Det var nærmest som om, at den store OB-midtbanespiller Simon Okosun var allestedsnærværende i kampen mod AGF’erne. Han deltog længere fremme på banen i deres forsøg på at opbygge angreb, og så kom han i vejen for utallige indlæg fra aarhusianerne. Særligt det sidste var stærkt medvirkende til, at det blev til point for OB, som nærmest havde en mur form af den store spiller. Endvidere havde Troels Kløve sig en fin dag, når han var på bolden..
AGF:
Hos AGF’erne havde mange af spillerne svært ved at finde fodfæstet på den knoldede og til tider hårde bane. Det gjorde sig dog ikke gældende inde på stregen, hvor Kamil Grabara flere gange var stærkt kørende, og han klarede flere gode indlæg og skudforsøg, hvor han skulle diske op med noget særligt. Øverst i artiklen kan man se en af de situationer, hvor den polske målmand gjorde sig bemærket.
Kampens værste:
Det bliver nok ikke en kamp, som Mart Lieder kommer til at huske. Den hollandske angriber bør i hvert fald hurtigt glemme den, da det ikke blev til særlig mange gode beslutninger. Blandt andet kort før pausen, hvor han fik en potentiel farlig situation til at løbe ud i sandet. Blev også helt fortjent pillet ud efter en times spil.
Kampens detalje:
Der er blevet spillet tre kampe på 11 dage på banen i Odense, som virkelig trænger til en pause, da den efterhånden ikke fungerer til Superliga-fodbold grundet vejret. Det betød også, at det var svært at spille for de to mandskaber, som ellers har fine boldspillere.
Derfor kan deres greenkeeper nu glæde sig over, at der er 14 dage til næste kamp på Fyn, så skaderne kan blive fikset på banen – hvis det er muligt på så kort tid.
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
Giver transferopdatering
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Cristiano Ronaldo i optur
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
