OB – AGF (0-0)
Kampens bedste:
OB:
Det var nærmest som om, at den store OB-midtbanespiller Simon Okosun var allestedsnærværende i kampen mod AGF’erne. Han deltog længere fremme på banen i deres forsøg på at opbygge angreb, og så kom han i vejen for utallige indlæg fra aarhusianerne. Særligt det sidste var stærkt medvirkende til, at det blev til point for OB, som nærmest havde en mur form af den store spiller. Endvidere havde Troels Kløve sig en fin dag, når han var på bolden..
AGF:
Hos AGF’erne havde mange af spillerne svært ved at finde fodfæstet på den knoldede og til tider hårde bane. Det gjorde sig dog ikke gældende inde på stregen, hvor Kamil Grabara flere gange var stærkt kørende, og han klarede flere gode indlæg og skudforsøg, hvor han skulle diske op med noget særligt. Øverst i artiklen kan man se en af de situationer, hvor den polske målmand gjorde sig bemærket.
Kampens værste:
Det bliver nok ikke en kamp, som Mart Lieder kommer til at huske. Den hollandske angriber bør i hvert fald hurtigt glemme den, da det ikke blev til særlig mange gode beslutninger. Blandt andet kort før pausen, hvor han fik en potentiel farlig situation til at løbe ud i sandet. Blev også helt fortjent pillet ud efter en times spil.
Kampens detalje:
Der er blevet spillet tre kampe på 11 dage på banen i Odense, som virkelig trænger til en pause, da den efterhånden ikke fungerer til Superliga-fodbold grundet vejret. Det betød også, at det var svært at spille for de to mandskaber, som ellers har fine boldspillere.
Derfor kan deres greenkeeper nu glæde sig over, at der er 14 dage til næste kamp på Fyn, så skaderne kan blive fikset på banen – hvis det er muligt på så kort tid.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Ecuador – Curacao
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
USA – Australien
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
Skotland – Marokko
Zanka ville spille gratis for FC København
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
STORT INTERVIEW
