Bedst/værst: Intet kom forbi OB-monster

Det blev til 0-0 mellem OB og AGF i Odense. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.



OB – AGF (0-0)

Kampens bedste:

OB:
Det var nærmest som om, at den store OB-midtbanespiller Simon Okosun var allestedsnærværende i kampen mod AGF’erne. Han deltog længere fremme på banen i deres forsøg på at opbygge angreb, og så kom han i vejen for utallige indlæg fra aarhusianerne. Særligt det sidste var stærkt medvirkende til, at det blev til point for OB, som nærmest havde en mur form af den store spiller. Endvidere havde Troels Kløve sig en fin dag, når han var på bolden..

AGF:
Hos AGF’erne havde mange af spillerne svært ved at finde fodfæstet på den knoldede og til tider hårde bane. Det gjorde sig dog ikke gældende inde på stregen, hvor Kamil Grabara flere gange var stærkt kørende, og han klarede flere gode indlæg og skudforsøg, hvor han skulle diske op med noget særligt. Øverst i artiklen kan man se en af de situationer, hvor den polske målmand gjorde sig bemærket.

Kampens værste:
Det bliver nok ikke en kamp, som Mart Lieder kommer til at huske. Den hollandske angriber bør i hvert fald hurtigt glemme den, da det ikke blev til særlig mange gode beslutninger. Blandt andet kort før pausen, hvor han fik en potentiel farlig situation til at løbe ud i sandet. Blev også helt fortjent pillet ud efter en times spil.

Kampens detalje:
Der er blevet spillet tre kampe på 11 dage på banen i Odense, som virkelig trænger til en pause, da den efterhånden ikke fungerer til Superliga-fodbold grundet vejret. Det betød også, at det var svært at spille for de to mandskaber, som ellers har fine boldspillere.

Derfor kan deres greenkeeper nu glæde sig over, at der er 14 dage til næste kamp på Fyn, så skaderne kan blive fikset på banen – hvis det er muligt på så kort tid.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Den største genistreg i Superligaen?

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske