Bedst/værst: Kæmpe hovedbrud for Marti Cifuentes

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem AaB og Viborg FF.



AaB – Viborg FF 2-5 
Jakob Bonde 0-1 (9.)
Younes Bakiz, 0-2 (45.+)
Louka Prip, 1-2 (45.+)
Justin Lonwijk, 1-3 (51.)
Clint Leemans, 1-4 (69.)
Milan Makaric, 2-4 (76.)
Mads Lauritsen, 2-5 (79.)

Kampens bedste
AaB:

Der var virkelig ikke mange AaB’ere, der imponerede mod Viborg FF, men Louka Prip kom på tavlen, selvom det ikke just var imponerende målmandsspil i situationen. Han stod derudover for et par fine ting i første halvleg og får prisen på en aften, hvor AaB kollektivt var meget, meget skuffende.

Viborg FF:
En hel del viborgensere gjorde det godt mod AaB, og de var bedst i store dele af kampen. Især på midtbanen vandt de duellen med et godt pres, mens alle på tremandsmidtbanen kom på tavlen. Især Clint Leemans, der startede inde for første gang, spillede rigtig godt. Han var god i presset og scorede et helt fantastisk langskudsmål. 

Kampens værste
Der var faktisk flere AaB’ere, der bejlede til denne pris. Man kan blandt andet fremhæve Pedro Ferreira, der ikke havde en nem dag på kontoret og i første halvleg begik et straffespark. Endnu værre var Aleksandar Trajkovski imidlertid, og lejesvenden havde en meget, meget svær aften i AaB-trøjen, hvor han slet ikke kom ind i kampen og smed bolden væk for ofte. Nordmakedoneren ligner ikke en mand, der var til EM i sommer. De blev begge flået ud i pausen.

Kampens detalje
Der var to mål – Clint Leemans’ og Mads Lauritsens – der sagtens kunne få den her pris, for det var nogle fremrangende mål. I stedet fokuserer vi dog på en taktisk detalje, for endnu en gang havde AaB ekstremt svært ved at håndtere et højt og aggressivt pres. Det har de haft i de seneste to kampe, hvor de har tabt til henholdsvis AGF og Viborg FF. Det må give et hovedbrud til Marti Cifuentes, der nu skal tænke sig godt om, inden de i senere på ugen møder FC Midtjylland i pokalen og FC Nordsjælland i ligaen: Hvad er modsvaret?







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark