Bedst/værst: Kæmpe hovedbrud for Marti Cifuentes

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem AaB og Viborg FF.



AaB – Viborg FF 2-5 
Jakob Bonde 0-1 (9.)
Younes Bakiz, 0-2 (45.+)
Louka Prip, 1-2 (45.+)
Justin Lonwijk, 1-3 (51.)
Clint Leemans, 1-4 (69.)
Milan Makaric, 2-4 (76.)
Mads Lauritsen, 2-5 (79.)

Kampens bedste
AaB:

Der var virkelig ikke mange AaB’ere, der imponerede mod Viborg FF, men Louka Prip kom på tavlen, selvom det ikke just var imponerende målmandsspil i situationen. Han stod derudover for et par fine ting i første halvleg og får prisen på en aften, hvor AaB kollektivt var meget, meget skuffende.

Viborg FF:
En hel del viborgensere gjorde det godt mod AaB, og de var bedst i store dele af kampen. Især på midtbanen vandt de duellen med et godt pres, mens alle på tremandsmidtbanen kom på tavlen. Især Clint Leemans, der startede inde for første gang, spillede rigtig godt. Han var god i presset og scorede et helt fantastisk langskudsmål. 

Kampens værste
Der var faktisk flere AaB’ere, der bejlede til denne pris. Man kan blandt andet fremhæve Pedro Ferreira, der ikke havde en nem dag på kontoret og i første halvleg begik et straffespark. Endnu værre var Aleksandar Trajkovski imidlertid, og lejesvenden havde en meget, meget svær aften i AaB-trøjen, hvor han slet ikke kom ind i kampen og smed bolden væk for ofte. Nordmakedoneren ligner ikke en mand, der var til EM i sommer. De blev begge flået ud i pausen.

Kampens detalje
Der var to mål – Clint Leemans’ og Mads Lauritsens – der sagtens kunne få den her pris, for det var nogle fremrangende mål. I stedet fokuserer vi dog på en taktisk detalje, for endnu en gang havde AaB ekstremt svært ved at håndtere et højt og aggressivt pres. Det har de haft i de seneste to kampe, hvor de har tabt til henholdsvis AGF og Viborg FF. Det må give et hovedbrud til Marti Cifuentes, der nu skal tænke sig godt om, inden de i senere på ugen møder FC Midtjylland i pokalen og FC Nordsjælland i ligaen: Hvad er modsvaret?





LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig: Nu er han rejst til København

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Niels Frederiksen er en legende!

Teaser for ny AGF-aftale