Bedst/værst: Klar besked – fik du den, Steinlein?

Grundspillet i Superligaen er nu et overstået kapitel. Søndagens seks kampe er blevet fløjtet af, og Tipsbladet ser her nærmere på opgøret mellem Silkeborg IF og FC Midtjylland.



Silkeborg IF – FC Midtjylland 3-3 (1-2)
0-1 Stefan Gartenmann (13.)
1-1 Tonni Adamsen (30.)
1-2 Gustav Isaksen (45 +2.)
2-2 Oliver Sonne (60.)
2-3 Gustav Isaksen (75.)
3-3 Alexander Lind (86.)

Kampens bedste
Silkeborg IF
Puha, hvor var der fart over feltet, når Oliver Sonne kom buldrende i Silkeborgs højre side. Backen var fyldt op med energi fra start til slut, og han tog i størstedelen af tilfældene den rigtige beslutning. Han var konstant en trussel, mens han ligeledes passede sine defensive pligter. Oliver Sonne satte kronen på sin personlige indsats ved at tordne et flot Lukas Engel-indlæg i kassen efter 60 minutters fodbold. 

FC Midtjylland
Hvis Lionel Messi har set med, klappede han helt sikkert over de driblinger, som Aral Şimşir lavede i en telefonboks i forbindelse med Gustav Isaksens mål til 1-2 kort inden pausen. Den 20-årige angriber havde fået titlen som gæsternes bedste, hvis ikke Gustav Isaksen blev noteret for to kasser i Silkeborg. Landsholdsbobleren viste klassen, da FC Midtjylland havde mest brug for det. Imponerende – selvom det ikke var nok til en plads i top seks. 

Kampens værste
Vågner Joel Felix med mareridt i nat, er det forståeligt. Han var nemlig ene og alene skyld i, at FC Midtjylland kom foran med 3-2 på et tidspunkt, hvor Silkeborg blot manglede et mål for at booke pladsen i top seks. Forsvarsspilleren var langsom og ubeslutsom, da han modtog bolden i en ufarlig situation, og det udnyttede Gustav Isaksen til at snuppe bolden og sende gæsterne på sejrskurs. Aktionen var så dårlig, at Joel Felix ville have fået skæld ud for den i Serie 2. 

Derudover skal det selvfølgelig også nævnes, hvor stor en fiasko det er for FC Midtjylland, at de misser top seks. Katastrofen i kaossæsonen i Herning er total. 

Kampens detalje
'Slut med benægtelse, tom snak og kække svar. Det er på tide, at I selv tager ansvar'. Det var de ord, der stod på et banner, som FC Midtjyllands fans havde taget med til Silkeborg. Et tydeligt tegn på, at tilhængernes tålmodighed er ved at løbe op i forhold til håndteringen af hele situationen, når det kommer til den sportslige ledelse i Herning efter en sæson med to trænerfyring, præstationer langt under niveau og nu en plads uden for top seks. En klar besked. Fik du den, Steinlein? 

Kampens detalje kunne Alexander Lind naturligvis også have fået, da han udlignede til 3-3 på et saksespark efter 86 minutter. Det var decideret flot udført. Og så kunne kampen ligeledes have snuppet titlen som helhed. Den havde simpelthen det hele. Seks mål og FCM i top seks for at ryge ud efter et gennemsyn af VAR i overtiden. Et vanvittigt drama i Silkeborg!  



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Andreas Christensen skriver snart under

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brentford har gjort det igen

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Neestrup reagerer på brudt aftale

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Går langt ned i løn

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stor ydmygelse

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit