Bedst/værst: Klar besked – fik du den, Steinlein?

Grundspillet i Superligaen er nu et overstået kapitel. Søndagens seks kampe er blevet fløjtet af, og Tipsbladet ser her nærmere på opgøret mellem Silkeborg IF og FC Midtjylland.



Silkeborg IF – FC Midtjylland 3-3 (1-2)
0-1 Stefan Gartenmann (13.)
1-1 Tonni Adamsen (30.)
1-2 Gustav Isaksen (45 +2.)
2-2 Oliver Sonne (60.)
2-3 Gustav Isaksen (75.)
3-3 Alexander Lind (86.)

Kampens bedste
Silkeborg IF
Puha, hvor var der fart over feltet, når Oliver Sonne kom buldrende i Silkeborgs højre side. Backen var fyldt op med energi fra start til slut, og han tog i størstedelen af tilfældene den rigtige beslutning. Han var konstant en trussel, mens han ligeledes passede sine defensive pligter. Oliver Sonne satte kronen på sin personlige indsats ved at tordne et flot Lukas Engel-indlæg i kassen efter 60 minutters fodbold. 

FC Midtjylland
Hvis Lionel Messi har set med, klappede han helt sikkert over de driblinger, som Aral Şimşir lavede i en telefonboks i forbindelse med Gustav Isaksens mål til 1-2 kort inden pausen. Den 20-årige angriber havde fået titlen som gæsternes bedste, hvis ikke Gustav Isaksen blev noteret for to kasser i Silkeborg. Landsholdsbobleren viste klassen, da FC Midtjylland havde mest brug for det. Imponerende – selvom det ikke var nok til en plads i top seks. 

Kampens værste
Vågner Joel Felix med mareridt i nat, er det forståeligt. Han var nemlig ene og alene skyld i, at FC Midtjylland kom foran med 3-2 på et tidspunkt, hvor Silkeborg blot manglede et mål for at booke pladsen i top seks. Forsvarsspilleren var langsom og ubeslutsom, da han modtog bolden i en ufarlig situation, og det udnyttede Gustav Isaksen til at snuppe bolden og sende gæsterne på sejrskurs. Aktionen var så dårlig, at Joel Felix ville have fået skæld ud for den i Serie 2. 

Derudover skal det selvfølgelig også nævnes, hvor stor en fiasko det er for FC Midtjylland, at de misser top seks. Katastrofen i kaossæsonen i Herning er total. 

Kampens detalje
'Slut med benægtelse, tom snak og kække svar. Det er på tide, at I selv tager ansvar'. Det var de ord, der stod på et banner, som FC Midtjyllands fans havde taget med til Silkeborg. Et tydeligt tegn på, at tilhængernes tålmodighed er ved at løbe op i forhold til håndteringen af hele situationen, når det kommer til den sportslige ledelse i Herning efter en sæson med to trænerfyring, præstationer langt under niveau og nu en plads uden for top seks. En klar besked. Fik du den, Steinlein? 

Kampens detalje kunne Alexander Lind naturligvis også have fået, da han udlignede til 3-3 på et saksespark efter 86 minutter. Det var decideret flot udført. Og så kunne kampen ligeledes have snuppet titlen som helhed. Den havde simpelthen det hele. Seks mål og FCM i top seks for at ryge ud efter et gennemsyn af VAR i overtiden. Et vanvittigt drama i Silkeborg!  





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Her kan du se FC København mod Napoli

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Norwich har budt på stor dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Brøndby vil holde på stjerne

Kommer til AGF efter monstersæson

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby har IKKE budt

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

FC København byder på kantspiller

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Højlund roser FC Københavns fans

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

I chok over Tottenham

Tyskere blitzer Nordlondon

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen