Tipsbladet på Brøndby Stadion
OB – FC Midtjylland 3-4 (efter straffesparkskonkurrence)
Kampens bedste:
OB:
Når der kom noget offensivt fra OB, kom det fra Emmanuel Sabbi. Den finurlige amerikaner kiksede i et par afgørende aktioner, men han blev ved og ved med at opsøge mulighederne, og i en kamp med et begrænset antal chancer, var han et klart lyspunkt. Emmanuel Sabbi er nærmest definitioen på en humørspiller. Han kan være forrygende den ene uge og rædselsfuld den næste. Heldigvis for OB havde han en af sine gode dage, men han manglede lige den sidste skarphed. I den modsatte ende gjorde Hans Christian Bernat en rigtig god figur.
FC Midtjylland:
Hvis Sandi Putros var i tvivl om, hvad han skulle dømme, kunne han til enhver tid spørge Henrik Dalsgaard. FCM-spilleren stod altid klar med et godt råd til manden i gult, men han koncentrerede sig også om at spille fodbold, og det gjorde han fint. FCM’s tre mand i forsvaret gjorde i det hele taget en god figur med Henrik Dalsgaard som den mest fremtrædende. Det må være den Dalsgaard, Denis Vavro ser uge efter uge.
Kampens værste:
Gustav Isaksen er et lysende talent, men hvor kunne man ønske sig, at han ramte sit topniveau lidt oftere – ikke mindst i en pokalfinale. Desværre for midtjyderne var offensivspilleren nærmest usynlig i den times tid, han var på banen, og dygtige Isaksen skal blive meget bedre til at levere stabilt.
Kampens detalje:
Der var en fest, der ville ud af OB-fansene, og det kom den. Det har været 15 magre år for fynboerne, der gav den gas på tribunerne som frygtede de alle sammen, at der kan gå yderligere 15 år, før de ses igen til en storkamp. FCM-tilhængerne var også mødt talstærkt op i Brøndby, men det var de medrejsende fynboer, der dominerede lydbilledet og skabte den flotteste OB-kulisse i mange, mange år. OB tabte på banen, men vandt på lægterne.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub