Bedst/værst: Pokalgyser og fynsk fanfest i Brøndby

Tipsbladet zoomer ind på pokalfinalen mellem OB og FC Midtjylland.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

OB – FC Midtjylland 3-4 (efter straffesparkskonkurrence)

Kampens bedste:

OB:
Når der kom noget offensivt fra OB, kom det fra Emmanuel Sabbi. Den finurlige amerikaner kiksede i et par afgørende aktioner, men han blev ved og ved med at opsøge mulighederne, og i en kamp med et begrænset antal chancer, var han et klart lyspunkt. Emmanuel Sabbi er nærmest definitioen på en humørspiller. Han kan være forrygende den ene uge og rædselsfuld den næste. Heldigvis for OB havde han en af sine gode dage, men han manglede lige den sidste skarphed. I den modsatte ende gjorde Hans Christian Bernat en rigtig god figur. 

FC Midtjylland:
Hvis Sandi Putros var i tvivl om, hvad han skulle dømme, kunne han til enhver tid spørge Henrik Dalsgaard. FCM-spilleren stod altid klar med et godt råd til manden i gult, men han koncentrerede sig også om at spille fodbold, og det gjorde han fint. FCM’s tre mand i forsvaret gjorde i det hele taget en god figur med Henrik Dalsgaard som den mest fremtrædende. Det må være den Dalsgaard, Denis Vavro ser uge efter uge. 

Kampens værste:
Gustav Isaksen er et lysende talent, men hvor kunne man ønske sig, at han ramte sit topniveau lidt oftere – ikke mindst i en pokalfinale. Desværre for midtjyderne var offensivspilleren nærmest usynlig i den times tid, han var på banen, og dygtige Isaksen skal blive meget bedre til at levere stabilt. 

Kampens detalje:
Der var en fest, der ville ud af OB-fansene, og det kom den. Det har været 15 magre år for fynboerne, der gav den gas på tribunerne som frygtede de alle sammen, at der kan gå yderligere 15 år, før de ses igen til en storkamp. FCM-tilhængerne var også mødt talstærkt op i Brøndby, men det var de medrejsende fynboer, der dominerede lydbilledet og skabte den flotteste OB-kulisse i mange, mange år. OB tabte på banen, men vandt på lægterne.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Økonomiske problemer – bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM