Bedst/værst: To sekvenser blev afgørende for BIF

Brøndby vandt søndag med 4-0 over Lyngby. Tipsbladet.dk ser nærmere på, hvordan det gik sådan.



Lyngby Boldklub – Brøndby IF 0-4 (0-2)
0-1 Kevin Mensah (29.)
0-2 Jesper Lindstrøm (31.)
0-3 Simon Hedlund (58.)
0-4 Andrija Pavlovic (73.)

Kampens bedste:

Lyngby Boldklub:
FCM-lejesvenden Victor Torp viser ofte, at midtjyderne har en dygtig spiller på vej, og det var da også ham, der viste vejen for Lyngby i søndagens kamp mod Brøndby. Det gælder både offensivt og defensivt. 

Det ser man i forbindelse med chanceskabninger, som dog blev misbrugt af medspillerne, ligesom han også stod for erobringer på midtbanen og kom godt i vejen for Brøndby-spillerne undervejs i opgøret – men altså forgæves.

Brøndby IF:
I efteråret var Jesper Lindstrøm den helt store Brøndby-profil, og det ser i den grad også ud til, at han har taget de samme takter med sig ind i forårssæsonen. Også i dag var han afgørende, og det er som om, at man ved, at der kommer til at ske noget, når han kommer på bolden.

Det måtte Lyngby også erfare, og han var medvirkende til de tre første scoringer. Den ene med ham selv som målmager, mens han var med i opspillet til de to andre. Han fik endvidere tidligt fri, da han blev pillet ud efter 70 minutters spil.

Kampens værste:
Det var selvsagt ikke Lyngbys bedste kamp i løbet af sæsonen, og der blev da også forsøgt med en dobbeltudskiftning i forbindelse med pausen, hvor Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev taget ud. Det blev dog langt fra bedre med to gange Magnus i form af Warming og Kaastrup på banen. De var endnu værre og fik skabt noget af betydning for Lyngby længere fremme på banen.

Kampens detalje:
Det så egentlig ud til, at Lyngby havde muligheden for at gøre en god figur, da man kiggede på, hvordan første halvdel af første halvleg forløb. Men det kom lynhurtigt til at se anderledes ud med to scoringer på omkring to minutter af Brøndby.

Det var mere end en spand iskoldt vand i hovedet på Lyngby, som aldrig fik rejst sig igen efter de to sekvenser. Det må også være hårdt som bundhold at opleve den slags, når man lige har haft en fin periode.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK sigter stadig efter 15. juni

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Giver transferopdatering

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne