Bedst/værst: To sekvenser blev afgørende for BIF

Brøndby vandt søndag med 4-0 over Lyngby. Tipsbladet.dk ser nærmere på, hvordan det gik sådan.



Lyngby Boldklub – Brøndby IF 0-4 (0-2)
0-1 Kevin Mensah (29.)
0-2 Jesper Lindstrøm (31.)
0-3 Simon Hedlund (58.)
0-4 Andrija Pavlovic (73.)

Kampens bedste:

Lyngby Boldklub:
FCM-lejesvenden Victor Torp viser ofte, at midtjyderne har en dygtig spiller på vej, og det var da også ham, der viste vejen for Lyngby i søndagens kamp mod Brøndby. Det gælder både offensivt og defensivt. 

Det ser man i forbindelse med chanceskabninger, som dog blev misbrugt af medspillerne, ligesom han også stod for erobringer på midtbanen og kom godt i vejen for Brøndby-spillerne undervejs i opgøret – men altså forgæves.

Brøndby IF:
I efteråret var Jesper Lindstrøm den helt store Brøndby-profil, og det ser i den grad også ud til, at han har taget de samme takter med sig ind i forårssæsonen. Også i dag var han afgørende, og det er som om, at man ved, at der kommer til at ske noget, når han kommer på bolden.

Det måtte Lyngby også erfare, og han var medvirkende til de tre første scoringer. Den ene med ham selv som målmager, mens han var med i opspillet til de to andre. Han fik endvidere tidligt fri, da han blev pillet ud efter 70 minutters spil.

Kampens værste:
Det var selvsagt ikke Lyngbys bedste kamp i løbet af sæsonen, og der blev da også forsøgt med en dobbeltudskiftning i forbindelse med pausen, hvor Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev taget ud. Det blev dog langt fra bedre med to gange Magnus i form af Warming og Kaastrup på banen. De var endnu værre og fik skabt noget af betydning for Lyngby længere fremme på banen.

Kampens detalje:
Det så egentlig ud til, at Lyngby havde muligheden for at gøre en god figur, da man kiggede på, hvordan første halvdel af første halvleg forløb. Men det kom lynhurtigt til at se anderledes ud med to scoringer på omkring to minutter af Brøndby.

Det var mere end en spand iskoldt vand i hovedet på Lyngby, som aldrig fik rejst sig igen efter de to sekvenser. Det må også være hårdt som bundhold at opleve den slags, når man lige har haft en fin periode.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson med hård kritik

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

10. gang i træk

El Clásico kan afgøre det hele

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer