Bedst/værst: To sekvenser blev afgørende for BIF

Brøndby vandt søndag med 4-0 over Lyngby. Tipsbladet.dk ser nærmere på, hvordan det gik sådan.



Lyngby Boldklub – Brøndby IF 0-4 (0-2)
0-1 Kevin Mensah (29.)
0-2 Jesper Lindstrøm (31.)
0-3 Simon Hedlund (58.)
0-4 Andrija Pavlovic (73.)

Kampens bedste:

Lyngby Boldklub:
FCM-lejesvenden Victor Torp viser ofte, at midtjyderne har en dygtig spiller på vej, og det var da også ham, der viste vejen for Lyngby i søndagens kamp mod Brøndby. Det gælder både offensivt og defensivt. 

Det ser man i forbindelse med chanceskabninger, som dog blev misbrugt af medspillerne, ligesom han også stod for erobringer på midtbanen og kom godt i vejen for Brøndby-spillerne undervejs i opgøret – men altså forgæves.

Brøndby IF:
I efteråret var Jesper Lindstrøm den helt store Brøndby-profil, og det ser i den grad også ud til, at han har taget de samme takter med sig ind i forårssæsonen. Også i dag var han afgørende, og det er som om, at man ved, at der kommer til at ske noget, når han kommer på bolden.

Det måtte Lyngby også erfare, og han var medvirkende til de tre første scoringer. Den ene med ham selv som målmager, mens han var med i opspillet til de to andre. Han fik endvidere tidligt fri, da han blev pillet ud efter 70 minutters spil.

Kampens værste:
Det var selvsagt ikke Lyngbys bedste kamp i løbet af sæsonen, og der blev da også forsøgt med en dobbeltudskiftning i forbindelse med pausen, hvor Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev taget ud. Det blev dog langt fra bedre med to gange Magnus i form af Warming og Kaastrup på banen. De var endnu værre og fik skabt noget af betydning for Lyngby længere fremme på banen.

Kampens detalje:
Det så egentlig ud til, at Lyngby havde muligheden for at gøre en god figur, da man kiggede på, hvordan første halvdel af første halvleg forløb. Men det kom lynhurtigt til at se anderledes ud med to scoringer på omkring to minutter af Brøndby.

Det var mere end en spand iskoldt vand i hovedet på Lyngby, som aldrig fik rejst sig igen efter de to sekvenser. Det må også være hårdt som bundhold at opleve den slags, når man lige har haft en fin periode.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Aston Villa – Nottingham Forest

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

‘Vi må se, hvad FC København vil’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Bayern – PSG