Lyngby Boldklub – Brøndby IF 0-4 (0-2)
0-1 Kevin Mensah (29.)
0-2 Jesper Lindstrøm (31.)
0-3 Simon Hedlund (58.)
0-4 Andrija Pavlovic (73.)
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub:
FCM-lejesvenden Victor Torp viser ofte, at midtjyderne har en dygtig spiller på vej, og det var da også ham, der viste vejen for Lyngby i søndagens kamp mod Brøndby. Det gælder både offensivt og defensivt.
Det ser man i forbindelse med chanceskabninger, som dog blev misbrugt af medspillerne, ligesom han også stod for erobringer på midtbanen og kom godt i vejen for Brøndby-spillerne undervejs i opgøret – men altså forgæves.
Brøndby IF:
I efteråret var Jesper Lindstrøm den helt store Brøndby-profil, og det ser i den grad også ud til, at han har taget de samme takter med sig ind i forårssæsonen. Også i dag var han afgørende, og det er som om, at man ved, at der kommer til at ske noget, når han kommer på bolden.
Det måtte Lyngby også erfare, og han var medvirkende til de tre første scoringer. Den ene med ham selv som målmager, mens han var med i opspillet til de to andre. Han fik endvidere tidligt fri, da han blev pillet ud efter 70 minutters spil.
Kampens værste:
Det var selvsagt ikke Lyngbys bedste kamp i løbet af sæsonen, og der blev da også forsøgt med en dobbeltudskiftning i forbindelse med pausen, hvor Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev taget ud. Det blev dog langt fra bedre med to gange Magnus i form af Warming og Kaastrup på banen. De var endnu værre og fik skabt noget af betydning for Lyngby længere fremme på banen.
Kampens detalje:
Det så egentlig ud til, at Lyngby havde muligheden for at gøre en god figur, da man kiggede på, hvordan første halvdel af første halvleg forløb. Men det kom lynhurtigt til at se anderledes ud med to scoringer på omkring to minutter af Brøndby.
Det var mere end en spand iskoldt vand i hovedet på Lyngby, som aldrig fik rejst sig igen efter de to sekvenser. Det må også være hårdt som bundhold at opleve den slags, når man lige har haft en fin periode.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
