AaB – FC Nordsjælland 0-0
Kampens bedste:
AaB
Aalborgenserne har fået en horribel start på sæsonen, hvor man efter fem spillerunder står med sølle to point. En plads i top seks fremstår ikke realistisk i øjeblikket, for det er ikke kun resultatmæssigt, at situationen er bekymrende. Spillet er således også alt andet end imponerende. Det fremstår idéløst og uden den store plan, det AaB leverer i øjeblikket. Hvis man skal pege på en positiv ting, så er det, at AaB i dag formåede at holde nullet mod Superligaens aktuelle tophold, der inden dagens opgør havde vundet fire ud af fire kampe. Jakob Ahlmann skal også have ros for en blokering tæt under mål, hvilket betød, at AaB i det mindste undgik endnu et nederlag.
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens tropper endte på 9. pladsen i sidste sæson, men efter fem spillerunder af den igangværende sæson indtager man nu førstepladsen i Superligaen. FC Nordsjælland fremstår langt mere livlige i denne sæson, og imod AaB var Farum-klubben også det bedste hold på banen. Gæsterne dominerede midtbanen, hvor især lejesvenden Mads Bidstrup kan være ganske tilfreds med sin præstation. Den Brentford-ejede midtbanespiller styrede således sagerne på midtbanen, hvor han var både løbestærk og dominerende i pasningsspillet.
Kampens værste:
Hjemmeholdets fans luftede deres utilfredshed i løbet af dagens opgør i Aalborg, og der er da heller ikke rigtig grund til stor optimisme for AaB-fansene for tiden. Den nordjyske klub har ikke vundet en betydende kamp siden april, og i ugens løb har fansene gjort det klart, at spillet skal blive meget bedre. Derfor var det også meget skuffende, at AaB som hjemmehold var så passive i dag. Lars Friis' tropper stod meget langt tilbage på banen og overlod det meste af initiativet til gæsterne. Midtbanen skabte ikke meget, og offensiven er bestemt ikke imponerende for tiden.
Kampens detalje:
Andreas Schjelderup har været flyvende i Superligaen i denne sæson, og igen i dag var den 18-årige nordmand toneangivende. Schjelderup er en af de bedre teknikere i Superligaen, hvilket FC Nordsjælland-profilen gav et eksempel på efter en times spil, da han lavede en lækker vending midt på banen, hvorefter teenageren endnu en gang satte et nyt angreb i gang.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes