Bedst/værst: Top seks er meget langt væk lige nu!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem AaB og FC Nordsjælland.



AaB – FC Nordsjælland 0-0

Kampens bedste:
AaB
Aalborgenserne har fået en horribel start på sæsonen, hvor man efter fem spillerunder står med sølle to point. En plads i top seks fremstår ikke realistisk i øjeblikket, for det er ikke kun resultatmæssigt, at situationen er bekymrende. Spillet er således også alt andet end imponerende. Det fremstår idéløst og uden den store plan, det AaB leverer i øjeblikket. Hvis man skal pege på en positiv ting, så er det, at AaB i dag formåede at holde nullet mod Superligaens aktuelle tophold, der inden dagens opgør havde vundet fire ud af fire kampe. Jakob Ahlmann skal også have ros for en blokering tæt under mål, hvilket betød, at AaB i det mindste undgik endnu et nederlag. 

FC Nordsjælland
Flemming Pedersens tropper endte på 9. pladsen i sidste sæson, men efter fem spillerunder af den igangværende sæson indtager man nu førstepladsen i Superligaen. FC Nordsjælland fremstår langt mere livlige i denne sæson, og imod AaB var Farum-klubben også det bedste hold på banen. Gæsterne dominerede midtbanen, hvor især lejesvenden Mads Bidstrup kan være ganske tilfreds med sin præstation. Den Brentford-ejede midtbanespiller styrede således sagerne på midtbanen, hvor han var både løbestærk og dominerende i pasningsspillet. 

Kampens værste:
Hjemmeholdets fans luftede deres utilfredshed i løbet af dagens opgør i Aalborg, og der er da heller ikke rigtig grund til stor optimisme for AaB-fansene for tiden. Den nordjyske klub har ikke vundet en betydende kamp siden april, og i ugens løb har fansene gjort det klart, at spillet skal blive meget bedre. Derfor var det også meget skuffende, at AaB som hjemmehold var så passive i dag. Lars Friis' tropper stod meget langt tilbage på banen og overlod det meste af initiativet til gæsterne. Midtbanen skabte ikke meget, og offensiven er bestemt ikke imponerende for tiden. 

Kampens detalje:
Andreas Schjelderup har været flyvende i Superligaen i denne sæson, og igen i dag var den 18-årige nordmand toneangivende. Schjelderup er en af de bedre teknikere i Superligaen, hvilket FC Nordsjælland-profilen gav et eksempel på efter en times spil, da han lavede en lækker vending midt på banen, hvorefter teenageren endnu en gang satte et nyt angreb i gang. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Sætter klar målsætning

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Diant Ramaj skal videre

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Han er ny landstræner for Italien

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Har budt en milliard

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

FCK misser landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Brøndby jagter ny Superliga-profil