Bekræfter: Bred interesse for brandvarm FCM-bomber

Luca Pfeiffer havde en god sæson som lejesvend i Tyskland, og forud for hans tilbagevenden til FC Midtjylland er der masser af interesse for ham.



Det blev aldrig det store sus for Luca Pfeiffer i hans første sæson i FC Midtjylland, men til gengæld blæste han mål ind som lejesvend i Darmstadt. Derfor er interessen for ham stor, før han vender tilbage til FC Midtjylland.

Det fortæller sportschef Svend Graversen, der fra afstand har kunnet se angriberen score 18 gange i 33 kampe for Darmstadt. Han sluttede af med fire mål og to oplæg i de sidste fire kampe.

– Det er dejligt, at man har en, der bare har fyret den af og scoret kasser på samlebånd i 2. Bundesliga. Det er jo ikke så nemt igen, konstaterer han.

Og målene har altså gjort det tyske angrebstårn til en ombejlet herre.

– Vi har en spiller, som virkelig har fyret den af i 2. Bundesligaen. Det genererer jo interesse, både fra vores side og selvfølgelig fra øvrige klubber. Så må vi se. Er der noget, der matcher ham? Er der noget, der matcher os? Er det her? Det må vi se hen over den næste måned, siger Svend Graversen.

Har I mærket den interesse fra andre klubber?

– Ja, det har vi. Det har faktisk været en allround interesse. Så må vi se, hvor den bærer hen.

Knap så brandvarm Cools
Mindre succesfuldt har Dions Cools’ lejeophold i Zulte Waregem været. Backen begyndte som starter, men gled ud af holdet, og hjemme i Ikast/Herning kan Svend Graversen også mærke, at der ikke ringer lige så mange klubber for at spørge til Cools som til Pfeiffer.

– Hans lejeophold har ikke været af samme karat, som Lucas har. Det ved han godt selv. Nu skal han tilbage her, og så skal han bevise sig, siger sportschefen.

– Vi har et godt setup på vores højre back, og den konkurrence skal han tage op. Kan han det, må vi se, hvad vi så gør. Målet er, at han kommer ind og skal konkurrere. Lykkes det at tage pladsen, så lykkes det. Lykkes det ikke, må vi finde en løsning i samarbejde med ham.

– Det er op til Dion selv at generere den interesse.

Dions Cools skal konkurrere med Joel Andersson og Mads Døhr Thychosen på højre back i FC Midtjylland. Hvis ikke han vinder den duel, er klubben lydhør for at lade ham komme videre.

– Han har ét år tilbage af kontrakten, så det vil vi selvfølgelig gerne være behjælpelig med. Hvis ikke han kommer ind og fyrer den af her, siger Svend Graversen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Kan IKKE appelleres

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

USA spiller sig videre trods rødt kort

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

De køber ham for 740 mio.

Schweiz – Algeriet

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Spanien – Østrig

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Kolding køber stor profil

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dårligt nyt for Isaksen