Bekræfter: Bred interesse for brandvarm FCM-bomber

Luca Pfeiffer havde en god sæson som lejesvend i Tyskland, og forud for hans tilbagevenden til FC Midtjylland er der masser af interesse for ham.



Det blev aldrig det store sus for Luca Pfeiffer i hans første sæson i FC Midtjylland, men til gengæld blæste han mål ind som lejesvend i Darmstadt. Derfor er interessen for ham stor, før han vender tilbage til FC Midtjylland.

Det fortæller sportschef Svend Graversen, der fra afstand har kunnet se angriberen score 18 gange i 33 kampe for Darmstadt. Han sluttede af med fire mål og to oplæg i de sidste fire kampe.

– Det er dejligt, at man har en, der bare har fyret den af og scoret kasser på samlebånd i 2. Bundesliga. Det er jo ikke så nemt igen, konstaterer han.

Og målene har altså gjort det tyske angrebstårn til en ombejlet herre.

– Vi har en spiller, som virkelig har fyret den af i 2. Bundesligaen. Det genererer jo interesse, både fra vores side og selvfølgelig fra øvrige klubber. Så må vi se. Er der noget, der matcher ham? Er der noget, der matcher os? Er det her? Det må vi se hen over den næste måned, siger Svend Graversen.

Har I mærket den interesse fra andre klubber?

– Ja, det har vi. Det har faktisk været en allround interesse. Så må vi se, hvor den bærer hen.

Knap så brandvarm Cools
Mindre succesfuldt har Dions Cools’ lejeophold i Zulte Waregem været. Backen begyndte som starter, men gled ud af holdet, og hjemme i Ikast/Herning kan Svend Graversen også mærke, at der ikke ringer lige så mange klubber for at spørge til Cools som til Pfeiffer.

– Hans lejeophold har ikke været af samme karat, som Lucas har. Det ved han godt selv. Nu skal han tilbage her, og så skal han bevise sig, siger sportschefen.

– Vi har et godt setup på vores højre back, og den konkurrence skal han tage op. Kan han det, må vi se, hvad vi så gør. Målet er, at han kommer ind og skal konkurrere. Lykkes det at tage pladsen, så lykkes det. Lykkes det ikke, må vi finde en løsning i samarbejde med ham.

– Det er op til Dion selv at generere den interesse.

Dions Cools skal konkurrere med Joel Andersson og Mads Døhr Thychosen på højre back i FC Midtjylland. Hvis ikke han vinder den duel, er klubben lydhør for at lade ham komme videre.

– Han har ét år tilbage af kontrakten, så det vil vi selvfølgelig gerne være behjælpelig med. Hvis ikke han kommer ind og fyrer den af her, siger Svend Graversen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Danskerne har stor tiltro til Norge