Bekræfter dialog

CLement Bischoff blev søndag aften helten for Brøndby IF, hvor han bagefter blev forholdt sin kontraktsituation, der udløber om under et år.



FARUM (Tipsbladet): Clement Bischoff blev søndagens mand i skysovs for Brøndby IF.

Efter et flot opspil sendte han kuglen over i det lange hjørne og kunne efter slutfløjt lade sig hylde som matchvinder foran de mange medrejsende fans.

– Det var dejligt at få scoret igen, da det har været længe siden, at jeg sidst scorede for Brøndby, så det var dejligt, siger Clement Bischoff, der faktisk ikke kunne huske, hvormår han sidst scorede for sin klub.

Den 4. august 2024 faldt hans seneste scoring i en 2-0-sejr over Lyngby BK.

– Clement fik også noget produkt ind på Færøerne, selvom første halvleg ikke var køn. Men i anden halvleg får han assisten og andre muligheder, som kunne have afgjort det, og så er det dejligt, han får scoret i dag, sige Frederik Birk om sin matchvinder.

LÆS MERE: Frederik Birk: ‘Det er noget forbandet stads’

Nu har Brøndbys guldfugl lavet et mål og to assister i sæsonens første tre kampe og osede da også af godt humør efter kampen, hvor han skulle have fat i FCN-keeper William Lykke på vej ned i spillertunnellen.

– Jeg prøvede at chippe den over ham i første halvleg, hvor han så blinkede til mig og stak tungen ud, og så sparkede jeg den ind bag ham kort efter, så den skulle jeg lige tage med ham. Vi var sammen på U21, og han er en sjov fyr, så det er dejligt at møde nogle af dem, man spiller sammen med på ungdomslandsholdene, siger Clement Bischoff med et smil.

Udover at være en profil i Brøndby gjorde Clement Bischoff sig også positivt bemærket under sommerens U21 EM-slutrunde. Foto: Alamy.

Bekræfter dialog

Clement Bischoff er unægteligt en gevinst på banen for Brøndby IF, men skal han også være det fremadrettet, kræver det en kontraktforlængelse.

Offensivspilleren kan nemlig til vinter frit forhandle med andre klubber om et skifte næste sommer, da han er gået ind i de sidste 12 måneder af aftalen med Brøndby.

Clement Bischoff er dog ganske fåmæl, da snakken faldt på hans kontraktsituation.

– Jeg har ikke lyst til at tale om det, da det bliver mellem mig og Brøndby. Der er dialog, det er det eneste, jeg kan sige, lyder det fra U21-landsholdsspilleren.

Håber du på en forlængelse med Bischoff?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Heller ikke Frederik Birk brugte mange ord på situationen.

– Det ville være dejligt, for jeg synes, det er en dygtig spiller, lyder det kortfattet fra Frederik Birk, der også satte få ord på den resterende del af transfervinduet.

– Jeg kunne godt forestille mig, at der var en lille smule mere aktivitet, men mere vil jeg ikke gå ind i det. Den ligger hos Benjamin (Schmedes).

19-årige Clement Bischoff var som bekendt tæt på at skifte Brøndby IF ud med Brighton, da klubberne var blevet enige om en handel i vinter om et skifte her til sommer.

Handlen kollapsede, og nu står Brøndby i en svær situation, hvis ikke man får forlænget aftalen.





FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig


Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

FC København-stjerne frifundet

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

– Har du snakket med din mor?

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Højbjerg med kæmpe ros

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

FCM jagter Franculino-erstatning

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

I kæmpe forsvar af Amorim

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Megastjerne så intet fra FC København

Mageløse München fortsætter vanvidssæson