Bekræfter dialog: Bliver den bedst betalte i FCM

Superliga-legende har hørt, at FC Midtjyllands nye stjerne scorer sig en fed aftale.



FC Midtjylland har indtil videre sendt en masse spillere videre, mens man blot har hentet Armin Gigovic ind.

Meget peger dog i retning af, at svenskeren ikke længere er den sidst tilkomne til ulveflokken. Således meldes FCM meget tæt på at hente Emam Ashour fra den egyptiske klub Zamalek SC.

FC Midtjylland har angiveligt lagt et bud på 20 millioner kroner for den 24-årige midtbanespiller, som bliver udstyret med en kontrakt for de kommende fire og et halvt år. Nu bekræfter Superliga-legenden Mohamed Zidan så interessen fra FC Midtjylland.

– FC Midtjylland henvendte sig omkring Emam Ashour for to uger siden, hvor de spurgte mig om min personlige holdning om spilleren, siger Mohamed Zidan, der har en fortid i FC Midtjylland, til King Fut.

– Jeg fortalte dem, at Ashour er en afgørende spiller i den egyptiske Premier League. Han har kvaliteter, der vil udvikle sig endnu mere, hvis han skifter til en klub i Europa.

Mediet Cairo24 har desuden skrevet, at FC Midtjylland forsøger at lokke midtbanespilleren med en fed lønpakke, hvor han vil tjene lidt over fire millioner kroner om året henover sin kontraktperiode.

– Det jeg ved, er, at FC Midtjylland vil give ham en rigtig god aftale, hvor han vil blive klubbens bedst betalte spiller nogensinde, afslører Mohamed Zidan.

Esktra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor både Pione Sisto og Erik Sviatchenko fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.

Det er et stykke over de lidt flere end fire millioner kroner, som Cairo24 erfarer, at Emam Ashour kommer til at score sig i FC Midtjylland. Mohamed Zidan bliver i interviewet ikke mere konkret, så det kan være, at han kender til nogle andre lønninger end Ekstra Bladet.

24-årige Emam Ashour er en stor profil for Zamalek SC, som han har scoret to mål og leveret fire assister for i denne sæson. Søndag ¨spillede han alle 90 minutter i 2-1-sejren over Future FC, hvilket kan have været hans sidste kamp for det egyptiske tophold.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Bekræfter: FC København får svar meget snart

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Roony Bardghji med drømmekamp

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch