FC Midtjylland har indtil videre sendt en masse spillere videre, mens man blot har hentet Armin Gigovic ind.
Meget peger dog i retning af, at svenskeren ikke længere er den sidst tilkomne til ulveflokken. Således meldes FCM meget tæt på at hente Emam Ashour fra den egyptiske klub Zamalek SC.
FC Midtjylland har angiveligt lagt et bud på 20 millioner kroner for den 24-årige midtbanespiller, som bliver udstyret med en kontrakt for de kommende fire og et halvt år. Nu bekræfter Superliga-legenden Mohamed Zidan så interessen fra FC Midtjylland.
– FC Midtjylland henvendte sig omkring Emam Ashour for to uger siden, hvor de spurgte mig om min personlige holdning om spilleren, siger Mohamed Zidan, der har en fortid i FC Midtjylland, til King Fut.
– Jeg fortalte dem, at Ashour er en afgørende spiller i den egyptiske Premier League. Han har kvaliteter, der vil udvikle sig endnu mere, hvis han skifter til en klub i Europa.
Mediet Cairo24 har desuden skrevet, at FC Midtjylland forsøger at lokke midtbanespilleren med en fed lønpakke, hvor han vil tjene lidt over fire millioner kroner om året henover sin kontraktperiode.
– Det jeg ved, er, at FC Midtjylland vil give ham en rigtig god aftale, hvor han vil blive klubbens bedst betalte spiller nogensinde, afslører Mohamed Zidan.
Esktra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor både Pione Sisto og Erik Sviatchenko fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.
Det er et stykke over de lidt flere end fire millioner kroner, som Cairo24 erfarer, at Emam Ashour kommer til at score sig i FC Midtjylland. Mohamed Zidan bliver i interviewet ikke mere konkret, så det kan være, at han kender til nogle andre lønninger end Ekstra Bladet.
24-årige Emam Ashour er en stor profil for Zamalek SC, som han har scoret to mål og leveret fire assister for i denne sæson. Søndag ¨spillede han alle 90 minutter i 2-1-sejren over Future FC, hvilket kan have været hans sidste kamp for det egyptiske tophold.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER