FC Midtjylland har indtil videre sendt en masse spillere videre, mens man blot har hentet Armin Gigovic ind.
Meget peger dog i retning af, at svenskeren ikke længere er den sidst tilkomne til ulveflokken. Således meldes FCM meget tæt på at hente Emam Ashour fra den egyptiske klub Zamalek SC.
FC Midtjylland har angiveligt lagt et bud på 20 millioner kroner for den 24-årige midtbanespiller, som bliver udstyret med en kontrakt for de kommende fire og et halvt år. Nu bekræfter Superliga-legenden Mohamed Zidan så interessen fra FC Midtjylland.
– FC Midtjylland henvendte sig omkring Emam Ashour for to uger siden, hvor de spurgte mig om min personlige holdning om spilleren, siger Mohamed Zidan, der har en fortid i FC Midtjylland, til King Fut.
– Jeg fortalte dem, at Ashour er en afgørende spiller i den egyptiske Premier League. Han har kvaliteter, der vil udvikle sig endnu mere, hvis han skifter til en klub i Europa.
Mediet Cairo24 har desuden skrevet, at FC Midtjylland forsøger at lokke midtbanespilleren med en fed lønpakke, hvor han vil tjene lidt over fire millioner kroner om året henover sin kontraktperiode.
– Det jeg ved, er, at FC Midtjylland vil give ham en rigtig god aftale, hvor han vil blive klubbens bedst betalte spiller nogensinde, afslører Mohamed Zidan.
Esktra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor både Pione Sisto og Erik Sviatchenko fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.
Det er et stykke over de lidt flere end fire millioner kroner, som Cairo24 erfarer, at Emam Ashour kommer til at score sig i FC Midtjylland. Mohamed Zidan bliver i interviewet ikke mere konkret, så det kan være, at han kender til nogle andre lønninger end Ekstra Bladet.
24-årige Emam Ashour er en stor profil for Zamalek SC, som han har scoret to mål og leveret fire assister for i denne sæson. Søndag ¨spillede han alle 90 minutter i 2-1-sejren over Future FC, hvilket kan have været hans sidste kamp for det egyptiske tophold.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Choktransfer?
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Medie peger på FC København
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Forlænger med stortalent
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT