FC Midtjylland har indtil videre sendt en masse spillere videre, mens man blot har hentet Armin Gigovic ind.
Meget peger dog i retning af, at svenskeren ikke længere er den sidst tilkomne til ulveflokken. Således meldes FCM meget tæt på at hente Emam Ashour fra den egyptiske klub Zamalek SC.
FC Midtjylland har angiveligt lagt et bud på 20 millioner kroner for den 24-årige midtbanespiller, som bliver udstyret med en kontrakt for de kommende fire og et halvt år. Nu bekræfter Superliga-legenden Mohamed Zidan så interessen fra FC Midtjylland.
– FC Midtjylland henvendte sig omkring Emam Ashour for to uger siden, hvor de spurgte mig om min personlige holdning om spilleren, siger Mohamed Zidan, der har en fortid i FC Midtjylland, til King Fut.
– Jeg fortalte dem, at Ashour er en afgørende spiller i den egyptiske Premier League. Han har kvaliteter, der vil udvikle sig endnu mere, hvis han skifter til en klub i Europa.
Mediet Cairo24 har desuden skrevet, at FC Midtjylland forsøger at lokke midtbanespilleren med en fed lønpakke, hvor han vil tjene lidt over fire millioner kroner om året henover sin kontraktperiode.
– Det jeg ved, er, at FC Midtjylland vil give ham en rigtig god aftale, hvor han vil blive klubbens bedst betalte spiller nogensinde, afslører Mohamed Zidan.
Esktra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor både Pione Sisto og Erik Sviatchenko fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.
Det er et stykke over de lidt flere end fire millioner kroner, som Cairo24 erfarer, at Emam Ashour kommer til at score sig i FC Midtjylland. Mohamed Zidan bliver i interviewet ikke mere konkret, så det kan være, at han kender til nogle andre lønninger end Ekstra Bladet.
24-årige Emam Ashour er en stor profil for Zamalek SC, som han har scoret to mål og leveret fire assister for i denne sæson. Søndag ¨spillede han alle 90 minutter i 2-1-sejren over Future FC, hvilket kan have været hans sidste kamp for det egyptiske tophold.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
AGF – Viborg FF
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama