FC Midtjylland har indtil videre sendt en masse spillere videre, mens man blot har hentet Armin Gigovic ind.
Meget peger dog i retning af, at svenskeren ikke længere er den sidst tilkomne til ulveflokken. Således meldes FCM meget tæt på at hente Emam Ashour fra den egyptiske klub Zamalek SC.
FC Midtjylland har angiveligt lagt et bud på 20 millioner kroner for den 24-årige midtbanespiller, som bliver udstyret med en kontrakt for de kommende fire og et halvt år. Nu bekræfter Superliga-legenden Mohamed Zidan så interessen fra FC Midtjylland.
– FC Midtjylland henvendte sig omkring Emam Ashour for to uger siden, hvor de spurgte mig om min personlige holdning om spilleren, siger Mohamed Zidan, der har en fortid i FC Midtjylland, til King Fut.
– Jeg fortalte dem, at Ashour er en afgørende spiller i den egyptiske Premier League. Han har kvaliteter, der vil udvikle sig endnu mere, hvis han skifter til en klub i Europa.
Mediet Cairo24 har desuden skrevet, at FC Midtjylland forsøger at lokke midtbanespilleren med en fed lønpakke, hvor han vil tjene lidt over fire millioner kroner om året henover sin kontraktperiode.
– Det jeg ved, er, at FC Midtjylland vil give ham en rigtig god aftale, hvor han vil blive klubbens bedst betalte spiller nogensinde, afslører Mohamed Zidan.
Esktra Bladet har tidligere lavet en liste over Superligaens ti bedst betalte spillere, hvor både Pione Sisto og Erik Sviatchenko fremgår med en årsløn på henholdsvis 5,7 og 4,8 millioner kroner.
Det er et stykke over de lidt flere end fire millioner kroner, som Cairo24 erfarer, at Emam Ashour kommer til at score sig i FC Midtjylland. Mohamed Zidan bliver i interviewet ikke mere konkret, så det kan være, at han kender til nogle andre lønninger end Ekstra Bladet.
24-årige Emam Ashour er en stor profil for Zamalek SC, som han har scoret to mål og leveret fire assister for i denne sæson. Søndag ¨spillede han alle 90 minutter i 2-1-sejren over Future FC, hvilket kan have været hans sidste kamp for det egyptiske tophold.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Sænker prisen mod Midtjylland
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
David Nielsen har sagt op
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Osula slår alle andre
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT