AGF-stjernen Mikael Anderson har været på affyringsrampen denne januar, hvor KV Kortrijk og Lecce har budt sig til.
Tipsbladet har allerede fortalt, hvordan forhandlingerne mellem den belgiske klub anført af Freyr Alexandersson og AGF er brudt sammen. Og nu ser det også ud til, at Lecce har måttet strække gevær.
Transfervinduet i Italien lukker fire timer før det danske (klokken 20.00), og ikke meget tyder på, at italienerne og AGF får enderne til at mødes inden da.
– Det er ikke i vores interesse, lyder det kortfattet i et skriftligt svar fra Lecces sportschef, Pantaleo Corvino, til Tipsbladet.
Lecce har ellers forsøgt sig med et bud i løbet af i dag, men det har tilsyneladende ikke været den rigtige pakke for at få AGF til at takke ja. Derfor ser det nu ud til, at endnu en klub kan streges fra listen af mulige købere.
Mikael Anderson, 25 år har spillet i AGF siden sommeren 2021, hvor han kom til fra FC Midtjylland for omkring 15 millioner kroner. Han er fortsat på kontrakt i to år mere.
Denne sæson har budt på to scoringer og tre assister i 21 optrædener. Tidligere i dag var Mikael Anderson ikke i truppen til klubbens testkamp mod Viktoria Plzen, men det har man tilsyneladende ikke skullet lægge så meget i.
Ifølge Tipsbladets oplysninger forventer AGF heller ikke meget mere transferaktivitet i løbet af de sidste timer.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT