FC København viser interesse for dyr spanier

FC København er i markedet efter en centerforsvarer, og her har man vist interesse for en med spansk pas med en stor frikøbsklausul, men en aftale er næppe på trapperne.



FC København er tyndt besat i det centrale forsvar, hvor David Khocholava endnu ikke har været i aktion, og Nicolai Boilesen gik ud med en skade i weekendens nederlag til Silkeborg.

Af den grund bliver der trukket store veksler på Kevin Diks og Denis Vavro, mens Valdemar Lund ikke synes at blive givet den helt store tillid på nuværende tidspunkt.

Ønsket om en ny centerforsvarer har Jacob Neestrup offentligt udtalt sig om, og i kølvandet på udtalelserne er spanske Alejandro Francés blevet kædet sammen med FC København af El Periodico Aragon.

Det bekræfter spanske kilder overfor Tipsbladet.

FC København har i noget tid vist interesse for Alejandro Francés, mens stopperen også synes om projektet i den danske hovedstad. Dog ser en handel kompliceret ud på nuværende tidspunkt, hvilket El Periodico også beretter om.

Det skyldes, at 21-årige Alejandro Francés er en stor stjerne i Real Zaragoza, hvor han har indledt sæsonen som fast mand i klubbens midterforsvar. Derfor vil de meget nødigt miste deres forsvarsanker så tæt på transfervinduets lukkedag.

Ifølgte Tipsbladets oplysninger er planen derfor lige nu at blive i Spanien, selvom man aldrig skal afskrive noget, mens transfervinduet er åbent.

Spillerens frikøbsoption er på 12 millioner euro svarende til 90 millioner kroner, og selvom FCK har Danmarks største transfermuskler, så er den slags penge ikke noget, FCK vil betale.

El Periodico Aragon oplyser, at et beløb i omegnen af 30 millioner kroner kan lokke Real Zaragoza ud i et salg, men intet tyder lige nu på, at man er i nærheden af at være så langt. Der foreligger heller ikke noget bud ifølge samme avis, hvor det tidligere er blevet fortalt, at FCK foretrækker at leje med en købsoption.

Alejandro Francés beskrives som en hurtig forsvarsspiller, der sjældent træffer en forkert beslutning. Ofte råder han bod på holdkammeraternes fejl, da han er stærk i sin evne til at placere sig på banen.

Alejandro Francés, 21 år, har udover tæt på 100 kampe for Real Zaragoza også noteret sig for 19 ungdomslandskampe for Spanien. Han er på kontrakt i Real Zaragoza frem til sommeren 2025. 






Afvist af United



LIVE

TransferLIVE: Tæt på FCK-exit


Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Hård AGF-afsked

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: Horsens i millionhandel

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

De viser Brøndby og FCM i Europa

– Det virker bare lidt mærkeligt



Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Afviser millionbud fra Superliga-klub


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Kold krig i ni måneder

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe



Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle



Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Makreller vinder derby i Göteborg