FC København er tyndt besat i det centrale forsvar, hvor David Khocholava endnu ikke har været i aktion, og Nicolai Boilesen gik ud med en skade i weekendens nederlag til Silkeborg.
Af den grund bliver der trukket store veksler på Kevin Diks og Denis Vavro, mens Valdemar Lund ikke synes at blive givet den helt store tillid på nuværende tidspunkt.
Ønsket om en ny centerforsvarer har Jacob Neestrup offentligt udtalt sig om, og i kølvandet på udtalelserne er spanske Alejandro Francés blevet kædet sammen med FC København af El Periodico Aragon.
Det bekræfter spanske kilder overfor Tipsbladet.
FC København har i noget tid vist interesse for Alejandro Francés, mens stopperen også synes om projektet i den danske hovedstad. Dog ser en handel kompliceret ud på nuværende tidspunkt, hvilket El Periodico også beretter om.
Det skyldes, at 21-årige Alejandro Francés er en stor stjerne i Real Zaragoza, hvor han har indledt sæsonen som fast mand i klubbens midterforsvar. Derfor vil de meget nødigt miste deres forsvarsanker så tæt på transfervinduets lukkedag.
Ifølgte Tipsbladets oplysninger er planen derfor lige nu at blive i Spanien, selvom man aldrig skal afskrive noget, mens transfervinduet er åbent.
Spillerens frikøbsoption er på 12 millioner euro svarende til 90 millioner kroner, og selvom FCK har Danmarks største transfermuskler, så er den slags penge ikke noget, FCK vil betale.
El Periodico Aragon oplyser, at et beløb i omegnen af 30 millioner kroner kan lokke Real Zaragoza ud i et salg, men intet tyder lige nu på, at man er i nærheden af at være så langt. Der foreligger heller ikke noget bud ifølge samme avis, hvor det tidligere er blevet fortalt, at FCK foretrækker at leje med en købsoption.
Alejandro Francés beskrives som en hurtig forsvarsspiller, der sjældent træffer en forkert beslutning. Ofte råder han bod på holdkammeraternes fejl, da han er stærk i sin evne til at placere sig på banen.
Alejandro Francés, 21 år, har udover tæt på 100 kampe for Real Zaragoza også noteret sig for 19 ungdomslandskampe for Spanien. Han er på kontrakt i Real Zaragoza frem til sommeren 2025.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
AGF køber dansk profil
TRANSFER
