Bekræfter dialog med andre danske klubber

Den nye investorgruppe, der vil købe Silkeborg IF, bekræfter, at man talte med andre i dansk klubfodbold før købet af SIF.



SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF tirsdag morgen kunne fortælle, at man bliver købt af amerikanske Trivela Group, hvis ellers handlen bliver stemt igennem på Silkeborg IF's generalforsamling, skabte det stor overraskelse i dansk fodbold.

Men der var enkelte i det danske fodboldmiljø, der genkendte navnet.

Trivela Group købte i 2022 klubben Walsall, der spiller i den engelske League Two, og i 2023 føjede man irske Drogheda United til samlingen, mens man også har en mindre klub i det vestafrikanske land Togo med fokus på helt unge spillere.

Tipsbladet kunne tirsdag formiddag afsløre, at Randers FC og Trivela Group har haft samtaler i 2023, noget der åbenlyst ikke førte til et samarbejde.

På tirsdagens pressemøde på Jysk Park i Silkeborg ville Benjamin Boycott, der er medstifter og administrerende direktør i Trivela Group LLC, ikke sætte specifikke navne på.

Men han bekræftede, at gruppen ikke kun har set på Silkeborg.

– Jeg vil sige det sådan, at vi har haft meget, meget korte samtaler, som overhovedet ikke har været ligesom dem, vi har haft her. Så altså, har vi overvejet information på andre klubber, før vi kom så langt, som vi er kommet her? Ja. Men det nåede virkelig ikke ret langt, siger Benjamin Boycott.

284538

Benjamin Boycott er medstifter og administrerende direktør i Trivela Group LLC. Foto: Alamy

Danmark betragtes i det internationale fodboldmiljø som et interessant land at investere i, da man som fodboldliga og land er fysisk og kulturelt tæt på flere af de største ligaer i Europa, og fordi Danmark er et velorganiseret og nemt land at investere i.

Tipsbladet spurgte tirsdag Benjamin Boycott til, hvorfor det lige blev Danmark af de mange lande, man kastede sig over, og her fremhævede Trivela Group-direktøren også de sportslige aspekter.

– Danmark er et smukt land, og der er en rigtig god forretningskultur her. Det er en fremragende og veldreven, stabil fodboldliga, med veldrevne og stabile klubber. Så jeg mener, at der er mange gode grunde til, at vi er endt i Danmark. Og så er den største forklaring naturligvis, at det er Silkeborg IF. Det er en fremragende, stabil klub, både sportsligt og finansielt, og af de og en række andre grunde er det en særdeles attraktiv klub. Det er det vigtigste, mens det andet, jeg startede med at nævne, er sekundært, siger Benjamin Boycott.

Walsall ligger i øjeblikket til at komme i playoff om oprykning til League One og var for 20 år siden oppe at vende i Championship, hvilket også indtil videre er det langsigtede mål for Trivela Group.

Irske Drogheda United overlevede i weekenden i den bedste irske række efter playoff.

En række Silkeborg-fangrupper har dog varslet, at man vil protestere mod overtagelsen, der skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling 11. december. Der er varslet protester foran stadion tirsdag aften.





Her er 5 talenter, der kan brage igennem i SL



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud


Osimhen-løse Gala på svær mission i Holland

TransferLIVE: Done deal – Kevin Tshiembe er solgt



FC København – FC Heidenheim

Han kan blive Forårets Profil i Superligaen

Onughka jubler over FCK-tid: Fantastisk oplevelse

Regner med at sælge dansk profil til sommer

Tidligere Brøndby-spiller bliver helten i CL



TIPSBLADET SPECIAL

Alt om FCK: Er problemet løst med Diant Ramaj?


I svime over Elyounoussi

‘Daniel Agger forsøgte at hente mig til Danmark’

Fyret Vejle-træner går ikke sulten i seng

Ung dansker scorer kontrakt med Serie A-klub



TRANSFER

‘De skal håbe på, at der går Lindstrøm i Bischoff’


Har du bidt mærke i det? Han afslutter konstant!

Patrick Pentz: ‘Jeg hader det virkelig’

FC København-modstander i knæ

Jan Mølby om Lindstrøm: Tror desværre det sker

Youth League: Kæmpe FCM-skuffelse mod Man City

FC Midtjylland – Real Sociedad


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Intenst forløb: Andre investorer bød på Vejle

Blev rygtet til FCK og BIF: Bekræfter andre tilbud

Større VB-transferbudget i spil – Er en prioritet



Fraværende til Brøndby-træning

Frederik Birk kommenterer Clement Bischoff-sag

Syv FCK-spillere skadet til Europa-kamp

– Det er endnu et stort skridt

Revser Real Madrid: Det er en katastrofe!

Patrick Mortensen har fremtiden på plads

Evander i rekordskifte

Afviste Superliga-skifte


" Det mener Tipsbladet

Zolotko-exit årets bedste nyhed for dansk fodbold


Transfer-scoop af dansk klub: Rødglødende indbakke

FC Midtjylland-stortalenter dominerer vild liste

Chokeret Laudrup: Jeg forstår det simpelthen ikke

Afsløring: Brøndby sælger Kevin Tshiembe

Atalanta-bomber i overdådigt målhumør

Transfer: Det var den klart største overraskelse

VB-jubel: I kan kalde os nok så meget et galehus

Zolotko: Derfor sælger jeg Vejle Boldklub

Her er Vejles nye sportsdirektør

Vejle solgt: Her er de nye investorer

Vejle Boldklub solgt til lokale investorer

Sportsdirektør fyret: Kom som et chok for dansker

Alt om Viborg FF: Åh nej, hober skaderne sig op?

Kære FC København – håb er ikke en strategi!

Dansk træner afslører: Lander nyt job i storklub

Afsløring: Storklub bød på Onugkha

Svinet af Modric: Nu skal han dømme FC Midtjylland

Stortalent skriver under med Brøndby

Jesper Sørensen henter tidligere Superliga-profil

Hvorfor, Viborg? ‘Det vidner om stædighed’

Spår kæmpe FC København-nedtur

Losset ud i Vejle: Jeg er jo ingen tryllekunstner