Bekræfter dialog med andre danske klubber

Den nye investorgruppe, der vil købe Silkeborg IF, bekræfter, at man talte med andre i dansk klubfodbold før købet af SIF.



SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF tirsdag morgen kunne fortælle, at man bliver købt af amerikanske Trivela Group, hvis ellers handlen bliver stemt igennem på Silkeborg IF's generalforsamling, skabte det stor overraskelse i dansk fodbold.

Men der var enkelte i det danske fodboldmiljø, der genkendte navnet.

Trivela Group købte i 2022 klubben Walsall, der spiller i den engelske League Two, og i 2023 føjede man irske Drogheda United til samlingen, mens man også har en mindre klub i det vestafrikanske land Togo med fokus på helt unge spillere.

Tipsbladet kunne tirsdag formiddag afsløre, at Randers FC og Trivela Group har haft samtaler i 2023, noget der åbenlyst ikke førte til et samarbejde.

På tirsdagens pressemøde på Jysk Park i Silkeborg ville Benjamin Boycott, der er medstifter og administrerende direktør i Trivela Group LLC, ikke sætte specifikke navne på.

Men han bekræftede, at gruppen ikke kun har set på Silkeborg.

– Jeg vil sige det sådan, at vi har haft meget, meget korte samtaler, som overhovedet ikke har været ligesom dem, vi har haft her. Så altså, har vi overvejet information på andre klubber, før vi kom så langt, som vi er kommet her? Ja. Men det nåede virkelig ikke ret langt, siger Benjamin Boycott.

284538

Benjamin Boycott er medstifter og administrerende direktør i Trivela Group LLC. Foto: Alamy

Danmark betragtes i det internationale fodboldmiljø som et interessant land at investere i, da man som fodboldliga og land er fysisk og kulturelt tæt på flere af de største ligaer i Europa, og fordi Danmark er et velorganiseret og nemt land at investere i.

Tipsbladet spurgte tirsdag Benjamin Boycott til, hvorfor det lige blev Danmark af de mange lande, man kastede sig over, og her fremhævede Trivela Group-direktøren også de sportslige aspekter.

– Danmark er et smukt land, og der er en rigtig god forretningskultur her. Det er en fremragende og veldreven, stabil fodboldliga, med veldrevne og stabile klubber. Så jeg mener, at der er mange gode grunde til, at vi er endt i Danmark. Og så er den største forklaring naturligvis, at det er Silkeborg IF. Det er en fremragende, stabil klub, både sportsligt og finansielt, og af de og en række andre grunde er det en særdeles attraktiv klub. Det er det vigtigste, mens det andet, jeg startede med at nævne, er sekundært, siger Benjamin Boycott.

Walsall ligger i øjeblikket til at komme i playoff om oprykning til League One og var for 20 år siden oppe at vende i Championship, hvilket også indtil videre er det langsigtede mål for Trivela Group.

Irske Drogheda United overlevede i weekenden i den bedste irske række efter playoff.

En række Silkeborg-fangrupper har dog varslet, at man vil protestere mod overtagelsen, der skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling 11. december. Der er varslet protester foran stadion tirsdag aften.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mohamed Daramy vender tilbage

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mareridt for FC Augsburg

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FC København-boss i smuttur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Afviser utroligt tilbud

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Frendrup scorer for første gang i et år

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Dansk bomber med vildt mål i England

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Afviser millionbud fra Brøndby