SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF tirsdag morgen kunne fortælle, at man bliver købt af amerikanske Trivela Group, hvis ellers handlen bliver stemt igennem på Silkeborg IF's generalforsamling, skabte det stor overraskelse i dansk fodbold.
Men der var enkelte i det danske fodboldmiljø, der genkendte navnet.
Trivela Group købte i 2022 klubben Walsall, der spiller i den engelske League Two, og i 2023 føjede man irske Drogheda United til samlingen, mens man også har en mindre klub i det vestafrikanske land Togo med fokus på helt unge spillere.
Tipsbladet kunne tirsdag formiddag afsløre, at Randers FC og Trivela Group har haft samtaler i 2023, noget der åbenlyst ikke førte til et samarbejde.
På tirsdagens pressemøde på Jysk Park i Silkeborg ville Benjamin Boycott, der er medstifter og administrerende direktør i Trivela Group LLC, ikke sætte specifikke navne på.
Men han bekræftede, at gruppen ikke kun har set på Silkeborg.
– Jeg vil sige det sådan, at vi har haft meget, meget korte samtaler, som overhovedet ikke har været ligesom dem, vi har haft her. Så altså, har vi overvejet information på andre klubber, før vi kom så langt, som vi er kommet her? Ja. Men det nåede virkelig ikke ret langt, siger Benjamin Boycott.

Danmark betragtes i det internationale fodboldmiljø som et interessant land at investere i, da man som fodboldliga og land er fysisk og kulturelt tæt på flere af de største ligaer i Europa, og fordi Danmark er et velorganiseret og nemt land at investere i.
Tipsbladet spurgte tirsdag Benjamin Boycott til, hvorfor det lige blev Danmark af de mange lande, man kastede sig over, og her fremhævede Trivela Group-direktøren også de sportslige aspekter.
– Danmark er et smukt land, og der er en rigtig god forretningskultur her. Det er en fremragende og veldreven, stabil fodboldliga, med veldrevne og stabile klubber. Så jeg mener, at der er mange gode grunde til, at vi er endt i Danmark. Og så er den største forklaring naturligvis, at det er Silkeborg IF. Det er en fremragende, stabil klub, både sportsligt og finansielt, og af de og en række andre grunde er det en særdeles attraktiv klub. Det er det vigtigste, mens det andet, jeg startede med at nævne, er sekundært, siger Benjamin Boycott.
Walsall ligger i øjeblikket til at komme i playoff om oprykning til League One og var for 20 år siden oppe at vende i Championship, hvilket også indtil videre er det langsigtede mål for Trivela Group.
Irske Drogheda United overlevede i weekenden i den bedste irske række efter playoff.
En række Silkeborg-fangrupper har dog varslet, at man vil protestere mod overtagelsen, der skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling 11. december. Der er varslet protester foran stadion tirsdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Chokskifte?
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
Brøndby henter Emmanuel Dennis
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
TOPNYHED