SILKEBORG (Tipsbladet): Da Silkeborg IF tirsdag morgen kunne fortælle, at man bliver købt af amerikanske Trivela Group, hvis ellers handlen bliver stemt igennem på Silkeborg IF's generalforsamling, skabte det stor overraskelse i dansk fodbold.
Men der var enkelte i det danske fodboldmiljø, der genkendte navnet.
Trivela Group købte i 2022 klubben Walsall, der spiller i den engelske League Two, og i 2023 føjede man irske Drogheda United til samlingen, mens man også har en mindre klub i det vestafrikanske land Togo med fokus på helt unge spillere.
Tipsbladet kunne tirsdag formiddag afsløre, at Randers FC og Trivela Group har haft samtaler i 2023, noget der åbenlyst ikke førte til et samarbejde.
På tirsdagens pressemøde på Jysk Park i Silkeborg ville Benjamin Boycott, der er medstifter og administrerende direktør i Trivela Group LLC, ikke sætte specifikke navne på.
Men han bekræftede, at gruppen ikke kun har set på Silkeborg.
– Jeg vil sige det sådan, at vi har haft meget, meget korte samtaler, som overhovedet ikke har været ligesom dem, vi har haft her. Så altså, har vi overvejet information på andre klubber, før vi kom så langt, som vi er kommet her? Ja. Men det nåede virkelig ikke ret langt, siger Benjamin Boycott.
Danmark betragtes i det internationale fodboldmiljø som et interessant land at investere i, da man som fodboldliga og land er fysisk og kulturelt tæt på flere af de største ligaer i Europa, og fordi Danmark er et velorganiseret og nemt land at investere i.
Tipsbladet spurgte tirsdag Benjamin Boycott til, hvorfor det lige blev Danmark af de mange lande, man kastede sig over, og her fremhævede Trivela Group-direktøren også de sportslige aspekter.
– Danmark er et smukt land, og der er en rigtig god forretningskultur her. Det er en fremragende og veldreven, stabil fodboldliga, med veldrevne og stabile klubber. Så jeg mener, at der er mange gode grunde til, at vi er endt i Danmark. Og så er den største forklaring naturligvis, at det er Silkeborg IF. Det er en fremragende, stabil klub, både sportsligt og finansielt, og af de og en række andre grunde er det en særdeles attraktiv klub. Det er det vigtigste, mens det andet, jeg startede med at nævne, er sekundært, siger Benjamin Boycott.
Walsall ligger i øjeblikket til at komme i playoff om oprykning til League One og var for 20 år siden oppe at vende i Championship, hvilket også indtil videre er det langsigtede mål for Trivela Group.
Irske Drogheda United overlevede i weekenden i den bedste irske række efter playoff.
En række Silkeborg-fangrupper har dog varslet, at man vil protestere mod overtagelsen, der skal godkendes på en ekstraordinær generalforsamling 11. december. Der er varslet protester foran stadion tirsdag aften.

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Viaplay henter ny sportschef

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor