Bekræfter til Tipsbladet: Han er tæt på Brøndby

KV Mechelens sportsdirektør bekræfter til Tipsbladet, at Jordi Vanlerberghe er tæt på at skifte til Brøndby.



Jordi Vanlerberghe.

Brøndby-fansene kan godt begynde at øve sig på at udtale navnet på den 27-årige midtstopper. Han har nemlig kurs mod Vestegnen.

Fredag kunne det belgiske medie Het Laatste Nieuws løfte sløret for, at Jordi Vanlerberghe er på vej til Brøndby, og det bekræfter Tim Matthys, der er sportsdirektør i KV Mechelen. 

– Vi forhandler med Brøndby, men nu og her er der ikke noget, der er skrevet under. Derfor kan jeg ikke bekræfte, at den er på plads, men vi er i fremskredne forhandlinger, og jeg tror, vi snart når til enighed, så Jordi skifter til Brøndby en af de kommende dage, siger Tim Matthys til Tipsbladet.

Belgiske medier melder om en pris på 600.000 euro – svarende til 4,5 millioner kroner.

– Jeg kan ikke kommentere prisen, men vi er glade for hver en euro, vi får, fordi han er så tæt på kontraktudløb. Det er bedre end, at han skifter gratis til sommer, lyder det fra Matthys. 

Sportsdirektøren fastslår, at det er med et blødende hjerte, at KV Mechelen siger farvel til midtstopperen.

– Han er en rigtig god spiller, som jeg gerne havde beholdt. Han er en nøglespiller på vores hold, men hans kontrakt udløber som nævnt efter denne sæson, og han vil gerne videre. Jeg har forsøgt at forlænge hans kontrakt i flere måneder, men uden held. 

– For nyligt henvendte Jordi sig og fortalte, at Brøndby er interesseret, og det ser ud til at falde plads, fastslår sportsdirektøren.

Jordi Vanlerberghe har spillet tæt på 200 kampe i den bedste belgiske række. Foruden KV Mechelen har han også spillet førsteholdskampe for KV Oostende og Club Brugge. 





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade