Bekræfter til Tipsbladet: Han er tæt på Brøndby

KV Mechelens sportsdirektør bekræfter til Tipsbladet, at Jordi Vanlerberghe er tæt på at skifte til Brøndby.



Jordi Vanlerberghe.

Brøndby-fansene kan godt begynde at øve sig på at udtale navnet på den 27-årige midtstopper. Han har nemlig kurs mod Vestegnen.

Fredag kunne det belgiske medie Het Laatste Nieuws løfte sløret for, at Jordi Vanlerberghe er på vej til Brøndby, og det bekræfter Tim Matthys, der er sportsdirektør i KV Mechelen. 

– Vi forhandler med Brøndby, men nu og her er der ikke noget, der er skrevet under. Derfor kan jeg ikke bekræfte, at den er på plads, men vi er i fremskredne forhandlinger, og jeg tror, vi snart når til enighed, så Jordi skifter til Brøndby en af de kommende dage, siger Tim Matthys til Tipsbladet.

Belgiske medier melder om en pris på 600.000 euro – svarende til 4,5 millioner kroner.

– Jeg kan ikke kommentere prisen, men vi er glade for hver en euro, vi får, fordi han er så tæt på kontraktudløb. Det er bedre end, at han skifter gratis til sommer, lyder det fra Matthys. 

Sportsdirektøren fastslår, at det er med et blødende hjerte, at KV Mechelen siger farvel til midtstopperen.

– Han er en rigtig god spiller, som jeg gerne havde beholdt. Han er en nøglespiller på vores hold, men hans kontrakt udløber som nævnt efter denne sæson, og han vil gerne videre. Jeg har forsøgt at forlænge hans kontrakt i flere måneder, men uden held. 

– For nyligt henvendte Jordi sig og fortalte, at Brøndby er interesseret, og det ser ud til at falde plads, fastslår sportsdirektøren.

Jordi Vanlerberghe har spillet tæt på 200 kampe i den bedste belgiske række. Foruden KV Mechelen har han også spillet førsteholdskampe for KV Oostende og Club Brugge. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Bo Svensson med hård kritik

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’