Brøndby er lørdag blevet en japansk spiller rigere.
Ganske som ventet har klubben præsenteret indkøbet af 21-årige Yuito Suzuki, som støder til på en fireårig aftale fra japanske Shimano S-Pulse.
Suzuki tiltræder truppen med det samme, og klubben melder, at han bliver udstyret med trøjenummer 28.
Suzuki var i foråret lejet til franske Strasbourg, hvor det blev til tre kampe og en enkelt scoring. I japansk klubfodbold er det dog blevet til meget mere.
Han udtrykker selv taknemmelighed over skiftet til den danske klub.
– Jeg er meget taknemmelig for, at jeg er blevet en del af Brøndby IF. Mit skifte til klubben repræsenterer for mig en mulighed for, at jeg kan række ud efter mine fodboldambitioner. Jeg betragter mig selv som en professionel i enhver forstand af ordet. Jeg træner hårdt, arbejder med min fysiske og mentale styrke og fordyber mig i spillets nuancer for at konstant udvikle mig. Min tilgang til træning og kampe er drevet af en ukuelig vilje til at vinde og levere det bedste jeg kan, siger han til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Jeg er en spiller, som hjælper mine holdkammerater, og jeg ønsker at etablere mig i truppen som én mine holdkammerater kan stole på i enhver situation. Min ydmyghed forpligter mig til at lytte, lære og give tilbage til holdet, klubben og fansene.
– Jeg vil bære Brøndby-trøjen med stolthed over den arv, den repræsenterer, og jeg vil gøre mit for, at vi som klub kan lykkedes og efterlade vores aftryk på fodboldverdenen. I Japan er familien meget vigtig og en del af vores nationale kultur. Brøndby IF vil være min familie her, og jeg er ivrig efter at komme igang.
Suzuki kan i princippet få sin Brøndby-debut søndag, når man tager imod Lyngby hjemme på Brøndby Stadion klokken 16. Den kamp kommer dog nok lige en tand for hurtigt for Suzuki.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
