Bekræftet: Brøndby køber ny spiller

Brøndby har endelig præsenteret indkøbet af Yuito Suzuki.



Brøndby er lørdag blevet en japansk spiller rigere.

Ganske som ventet har klubben præsenteret indkøbet af 21-årige Yuito Suzuki, som støder til på en fireårig aftale fra japanske Shimano S-Pulse.

Suzuki tiltræder truppen med det samme, og klubben melder, at han bliver udstyret med trøjenummer 28. 

Suzuki var i foråret lejet til franske Strasbourg, hvor det blev til tre kampe og en enkelt scoring. I japansk klubfodbold er det dog blevet til meget mere. 

Han udtrykker selv taknemmelighed over skiftet til den danske klub. 

– Jeg er meget taknemmelig for, at jeg er blevet en del af Brøndby IF. Mit skifte til klubben repræsenterer for mig en mulighed for, at jeg kan række ud efter mine fodboldambitioner. Jeg betragter mig selv som en professionel i enhver forstand af ordet. Jeg træner hårdt, arbejder med min fysiske og mentale styrke og fordyber mig i spillets nuancer for at konstant udvikle mig. Min tilgang til træning og kampe er drevet af en ukuelig vilje til at vinde og levere det bedste jeg kan, siger han til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Jeg er en spiller, som hjælper mine holdkammerater, og jeg ønsker at etablere mig i truppen som én mine holdkammerater kan stole på i enhver situation. Min ydmyghed forpligter mig til at lytte, lære og give tilbage til holdet, klubben og fansene.

– Jeg vil bære Brøndby-trøjen med stolthed over den arv, den repræsenterer, og jeg vil gøre mit for, at vi som klub kan lykkedes og efterlade vores aftryk på fodboldverdenen. I Japan er familien meget vigtig og en del af vores nationale kultur. Brøndby IF vil være min familie her, og jeg er ivrig efter at komme igang.

Suzuki kan i princippet få sin Brøndby-debut søndag, når man tager imod Lyngby hjemme på Brøndby Stadion klokken 16. Den kamp kommer dog nok lige en tand for hurtigt for Suzuki.





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

England sprudlede i underholdende målfest

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner død af kræft

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning