Brøndby er lørdag blevet en japansk spiller rigere.
Ganske som ventet har klubben præsenteret indkøbet af 21-årige Yuito Suzuki, som støder til på en fireårig aftale fra japanske Shimano S-Pulse.
Suzuki tiltræder truppen med det samme, og klubben melder, at han bliver udstyret med trøjenummer 28.
Suzuki var i foråret lejet til franske Strasbourg, hvor det blev til tre kampe og en enkelt scoring. I japansk klubfodbold er det dog blevet til meget mere.
Han udtrykker selv taknemmelighed over skiftet til den danske klub.
– Jeg er meget taknemmelig for, at jeg er blevet en del af Brøndby IF. Mit skifte til klubben repræsenterer for mig en mulighed for, at jeg kan række ud efter mine fodboldambitioner. Jeg betragter mig selv som en professionel i enhver forstand af ordet. Jeg træner hårdt, arbejder med min fysiske og mentale styrke og fordyber mig i spillets nuancer for at konstant udvikle mig. Min tilgang til træning og kampe er drevet af en ukuelig vilje til at vinde og levere det bedste jeg kan, siger han til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Jeg er en spiller, som hjælper mine holdkammerater, og jeg ønsker at etablere mig i truppen som én mine holdkammerater kan stole på i enhver situation. Min ydmyghed forpligter mig til at lytte, lære og give tilbage til holdet, klubben og fansene.
– Jeg vil bære Brøndby-trøjen med stolthed over den arv, den repræsenterer, og jeg vil gøre mit for, at vi som klub kan lykkedes og efterlade vores aftryk på fodboldverdenen. I Japan er familien meget vigtig og en del af vores nationale kultur. Brøndby IF vil være min familie her, og jeg er ivrig efter at komme igang.
Suzuki kan i princippet få sin Brøndby-debut søndag, når man tager imod Lyngby hjemme på Brøndby Stadion klokken 16. Den kamp kommer dog nok lige en tand for hurtigt for Suzuki.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
HELT VILDT
Værste i 16 år
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
