Bekræftet: Brøndby køber ny spiller

Brøndby har endelig præsenteret indkøbet af Yuito Suzuki.



Brøndby er lørdag blevet en japansk spiller rigere.

Ganske som ventet har klubben præsenteret indkøbet af 21-årige Yuito Suzuki, som støder til på en fireårig aftale fra japanske Shimano S-Pulse.

Suzuki tiltræder truppen med det samme, og klubben melder, at han bliver udstyret med trøjenummer 28. 

Suzuki var i foråret lejet til franske Strasbourg, hvor det blev til tre kampe og en enkelt scoring. I japansk klubfodbold er det dog blevet til meget mere. 

Han udtrykker selv taknemmelighed over skiftet til den danske klub. 

– Jeg er meget taknemmelig for, at jeg er blevet en del af Brøndby IF. Mit skifte til klubben repræsenterer for mig en mulighed for, at jeg kan række ud efter mine fodboldambitioner. Jeg betragter mig selv som en professionel i enhver forstand af ordet. Jeg træner hårdt, arbejder med min fysiske og mentale styrke og fordyber mig i spillets nuancer for at konstant udvikle mig. Min tilgang til træning og kampe er drevet af en ukuelig vilje til at vinde og levere det bedste jeg kan, siger han til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Jeg er en spiller, som hjælper mine holdkammerater, og jeg ønsker at etablere mig i truppen som én mine holdkammerater kan stole på i enhver situation. Min ydmyghed forpligter mig til at lytte, lære og give tilbage til holdet, klubben og fansene.

– Jeg vil bære Brøndby-trøjen med stolthed over den arv, den repræsenterer, og jeg vil gøre mit for, at vi som klub kan lykkedes og efterlade vores aftryk på fodboldverdenen. I Japan er familien meget vigtig og en del af vores nationale kultur. Brøndby IF vil være min familie her, og jeg er ivrig efter at komme igang.

Suzuki kan i princippet få sin Brøndby-debut søndag, når man tager imod Lyngby hjemme på Brøndby Stadion klokken 16. Den kamp kommer dog nok lige en tand for hurtigt for Suzuki.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Knuser transferrekord

Scorer heftig lønstigning

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Sønderjyske sælger profil

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub