Bekræftet: Brøndby køber ny spiller

Brøndby har endelig præsenteret indkøbet af Yuito Suzuki.



Brøndby er lørdag blevet en japansk spiller rigere.

Ganske som ventet har klubben præsenteret indkøbet af 21-årige Yuito Suzuki, som støder til på en fireårig aftale fra japanske Shimano S-Pulse.

Suzuki tiltræder truppen med det samme, og klubben melder, at han bliver udstyret med trøjenummer 28. 

Suzuki var i foråret lejet til franske Strasbourg, hvor det blev til tre kampe og en enkelt scoring. I japansk klubfodbold er det dog blevet til meget mere. 

Han udtrykker selv taknemmelighed over skiftet til den danske klub. 

– Jeg er meget taknemmelig for, at jeg er blevet en del af Brøndby IF. Mit skifte til klubben repræsenterer for mig en mulighed for, at jeg kan række ud efter mine fodboldambitioner. Jeg betragter mig selv som en professionel i enhver forstand af ordet. Jeg træner hårdt, arbejder med min fysiske og mentale styrke og fordyber mig i spillets nuancer for at konstant udvikle mig. Min tilgang til træning og kampe er drevet af en ukuelig vilje til at vinde og levere det bedste jeg kan, siger han til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Jeg er en spiller, som hjælper mine holdkammerater, og jeg ønsker at etablere mig i truppen som én mine holdkammerater kan stole på i enhver situation. Min ydmyghed forpligter mig til at lytte, lære og give tilbage til holdet, klubben og fansene.

– Jeg vil bære Brøndby-trøjen med stolthed over den arv, den repræsenterer, og jeg vil gøre mit for, at vi som klub kan lykkedes og efterlade vores aftryk på fodboldverdenen. I Japan er familien meget vigtig og en del af vores nationale kultur. Brøndby IF vil være min familie her, og jeg er ivrig efter at komme igang.

Suzuki kan i princippet få sin Brøndby-debut søndag, når man tager imod Lyngby hjemme på Brøndby Stadion klokken 16. Den kamp kommer dog nok lige en tand for hurtigt for Suzuki.





– Han har en “grim” side




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Donald Trump bekræfter

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det er ufatteligt imponerende’

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Brøndby tæt på ny forstærkning