Fra 1. august kan de danske fodboldklubber igen åbne op for fyldte tribuner. Det bekræfter Kulturministeriet over for Ritzau.
Regeringen og et flertal af Folketingets partier blev natten til torsdag enige om yderligere genåbning, og af aftaleteksten fremgår det, at afstandskrav og sektionering ved udendørs arrangementer med siddende publikum ophæves.
Det er Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, godt tilfreds med.
– Vi er rigtig glade for, at vi fra 1. august kan byde inden for til fuld kapacitet.
Tribunerne kan nogle steder ikke fyldes helt ud. Aftalen gælder således kun for siddende tilskuere og altså ikke ståpladser.
Den nye sæson i Superligaen bliver sparket i gang 16. juli, og der er skal afvikles to runder inden 1. august.
Her vil der fortsat være krav om sektionering og afstand mellem tilskuere.
– Vi havde selvfølgelig gerne set, at det gjaldt fra sæsonstart, men vi kan glæde os over, at vi kan åbne for sektioner med 1000 tilskuere i stedet for 500, som det har været tilfældet indtil nu, siger Claus Thomsen.
Lige nu er det kun hjemmeholdets fans, der må komme ind på tribunerne, men det skal evalueres i Divisionsforeningen.
– Det skal vi tage en beslutning om. Hvornår vi kommer til at tage beslutningen, ved jeg ikke endnu. Vi skal lige se udviklingen an i et stykke tid. Det er selvfølgelig vores ønske, at vi også kan byde udefans ind, siger Claus Thomsen.
Divisionsforeningen løftede tirsdag sløret for en evaluering af den såkaldte superligaordning, som sørgede for, at tilskuerne i foråret kunne vende tilbage til tribunerne efter flere måneder med tomme sæder.
Her var en af konklusionerne, at 60 ud af 266.259 tilskuere til forårets 170 kampe i Superligaen, 1. division, 2. division og pokalfinalen var blevet registreret smittet.
På den baggrund mente Divisionsforeningen, at det var på tide at ophæve afstandskrav og sektionering. Og det burde kunne lade sig gøre før 1. august, mener Claus Thomsen.
– Hvis man kigger på vores opgørelse og vores tal, så viser de, vi har, at det er forsvarligt at have fodboldkampe allerede i den nuværende situation.
Af aftaleteksten fremgår det desuden, at der ved udendørs arrangementer med flere end 2000 tilskuere er krav om coronapas helt frem til 1. oktober.
Større indendørs arrangementer må fra 1. august lukke tilskuere ind i sektioner á 1000 tilskuere mod de nuværende 500 tilskuere. Fra 1. september ophæves også den ordning.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Delaney afslører dialog
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
