Bekræftet: Fyldte tribuner i Superligaen 1. august

Afstandskrav og sektionering bliver ophævet til udendørs arrangementer med siddende tilskuere fra 1. august.



Fra 1. august kan de danske fodboldklubber igen åbne op for fyldte tribuner. Det bekræfter Kulturministeriet over for Ritzau.

Regeringen og et flertal af Folketingets partier blev natten til torsdag enige om yderligere genåbning, og af aftaleteksten fremgår det, at afstandskrav og sektionering ved udendørs arrangementer med siddende publikum ophæves.

Det er Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, godt tilfreds med.

– Vi er rigtig glade for, at vi fra 1. august kan byde inden for til fuld kapacitet.

Tribunerne kan nogle steder ikke fyldes helt ud. Aftalen gælder således kun for siddende tilskuere og altså ikke ståpladser.

Den nye sæson i Superligaen bliver sparket i gang 16. juli, og der er skal afvikles to runder inden 1. august.

Her vil der fortsat være krav om sektionering og afstand mellem tilskuere.

– Vi havde selvfølgelig gerne set, at det gjaldt fra sæsonstart, men vi kan glæde os over, at vi kan åbne for sektioner med 1000 tilskuere i stedet for 500, som det har været tilfældet indtil nu, siger Claus Thomsen.

Lige nu er det kun hjemmeholdets fans, der må komme ind på tribunerne, men det skal evalueres i Divisionsforeningen.

– Det skal vi tage en beslutning om. Hvornår vi kommer til at tage beslutningen, ved jeg ikke endnu. Vi skal lige se udviklingen an i et stykke tid. Det er selvfølgelig vores ønske, at vi også kan byde udefans ind, siger Claus Thomsen.

Divisionsforeningen løftede tirsdag sløret for en evaluering af den såkaldte superligaordning, som sørgede for, at tilskuerne i foråret kunne vende tilbage til tribunerne efter flere måneder med tomme sæder.

Her var en af konklusionerne, at 60 ud af 266.259 tilskuere til forårets 170 kampe i Superligaen, 1. division, 2. division og pokalfinalen var blevet registreret smittet.

På den baggrund mente Divisionsforeningen, at det var på tide at ophæve afstandskrav og sektionering. Og det burde kunne lade sig gøre før 1. august, mener Claus Thomsen.

– Hvis man kigger på vores opgørelse og vores tal, så viser de, vi har, at det er forsvarligt at have fodboldkampe allerede i den nuværende situation.

Af aftaleteksten fremgår det desuden, at der ved udendørs arrangementer med flere end 2000 tilskuere er krav om coronapas helt frem til 1. oktober.

Større indendørs arrangementer må fra 1. august lukke tilskuere ind i sektioner á 1000 tilskuere mod de nuværende 500 tilskuere. Fra 1. september ophæves også den ordning.

/ritzau/



Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Peter Schmeichel taget på sengen

Mareridt for FC Augsburg

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Gigantisk nedslagtning

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Går langt ned i løn

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Andreas Christensen skriver snart under

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke