Bekræftet: Fyldte tribuner i Superligaen 1. august

Afstandskrav og sektionering bliver ophævet til udendørs arrangementer med siddende tilskuere fra 1. august.



Fra 1. august kan de danske fodboldklubber igen åbne op for fyldte tribuner. Det bekræfter Kulturministeriet over for Ritzau.

Regeringen og et flertal af Folketingets partier blev natten til torsdag enige om yderligere genåbning, og af aftaleteksten fremgår det, at afstandskrav og sektionering ved udendørs arrangementer med siddende publikum ophæves.

Det er Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, godt tilfreds med.

– Vi er rigtig glade for, at vi fra 1. august kan byde inden for til fuld kapacitet.

Tribunerne kan nogle steder ikke fyldes helt ud. Aftalen gælder således kun for siddende tilskuere og altså ikke ståpladser.

Den nye sæson i Superligaen bliver sparket i gang 16. juli, og der er skal afvikles to runder inden 1. august.

Her vil der fortsat være krav om sektionering og afstand mellem tilskuere.

– Vi havde selvfølgelig gerne set, at det gjaldt fra sæsonstart, men vi kan glæde os over, at vi kan åbne for sektioner med 1000 tilskuere i stedet for 500, som det har været tilfældet indtil nu, siger Claus Thomsen.

Lige nu er det kun hjemmeholdets fans, der må komme ind på tribunerne, men det skal evalueres i Divisionsforeningen.

– Det skal vi tage en beslutning om. Hvornår vi kommer til at tage beslutningen, ved jeg ikke endnu. Vi skal lige se udviklingen an i et stykke tid. Det er selvfølgelig vores ønske, at vi også kan byde udefans ind, siger Claus Thomsen.

Divisionsforeningen løftede tirsdag sløret for en evaluering af den såkaldte superligaordning, som sørgede for, at tilskuerne i foråret kunne vende tilbage til tribunerne efter flere måneder med tomme sæder.

Her var en af konklusionerne, at 60 ud af 266.259 tilskuere til forårets 170 kampe i Superligaen, 1. division, 2. division og pokalfinalen var blevet registreret smittet.

På den baggrund mente Divisionsforeningen, at det var på tide at ophæve afstandskrav og sektionering. Og det burde kunne lade sig gøre før 1. august, mener Claus Thomsen.

– Hvis man kigger på vores opgørelse og vores tal, så viser de, vi har, at det er forsvarligt at have fodboldkampe allerede i den nuværende situation.

Af aftaleteksten fremgår det desuden, at der ved udendørs arrangementer med flere end 2000 tilskuere er krav om coronapas helt frem til 1. oktober.

Større indendørs arrangementer må fra 1. august lukke tilskuere ind i sektioner á 1000 tilskuere mod de nuværende 500 tilskuere. Fra 1. september ophæves også den ordning.

/ritzau/





‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

AFCON inviterer til gratis fodbold

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Magisk aften for FC København-stjerne

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overvejer Mathias Jensen-køb

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

– Alle taler om dem!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

– Du har udstråling som tagpap

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Han peger på Simon Kjær

Presset Frank: Her er vores store problem

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?