Bekymret efter profilsalg: Viborg får problemer

Viborgs salg af Justin Lonwijk er et flot et af slagsen, mener Kenneth Emil Petersen, som dog er en smule bekymret for en af Superligaens absolutte overraskelser.



Viborg har leveret flere fine salg, efter klubben kom tilbage i Superligaen, men salget af Justin Lonwijk til Dynamo Kyiv i sidste halvdel af september springer alligevel i øjnene. 

For Superligaens aktuelle treer solgte den hollandske profil for omkring 15 millioner kroner, hvilket i Viborgs målestok er et imponerende beløb. 

Lonwijk var en af Viborgs bedst spilledende i sidste sæson og i denne, så derfor er det også en stor profil at sige farvel til – uden at de har haft muligheden for at hente en erstatning, da transfervinduet i Danmarn naturligvis er lukket. 

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen taler også om salget i rosende vendinger, men han er også en smule bekymret på Viborgs vegne. 

– Jeg synes generelt, at Viborg har haft et vindue, der rykker dem højere op. De har lavet nogle flotte salg – også med Christian Sørensen. Sælger til nogle store klubber og sælger også Lonwijk til Dynamo Kyiv. Det er et flot salg. 

– Så kan man kigge på det sportsligt. Der kommer de til at få problemer, for han er ikke bare en, man går ud og erstatter en til en, når man hedder Viborg FF. Jeg synes, at han har været en kæmpe fornøjelse og har været en del af den her lidt hollandske satsning i Viborg. Der må jeg bare sige, at der er han virkelig gået forrest. En skøn spiller at kigge på, siger Kenneth Emil Petersen i Viaplay-programmet 'Transfer'. 

Peter Sørensen, der også arbejder som ekspert, fortæller efterfølgende, at salget af Lonwijk kan koste Viborg pladsen i mesterskabsspillet. 

Se snakken om salget af den hollandske midtbanespiller i afspilleren herover. 





LIVE

TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd

FC København i intense transferforhandlinger

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Paolo Maldini lander stort job

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Stort medie: Blev Norge snydt?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

PSG meldes enig med Barca-profil

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr