Bekymret efter profilsalg: Viborg får problemer

Viborgs salg af Justin Lonwijk er et flot et af slagsen, mener Kenneth Emil Petersen, som dog er en smule bekymret for en af Superligaens absolutte overraskelser.



Viborg har leveret flere fine salg, efter klubben kom tilbage i Superligaen, men salget af Justin Lonwijk til Dynamo Kyiv i sidste halvdel af september springer alligevel i øjnene. 

For Superligaens aktuelle treer solgte den hollandske profil for omkring 15 millioner kroner, hvilket i Viborgs målestok er et imponerende beløb. 

Lonwijk var en af Viborgs bedst spilledende i sidste sæson og i denne, så derfor er det også en stor profil at sige farvel til – uden at de har haft muligheden for at hente en erstatning, da transfervinduet i Danmarn naturligvis er lukket. 

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen taler også om salget i rosende vendinger, men han er også en smule bekymret på Viborgs vegne. 

– Jeg synes generelt, at Viborg har haft et vindue, der rykker dem højere op. De har lavet nogle flotte salg – også med Christian Sørensen. Sælger til nogle store klubber og sælger også Lonwijk til Dynamo Kyiv. Det er et flot salg. 

– Så kan man kigge på det sportsligt. Der kommer de til at få problemer, for han er ikke bare en, man går ud og erstatter en til en, når man hedder Viborg FF. Jeg synes, at han har været en kæmpe fornøjelse og har været en del af den her lidt hollandske satsning i Viborg. Der må jeg bare sige, at der er han virkelig gået forrest. En skøn spiller at kigge på, siger Kenneth Emil Petersen i Viaplay-programmet 'Transfer'. 

Peter Sørensen, der også arbejder som ekspert, fortæller efterfølgende, at salget af Lonwijk kan koste Viborg pladsen i mesterskabsspillet. 

Se snakken om salget af den hollandske midtbanespiller i afspilleren herover. 





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Yuito Suzuki deler gode nyheder

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF