Bekymret efter profilsalg: Viborg får problemer

Viborgs salg af Justin Lonwijk er et flot et af slagsen, mener Kenneth Emil Petersen, som dog er en smule bekymret for en af Superligaens absolutte overraskelser.



Viborg har leveret flere fine salg, efter klubben kom tilbage i Superligaen, men salget af Justin Lonwijk til Dynamo Kyiv i sidste halvdel af september springer alligevel i øjnene. 

For Superligaens aktuelle treer solgte den hollandske profil for omkring 15 millioner kroner, hvilket i Viborgs målestok er et imponerende beløb. 

Lonwijk var en af Viborgs bedst spilledende i sidste sæson og i denne, så derfor er det også en stor profil at sige farvel til – uden at de har haft muligheden for at hente en erstatning, da transfervinduet i Danmarn naturligvis er lukket. 

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen taler også om salget i rosende vendinger, men han er også en smule bekymret på Viborgs vegne. 

– Jeg synes generelt, at Viborg har haft et vindue, der rykker dem højere op. De har lavet nogle flotte salg – også med Christian Sørensen. Sælger til nogle store klubber og sælger også Lonwijk til Dynamo Kyiv. Det er et flot salg. 

– Så kan man kigge på det sportsligt. Der kommer de til at få problemer, for han er ikke bare en, man går ud og erstatter en til en, når man hedder Viborg FF. Jeg synes, at han har været en kæmpe fornøjelse og har været en del af den her lidt hollandske satsning i Viborg. Der må jeg bare sige, at der er han virkelig gået forrest. En skøn spiller at kigge på, siger Kenneth Emil Petersen i Viaplay-programmet 'Transfer'. 

Peter Sørensen, der også arbejder som ekspert, fortæller efterfølgende, at salget af Lonwijk kan koste Viborg pladsen i mesterskabsspillet. 

Se snakken om salget af den hollandske midtbanespiller i afspilleren herover. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

AGF – Brøndby IF

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

FC København – Lyngby BK

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Osula får stor rolle i Newcastle

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Spår FCK-fiasko