Bekymret efter profilsalg: Viborg får problemer

Viborgs salg af Justin Lonwijk er et flot et af slagsen, mener Kenneth Emil Petersen, som dog er en smule bekymret for en af Superligaens absolutte overraskelser.



Viborg har leveret flere fine salg, efter klubben kom tilbage i Superligaen, men salget af Justin Lonwijk til Dynamo Kyiv i sidste halvdel af september springer alligevel i øjnene. 

For Superligaens aktuelle treer solgte den hollandske profil for omkring 15 millioner kroner, hvilket i Viborgs målestok er et imponerende beløb. 

Lonwijk var en af Viborgs bedst spilledende i sidste sæson og i denne, så derfor er det også en stor profil at sige farvel til – uden at de har haft muligheden for at hente en erstatning, da transfervinduet i Danmarn naturligvis er lukket. 

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen taler også om salget i rosende vendinger, men han er også en smule bekymret på Viborgs vegne. 

– Jeg synes generelt, at Viborg har haft et vindue, der rykker dem højere op. De har lavet nogle flotte salg – også med Christian Sørensen. Sælger til nogle store klubber og sælger også Lonwijk til Dynamo Kyiv. Det er et flot salg. 

– Så kan man kigge på det sportsligt. Der kommer de til at få problemer, for han er ikke bare en, man går ud og erstatter en til en, når man hedder Viborg FF. Jeg synes, at han har været en kæmpe fornøjelse og har været en del af den her lidt hollandske satsning i Viborg. Der må jeg bare sige, at der er han virkelig gået forrest. En skøn spiller at kigge på, siger Kenneth Emil Petersen i Viaplay-programmet 'Transfer'. 

Peter Sørensen, der også arbejder som ekspert, fortæller efterfølgende, at salget af Lonwijk kan koste Viborg pladsen i mesterskabsspillet. 

Se snakken om salget af den hollandske midtbanespiller i afspilleren herover. 





‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’




LIVE

LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham