Viborg har leveret flere fine salg, efter klubben kom tilbage i Superligaen, men salget af Justin Lonwijk til Dynamo Kyiv i sidste halvdel af september springer alligevel i øjnene.
For Superligaens aktuelle treer solgte den hollandske profil for omkring 15 millioner kroner, hvilket i Viborgs målestok er et imponerende beløb.
Lonwijk var en af Viborgs bedst spilledende i sidste sæson og i denne, så derfor er det også en stor profil at sige farvel til – uden at de har haft muligheden for at hente en erstatning, da transfervinduet i Danmarn naturligvis er lukket.
Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen taler også om salget i rosende vendinger, men han er også en smule bekymret på Viborgs vegne.
– Jeg synes generelt, at Viborg har haft et vindue, der rykker dem højere op. De har lavet nogle flotte salg – også med Christian Sørensen. Sælger til nogle store klubber og sælger også Lonwijk til Dynamo Kyiv. Det er et flot salg.
– Så kan man kigge på det sportsligt. Der kommer de til at få problemer, for han er ikke bare en, man går ud og erstatter en til en, når man hedder Viborg FF. Jeg synes, at han har været en kæmpe fornøjelse og har været en del af den her lidt hollandske satsning i Viborg. Der må jeg bare sige, at der er han virkelig gået forrest. En skøn spiller at kigge på, siger Kenneth Emil Petersen i Viaplay-programmet 'Transfer'.
Peter Sørensen, der også arbejder som ekspert, fortæller efterfølgende, at salget af Lonwijk kan koste Viborg pladsen i mesterskabsspillet.
Se snakken om salget af den hollandske midtbanespiller i afspilleren herover.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Færdig: Nu er han rejst til København
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Neymar er tilbage
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt