Bekymret for Lyngby: Lige nu det dårligste hold i Superligaen

De reddede sig sidste sæson, men det bliver mere end svært Lyngby Boldklub at gentage kunststykket i denne sæson, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Med en samlet sejr over Hobro IK i midten af juli sikrede Lyngby Boldklub sig en ny sæson i Superligaen, men De Kongeblå skal stramme sig an i denne for at undgå at rykke ud.

Man er gået fra 14 til 12 hold i dansk fodbolds bedste række, og samtidig er Lyngby Boldklub kommet skidt fra land med bare to point i de første seks kampe.

Ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er sæsonens dårlige start egentlig en forlængelse af 2020-resultaterne i det store billede.

– Horsens og Lyngby har levet op til vores forventninger, siger Troels Bager Thøgersen i en samtale med redaktør Kenneth Jensen:

– Vi kan tage Lyngby. De skal prise sig lykkelige for, at de overlevede sidste sæson. De gjorde det fornuftigt i efteråret. I foråret spillede de til nedrykning. De var ikke uheldige med at overleve efter playoff. De har haft en rigtig dårlig pointhøst i 2020. De har været dårlige – sammenlignet med de andre klubber – til at skabe chancer, og de har svært ved at omsætte dem også.

– Der er ikke noget uheld, noget stolpe ud eller hvor man kan føle uretfærdig modgang. Lige nu er det – synes jeg – det dårligste hold ud af 12 i Superligaen. Man ligger helt, som man har spillet til, siger chefredaktøren.

Du kan se og høre Troels Bager Thøgersen vende situationen omkring både Lyngby og Horsens – de to hold, der fortsat ikke har vundet i denne sæson.

Også FC Midtjyllands balance mellem Superliga og Champions League bliver der talt om.





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Tuchel forsvarer sin taktik

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afslører Dario Dumic-plan

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Derfor trækker FC København-transfer ud

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’