Bekymret for Lyngby: Lige nu det dårligste hold i Superligaen

De reddede sig sidste sæson, men det bliver mere end svært Lyngby Boldklub at gentage kunststykket i denne sæson, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Med en samlet sejr over Hobro IK i midten af juli sikrede Lyngby Boldklub sig en ny sæson i Superligaen, men De Kongeblå skal stramme sig an i denne for at undgå at rykke ud.

Man er gået fra 14 til 12 hold i dansk fodbolds bedste række, og samtidig er Lyngby Boldklub kommet skidt fra land med bare to point i de første seks kampe.

Ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er sæsonens dårlige start egentlig en forlængelse af 2020-resultaterne i det store billede.

– Horsens og Lyngby har levet op til vores forventninger, siger Troels Bager Thøgersen i en samtale med redaktør Kenneth Jensen:

– Vi kan tage Lyngby. De skal prise sig lykkelige for, at de overlevede sidste sæson. De gjorde det fornuftigt i efteråret. I foråret spillede de til nedrykning. De var ikke uheldige med at overleve efter playoff. De har haft en rigtig dårlig pointhøst i 2020. De har været dårlige – sammenlignet med de andre klubber – til at skabe chancer, og de har svært ved at omsætte dem også.

– Der er ikke noget uheld, noget stolpe ud eller hvor man kan føle uretfærdig modgang. Lige nu er det – synes jeg – det dårligste hold ud af 12 i Superligaen. Man ligger helt, som man har spillet til, siger chefredaktøren.

Du kan se og høre Troels Bager Thøgersen vende situationen omkring både Lyngby og Horsens – de to hold, der fortsat ikke har vundet i denne sæson.

Også FC Midtjyllands balance mellem Superliga og Champions League bliver der talt om.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Scorer heftig lønstigning

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Norges kronprins rejser til USA

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fredberg henter italiensk legende

OB henter finsk landsholdsspiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv