Bekymret for Lyngby: Lige nu det dårligste hold i Superligaen

De reddede sig sidste sæson, men det bliver mere end svært Lyngby Boldklub at gentage kunststykket i denne sæson, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Med en samlet sejr over Hobro IK i midten af juli sikrede Lyngby Boldklub sig en ny sæson i Superligaen, men De Kongeblå skal stramme sig an i denne for at undgå at rykke ud.

Man er gået fra 14 til 12 hold i dansk fodbolds bedste række, og samtidig er Lyngby Boldklub kommet skidt fra land med bare to point i de første seks kampe.

Ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er sæsonens dårlige start egentlig en forlængelse af 2020-resultaterne i det store billede.

– Horsens og Lyngby har levet op til vores forventninger, siger Troels Bager Thøgersen i en samtale med redaktør Kenneth Jensen:

– Vi kan tage Lyngby. De skal prise sig lykkelige for, at de overlevede sidste sæson. De gjorde det fornuftigt i efteråret. I foråret spillede de til nedrykning. De var ikke uheldige med at overleve efter playoff. De har haft en rigtig dårlig pointhøst i 2020. De har været dårlige – sammenlignet med de andre klubber – til at skabe chancer, og de har svært ved at omsætte dem også.

– Der er ikke noget uheld, noget stolpe ud eller hvor man kan føle uretfærdig modgang. Lige nu er det – synes jeg – det dårligste hold ud af 12 i Superligaen. Man ligger helt, som man har spillet til, siger chefredaktøren.

Du kan se og høre Troels Bager Thøgersen vende situationen omkring både Lyngby og Horsens – de to hold, der fortsat ikke har vundet i denne sæson.

Også FC Midtjyllands balance mellem Superliga og Champions League bliver der talt om.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

‘Spanien var det bedste hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber