Bekymret for Lyngby: Lige nu det dårligste hold i Superligaen

De reddede sig sidste sæson, men det bliver mere end svært Lyngby Boldklub at gentage kunststykket i denne sæson, mener Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Med en samlet sejr over Hobro IK i midten af juli sikrede Lyngby Boldklub sig en ny sæson i Superligaen, men De Kongeblå skal stramme sig an i denne for at undgå at rykke ud.

Man er gået fra 14 til 12 hold i dansk fodbolds bedste række, og samtidig er Lyngby Boldklub kommet skidt fra land med bare to point i de første seks kampe.

Ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er sæsonens dårlige start egentlig en forlængelse af 2020-resultaterne i det store billede.

– Horsens og Lyngby har levet op til vores forventninger, siger Troels Bager Thøgersen i en samtale med redaktør Kenneth Jensen:

– Vi kan tage Lyngby. De skal prise sig lykkelige for, at de overlevede sidste sæson. De gjorde det fornuftigt i efteråret. I foråret spillede de til nedrykning. De var ikke uheldige med at overleve efter playoff. De har haft en rigtig dårlig pointhøst i 2020. De har været dårlige – sammenlignet med de andre klubber – til at skabe chancer, og de har svært ved at omsætte dem også.

– Der er ikke noget uheld, noget stolpe ud eller hvor man kan føle uretfærdig modgang. Lige nu er det – synes jeg – det dårligste hold ud af 12 i Superligaen. Man ligger helt, som man har spillet til, siger chefredaktøren.

Du kan se og høre Troels Bager Thøgersen vende situationen omkring både Lyngby og Horsens – de to hold, der fortsat ikke har vundet i denne sæson.

Også FC Midtjyllands balance mellem Superliga og Champions League bliver der talt om.






Norsk ekspert håner Danmark




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Frankrig – Marokko

Stor profil ude af Frankrig-brag

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’