Bekymret over FCK: Det er for ringe

Peter Sørensen mener, at der venter FC København en del arbejde i den sidste uge af transfervinduet. Viaplay-eksperten er især ikke imponeret over alternativerne til Orri Oskarsson på centerforward-positionen.



Det har ikke set alt for overbevisende ud, men resultatmæssigt har FC København fået en ganske fin start på sæsonen. 

'Løverne' har kurs mod Conference League-gruppespillet efter en 2-0-sejr over Kilmarnock, mens de første fem Superliga-kampe har resulteret i tre sejre og to uafgjorte. 

Alligevel er Viaplay-ekspert Peter Sørensen ret bekymret over tingenes tilstand i FC København her med omtrent en uge tilbage af sommerens transfervindue. 

– Jeg mener, at de har en trup, der stadigvæk er for stor, med for mange, som ikke får tid nok til at være tilfredse, men som de har svært ved at komme af med, fordi der er en lønpolitik, der er gået galt. Selvom de allerede har handlet meget ind og ud, så mener jeg stadigvæk, at de burde sende flere ud, og så skal de få lukket nogle af de huller, der stadigvæk er der, lyder analysen fra Peter Sørensen.  

Den tidligere AGF- og Silkeborg-træner mener, at FC København blandt andet lever livet farligt ved ikke at have et godt nok alternativ, hvis Orri Oskarsson eksempelvis pådrager sig en skade. Alternativerne til islændingen er 18-årige Amin Chiakha samt Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der lige nu begge er skadede. 

– De mangler en højre kant. Jeg mener ikke, at de har haft en 'rigtig' højre kant siden Robert Skov, altså en venstrebenet højre kant, der går ind i banen og åbner for overlap. Jeg mener heller ikke, at de er på plads i forhold til at være dækket godt nok ind på topangriberen, selvom jeg synes, at Orri Oskarsson er dygtig og bliver bedre og bedre. Jeg synes stadig, at alternativet er for ringe, og at det derfor er for skrøbeligt.

– Så jeg synes, at der er meget lang vej for FCK, før de er på plads med den endelige trup, både i forhold til at få tyndet ud og få fyldt op, lyder det fra Peter Sørensen.  

Den udlægning er Peter Sørensens ekspertkollega Francis Dickoh meget enig i. 

– Det, som Neestrup har at arbejde med lige nu, det virker måske lidt som et kontrolleret kaos. For jeg formoder stadig, at de føler, at de har styr på det her transfervindue. Jeg synes, at de er gode til italesætte det (de mange udskiftninger, red.). Men det, der sker inde på banene og det, der sker inde på ledelsesgangene, i forhold til at få spillere ind og ud, og i forhold til at få ro på med spillere, der muligvis ikke vil være der længere, der har der været rigtigt meget rumsteren, siger Francis Dickoh og fortsætter: 

– Der mener jeg faktisk, at Sune Smith-Nielsen vil gøre sin cheftræner en kæmpe tjeneste ved at få det her vindue på plads så hurtigt som overhovedet muligt. For det vil også eliminere en masse snak om, hvorfor de underpræsterer. 

FC København spiller klokken 16.00 på udebane mod FC Nordsjælland i Superligaen. Opgøret vises på TV 2 og TV 2 Play. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Randers FC og OB spiller uafgjort

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Brøndby straffet – får stor bøde

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Lars Friis får ikke stort job

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Andreas Christensen i chokskifte?

Superliga-legende stråler som 41-årig

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester