Det har ikke set alt for overbevisende ud, men resultatmæssigt har FC København fået en ganske fin start på sæsonen.
'Løverne' har kurs mod Conference League-gruppespillet efter en 2-0-sejr over Kilmarnock, mens de første fem Superliga-kampe har resulteret i tre sejre og to uafgjorte.
Alligevel er Viaplay-ekspert Peter Sørensen ret bekymret over tingenes tilstand i FC København her med omtrent en uge tilbage af sommerens transfervindue.
– Jeg mener, at de har en trup, der stadigvæk er for stor, med for mange, som ikke får tid nok til at være tilfredse, men som de har svært ved at komme af med, fordi der er en lønpolitik, der er gået galt. Selvom de allerede har handlet meget ind og ud, så mener jeg stadigvæk, at de burde sende flere ud, og så skal de få lukket nogle af de huller, der stadigvæk er der, lyder analysen fra Peter Sørensen.
Den tidligere AGF- og Silkeborg-træner mener, at FC København blandt andet lever livet farligt ved ikke at have et godt nok alternativ, hvis Orri Oskarsson eksempelvis pådrager sig en skade. Alternativerne til islændingen er 18-årige Amin Chiakha samt Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der lige nu begge er skadede.
– De mangler en højre kant. Jeg mener ikke, at de har haft en 'rigtig' højre kant siden Robert Skov, altså en venstrebenet højre kant, der går ind i banen og åbner for overlap. Jeg mener heller ikke, at de er på plads i forhold til at være dækket godt nok ind på topangriberen, selvom jeg synes, at Orri Oskarsson er dygtig og bliver bedre og bedre. Jeg synes stadig, at alternativet er for ringe, og at det derfor er for skrøbeligt.
– Så jeg synes, at der er meget lang vej for FCK, før de er på plads med den endelige trup, både i forhold til at få tyndet ud og få fyldt op, lyder det fra Peter Sørensen.
Den udlægning er Peter Sørensens ekspertkollega Francis Dickoh meget enig i.
– Det, som Neestrup har at arbejde med lige nu, det virker måske lidt som et kontrolleret kaos. For jeg formoder stadig, at de føler, at de har styr på det her transfervindue. Jeg synes, at de er gode til italesætte det (de mange udskiftninger, red.). Men det, der sker inde på banene og det, der sker inde på ledelsesgangene, i forhold til at få spillere ind og ud, og i forhold til at få ro på med spillere, der muligvis ikke vil være der længere, der har der været rigtigt meget rumsteren, siger Francis Dickoh og fortsætter:
– Der mener jeg faktisk, at Sune Smith-Nielsen vil gøre sin cheftræner en kæmpe tjeneste ved at få det her vindue på plads så hurtigt som overhovedet muligt. For det vil også eliminere en masse snak om, hvorfor de underpræsterer.
FC København spiller klokken 16.00 på udebane mod FC Nordsjælland i Superligaen. Opgøret vises på TV 2 og TV 2 Play.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Benhård transfermelding
Klart ønske fra Ruben Amorim
Supercomputer: Værste nogensinde!
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT