Bekymret over FCK: Det er for ringe

Peter Sørensen mener, at der venter FC København en del arbejde i den sidste uge af transfervinduet. Viaplay-eksperten er især ikke imponeret over alternativerne til Orri Oskarsson på centerforward-positionen.



Det har ikke set alt for overbevisende ud, men resultatmæssigt har FC København fået en ganske fin start på sæsonen. 

'Løverne' har kurs mod Conference League-gruppespillet efter en 2-0-sejr over Kilmarnock, mens de første fem Superliga-kampe har resulteret i tre sejre og to uafgjorte. 

Alligevel er Viaplay-ekspert Peter Sørensen ret bekymret over tingenes tilstand i FC København her med omtrent en uge tilbage af sommerens transfervindue. 

– Jeg mener, at de har en trup, der stadigvæk er for stor, med for mange, som ikke får tid nok til at være tilfredse, men som de har svært ved at komme af med, fordi der er en lønpolitik, der er gået galt. Selvom de allerede har handlet meget ind og ud, så mener jeg stadigvæk, at de burde sende flere ud, og så skal de få lukket nogle af de huller, der stadigvæk er der, lyder analysen fra Peter Sørensen.  

Den tidligere AGF- og Silkeborg-træner mener, at FC København blandt andet lever livet farligt ved ikke at have et godt nok alternativ, hvis Orri Oskarsson eksempelvis pådrager sig en skade. Alternativerne til islændingen er 18-årige Amin Chiakha samt Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der lige nu begge er skadede. 

– De mangler en højre kant. Jeg mener ikke, at de har haft en 'rigtig' højre kant siden Robert Skov, altså en venstrebenet højre kant, der går ind i banen og åbner for overlap. Jeg mener heller ikke, at de er på plads i forhold til at være dækket godt nok ind på topangriberen, selvom jeg synes, at Orri Oskarsson er dygtig og bliver bedre og bedre. Jeg synes stadig, at alternativet er for ringe, og at det derfor er for skrøbeligt.

– Så jeg synes, at der er meget lang vej for FCK, før de er på plads med den endelige trup, både i forhold til at få tyndet ud og få fyldt op, lyder det fra Peter Sørensen.  

Den udlægning er Peter Sørensens ekspertkollega Francis Dickoh meget enig i. 

– Det, som Neestrup har at arbejde med lige nu, det virker måske lidt som et kontrolleret kaos. For jeg formoder stadig, at de føler, at de har styr på det her transfervindue. Jeg synes, at de er gode til italesætte det (de mange udskiftninger, red.). Men det, der sker inde på banene og det, der sker inde på ledelsesgangene, i forhold til at få spillere ind og ud, og i forhold til at få ro på med spillere, der muligvis ikke vil være der længere, der har der været rigtigt meget rumsteren, siger Francis Dickoh og fortsætter: 

– Der mener jeg faktisk, at Sune Smith-Nielsen vil gøre sin cheftræner en kæmpe tjeneste ved at få det her vindue på plads så hurtigt som overhovedet muligt. For det vil også eliminere en masse snak om, hvorfor de underpræsterer. 

FC København spiller klokken 16.00 på udebane mod FC Nordsjælland i Superligaen. Opgøret vises på TV 2 og TV 2 Play. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







FCK-profil er tilbage på træningsbanen


Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Superliga-profil får trænerlicens

Chok i OB – siger op efter seks dage

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Neuers ord ramte Højbjerg

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Brøndby-stjerne skadet

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Vil bygge statue af Messi

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Er det Chido Obis store chance?

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Kæmpestjerne angrer

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Superligaboss om FCK: Pas på med det

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Pernille Harder med perlemål