Det har ikke set alt for overbevisende ud, men resultatmæssigt har FC København fået en ganske fin start på sæsonen.
'Løverne' har kurs mod Conference League-gruppespillet efter en 2-0-sejr over Kilmarnock, mens de første fem Superliga-kampe har resulteret i tre sejre og to uafgjorte.
Alligevel er Viaplay-ekspert Peter Sørensen ret bekymret over tingenes tilstand i FC København her med omtrent en uge tilbage af sommerens transfervindue.
– Jeg mener, at de har en trup, der stadigvæk er for stor, med for mange, som ikke får tid nok til at være tilfredse, men som de har svært ved at komme af med, fordi der er en lønpolitik, der er gået galt. Selvom de allerede har handlet meget ind og ud, så mener jeg stadigvæk, at de burde sende flere ud, og så skal de få lukket nogle af de huller, der stadigvæk er der, lyder analysen fra Peter Sørensen.
Den tidligere AGF- og Silkeborg-træner mener, at FC København blandt andet lever livet farligt ved ikke at have et godt nok alternativ, hvis Orri Oskarsson eksempelvis pådrager sig en skade. Alternativerne til islændingen er 18-årige Amin Chiakha samt Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der lige nu begge er skadede.
– De mangler en højre kant. Jeg mener ikke, at de har haft en 'rigtig' højre kant siden Robert Skov, altså en venstrebenet højre kant, der går ind i banen og åbner for overlap. Jeg mener heller ikke, at de er på plads i forhold til at være dækket godt nok ind på topangriberen, selvom jeg synes, at Orri Oskarsson er dygtig og bliver bedre og bedre. Jeg synes stadig, at alternativet er for ringe, og at det derfor er for skrøbeligt.
– Så jeg synes, at der er meget lang vej for FCK, før de er på plads med den endelige trup, både i forhold til at få tyndet ud og få fyldt op, lyder det fra Peter Sørensen.
Den udlægning er Peter Sørensens ekspertkollega Francis Dickoh meget enig i.
– Det, som Neestrup har at arbejde med lige nu, det virker måske lidt som et kontrolleret kaos. For jeg formoder stadig, at de føler, at de har styr på det her transfervindue. Jeg synes, at de er gode til italesætte det (de mange udskiftninger, red.). Men det, der sker inde på banene og det, der sker inde på ledelsesgangene, i forhold til at få spillere ind og ud, og i forhold til at få ro på med spillere, der muligvis ikke vil være der længere, der har der været rigtigt meget rumsteren, siger Francis Dickoh og fortsætter:
– Der mener jeg faktisk, at Sune Smith-Nielsen vil gøre sin cheftræner en kæmpe tjeneste ved at få det her vindue på plads så hurtigt som overhovedet muligt. For det vil også eliminere en masse snak om, hvorfor de underpræsterer.
FC København spiller klokken 16.00 på udebane mod FC Nordsjælland i Superligaen. Opgøret vises på TV 2 og TV 2 Play.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
TOPNYHED
Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
STORT INTERVIEW
‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
STORT INTERVIEW
FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
Anbefaler FC Midtjylland til alle
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
Slot har intet problem med Salah
Syv i træk for Barcelona
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
MEDIE
Brøndby afvist
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
LIVE: FCK sikkert videre i pokalen
Viborg er klar til pokalsemifinale
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER