Det har ikke set alt for overbevisende ud, men resultatmæssigt har FC København fået en ganske fin start på sæsonen.
'Løverne' har kurs mod Conference League-gruppespillet efter en 2-0-sejr over Kilmarnock, mens de første fem Superliga-kampe har resulteret i tre sejre og to uafgjorte.
Alligevel er Viaplay-ekspert Peter Sørensen ret bekymret over tingenes tilstand i FC København her med omtrent en uge tilbage af sommerens transfervindue.
– Jeg mener, at de har en trup, der stadigvæk er for stor, med for mange, som ikke får tid nok til at være tilfredse, men som de har svært ved at komme af med, fordi der er en lønpolitik, der er gået galt. Selvom de allerede har handlet meget ind og ud, så mener jeg stadigvæk, at de burde sende flere ud, og så skal de få lukket nogle af de huller, der stadigvæk er der, lyder analysen fra Peter Sørensen.
Den tidligere AGF- og Silkeborg-træner mener, at FC København blandt andet lever livet farligt ved ikke at have et godt nok alternativ, hvis Orri Oskarsson eksempelvis pådrager sig en skade. Alternativerne til islændingen er 18-årige Amin Chiakha samt Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der lige nu begge er skadede.
– De mangler en højre kant. Jeg mener ikke, at de har haft en 'rigtig' højre kant siden Robert Skov, altså en venstrebenet højre kant, der går ind i banen og åbner for overlap. Jeg mener heller ikke, at de er på plads i forhold til at være dækket godt nok ind på topangriberen, selvom jeg synes, at Orri Oskarsson er dygtig og bliver bedre og bedre. Jeg synes stadig, at alternativet er for ringe, og at det derfor er for skrøbeligt.
– Så jeg synes, at der er meget lang vej for FCK, før de er på plads med den endelige trup, både i forhold til at få tyndet ud og få fyldt op, lyder det fra Peter Sørensen.
Den udlægning er Peter Sørensens ekspertkollega Francis Dickoh meget enig i.
– Det, som Neestrup har at arbejde med lige nu, det virker måske lidt som et kontrolleret kaos. For jeg formoder stadig, at de føler, at de har styr på det her transfervindue. Jeg synes, at de er gode til italesætte det (de mange udskiftninger, red.). Men det, der sker inde på banene og det, der sker inde på ledelsesgangene, i forhold til at få spillere ind og ud, og i forhold til at få ro på med spillere, der muligvis ikke vil være der længere, der har der været rigtigt meget rumsteren, siger Francis Dickoh og fortsætter:
– Der mener jeg faktisk, at Sune Smith-Nielsen vil gøre sin cheftræner en kæmpe tjeneste ved at få det her vindue på plads så hurtigt som overhovedet muligt. For det vil også eliminere en masse snak om, hvorfor de underpræsterer.
FC København spiller klokken 16.00 på udebane mod FC Nordsjælland i Superligaen. Opgøret vises på TV 2 og TV 2 Play.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Siger nej til AGF
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
Her kan du se FC København mod Napoli
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TOPNYHED