Krisen kradser i SønderjyskE.
De forsvarende pokalvindere har blot vundet to Superliga-kampe i dette forår, og senest led Haderslev-klubben et smerteligt nederlag på 2-3 til bundholdet AC Horsens. De mange dårlige resultater kostede i første omgang en plads i mesterskabsspillet, og nu er det i stedet nedrykning, der tales om i Haderslev og omegn.
I kølvandet på 24. runde er der seks point ned til formstærke Lyngby Boldklub, der mandag måtte nøjes med 2-2 mod AaB efter en nordjysk udligning i sidste sekund.
– Det er en alvorlig situation for SønderjyskE – den havde været endnu mere alvorlig, hvis ikke AaB havde udlignet mod Lyngby i det 95. minut. Der var også en periode i sidste sæson, hvor resultaterne svigtede, men den store forskel er, at der nu også er en del usikkerheder udenfor banen, siger Mikkel Bischoff, der er fodboldekspert hos Discovery Networks, til tipsbladet.dk og uddyber:
– Der er nogle nøglepositioner, de stadig mangler at besætte, og det efterlader tvivl om, hvor meget magt Glen Riddersholm får i det nye setup. I sidste sæson var der fuldstændig ro med Glen og Hans Jørgen Haysen som de to nøglefigurer, men det er der blevet vendt op og ned på.
Netop cheftræner Glen Riddersholm hviler manges øjne på i disse vanskelige tider for SønderjyskE.
– Han er under pres. Han sikrede klubben dens første trofæ nogensinde i sidste sæson, og det giver ham selvfølgelig noget kredit i banken, men jeg er ikke sikker på, at de amerikanske ejere har den samme kærlighed til Glen, siger Bischoff.
Han tror derfor, at SønderjyskE kan stå foran et trænerskifte i nærmeste fremtid.
– Det vil jeg mene er et rigtig godt bud. Resultaterne har været dårlige, efter de nye ejere er kommet til, og jeg synes, at man kan fornemme på Glen Riddersholms ageren og på de udtalelser, han kommer med, at han er stresset i øjeblikket. Og det er ikke optimalt i den situation, klubben er i.
Der kan imidlertid også ske et trænerskifte i SønderjyskE på Glen Riddersholms foranledning. Mikkel Bischoff vil bestemt ikke afvise, at den tidligere guldtræner kan finde på at tage sit tøj og gå.
– Det kan sagtens ske. Vi så i FC Midtjylland, at han ikke er bange for selv at trække en streg i sandet. Der er nogle møder med de amerikanske ejere i denne uge, og det skal blive spændende at se, hvordan de falder ud, siger Mikkel Bischoff, der samtidig spår, at SønderjyskE skal kæmpe en hård kamp for at undgå nedrykning.
Mikkel Bischoff er langt fra ene om at være bekymret på SønderjyskE’s vegne. Det samme er Bo Henriksen – læs mere her.

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland

FC Midtjylland – OB

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Brøndby IF – Silkeborg IF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Sønderjyske – AGF

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Et kæmpe Superliga-scoop

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Viborg FF – FC København

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Jacob Neestrup deler godt nyt

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

AGF henter dansk kantspiller

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B