Bekymret for SJE: Ikke samme kærlighed til Glen

Situationen er alvorlig i SønderjyskE, lyder det fra fodboldekspert Mikkel Bischoff.



Krisen kradser i SønderjyskE.

De forsvarende pokalvindere har blot vundet to Superliga-kampe i dette forår, og senest led Haderslev-klubben et smerteligt nederlag på 2-3 til bundholdet AC Horsens. De mange dårlige resultater kostede i første omgang en plads i mesterskabsspillet, og nu er det i stedet nedrykning, der tales om i Haderslev og omegn.

I kølvandet på 24. runde er der seks point ned til formstærke Lyngby Boldklub, der mandag måtte nøjes med 2-2 mod AaB efter en nordjysk udligning i sidste sekund.

– Det er en alvorlig situation for SønderjyskE – den havde været endnu mere alvorlig, hvis ikke AaB havde udlignet mod Lyngby i det 95. minut. Der var også en periode i sidste sæson, hvor resultaterne svigtede, men den store forskel er, at der nu også er en del usikkerheder udenfor banen, siger Mikkel Bischoff, der er fodboldekspert hos Discovery Networks, til tipsbladet.dk og uddyber:

– Der er nogle nøglepositioner, de stadig mangler at besætte, og det efterlader tvivl om, hvor meget magt Glen Riddersholm får i det nye setup. I sidste sæson var der fuldstændig ro med Glen og Hans Jørgen Haysen som de to nøglefigurer, men det er der blevet vendt op og ned på.

Netop cheftræner Glen Riddersholm hviler manges øjne på i disse vanskelige tider for SønderjyskE.

– Han er under pres. Han sikrede klubben dens første trofæ nogensinde i sidste sæson, og det giver ham selvfølgelig noget kredit i banken, men jeg er ikke sikker på, at de amerikanske ejere har den samme kærlighed til Glen, siger Bischoff.

Han tror derfor, at SønderjyskE kan stå foran et trænerskifte i nærmeste fremtid.

– Det vil jeg mene er et rigtig godt bud. Resultaterne har været dårlige, efter de nye ejere er kommet til, og jeg synes, at man kan fornemme på Glen Riddersholms ageren og på de udtalelser, han kommer med, at han er stresset i øjeblikket. Og det er ikke optimalt i den situation, klubben er i.

Der kan imidlertid også ske et trænerskifte i SønderjyskE på Glen Riddersholms foranledning. Mikkel Bischoff vil bestemt ikke afvise, at den tidligere guldtræner kan finde på at tage sit tøj og gå.

– Det kan sagtens ske. Vi så i FC Midtjylland, at han ikke er bange for selv at trække en streg i sandet. Der er nogle møder med de amerikanske ejere i denne uge, og det skal blive spændende at se, hvordan de falder ud, siger Mikkel Bischoff, der samtidig spår, at SønderjyskE skal kæmpe en hård kamp for at undgå nedrykning.

Mikkel Bischoff er langt fra ene om at være bekymret på SønderjyskE’s vegne. Det samme er Bo Henriksen – læs mere her. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Høgh hyldes af UEFA

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Yoram Zague sigtet i Danmark

Morten Olsen mindes Sepp Piontek



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Den første i næsten 40 år

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Færdig i FC Midtjylland?

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Vejle får fredagstæv i Farum

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?