Krisen kradser i SønderjyskE.
De forsvarende pokalvindere har blot vundet to Superliga-kampe i dette forår, og senest led Haderslev-klubben et smerteligt nederlag på 2-3 til bundholdet AC Horsens. De mange dårlige resultater kostede i første omgang en plads i mesterskabsspillet, og nu er det i stedet nedrykning, der tales om i Haderslev og omegn.
I kølvandet på 24. runde er der seks point ned til formstærke Lyngby Boldklub, der mandag måtte nøjes med 2-2 mod AaB efter en nordjysk udligning i sidste sekund.
– Det er en alvorlig situation for SønderjyskE – den havde været endnu mere alvorlig, hvis ikke AaB havde udlignet mod Lyngby i det 95. minut. Der var også en periode i sidste sæson, hvor resultaterne svigtede, men den store forskel er, at der nu også er en del usikkerheder udenfor banen, siger Mikkel Bischoff, der er fodboldekspert hos Discovery Networks, til tipsbladet.dk og uddyber:
– Der er nogle nøglepositioner, de stadig mangler at besætte, og det efterlader tvivl om, hvor meget magt Glen Riddersholm får i det nye setup. I sidste sæson var der fuldstændig ro med Glen og Hans Jørgen Haysen som de to nøglefigurer, men det er der blevet vendt op og ned på.
Netop cheftræner Glen Riddersholm hviler manges øjne på i disse vanskelige tider for SønderjyskE.
– Han er under pres. Han sikrede klubben dens første trofæ nogensinde i sidste sæson, og det giver ham selvfølgelig noget kredit i banken, men jeg er ikke sikker på, at de amerikanske ejere har den samme kærlighed til Glen, siger Bischoff.
Han tror derfor, at SønderjyskE kan stå foran et trænerskifte i nærmeste fremtid.
– Det vil jeg mene er et rigtig godt bud. Resultaterne har været dårlige, efter de nye ejere er kommet til, og jeg synes, at man kan fornemme på Glen Riddersholms ageren og på de udtalelser, han kommer med, at han er stresset i øjeblikket. Og det er ikke optimalt i den situation, klubben er i.
Der kan imidlertid også ske et trænerskifte i SønderjyskE på Glen Riddersholms foranledning. Mikkel Bischoff vil bestemt ikke afvise, at den tidligere guldtræner kan finde på at tage sit tøj og gå.
– Det kan sagtens ske. Vi så i FC Midtjylland, at han ikke er bange for selv at trække en streg i sandet. Der er nogle møder med de amerikanske ejere i denne uge, og det skal blive spændende at se, hvordan de falder ud, siger Mikkel Bischoff, der samtidig spår, at SønderjyskE skal kæmpe en hård kamp for at undgå nedrykning.
Mikkel Bischoff er langt fra ene om at være bekymret på SønderjyskE’s vegne. Det samme er Bo Henriksen – læs mere her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
