VIBORG (Tipsbladet): FC København skal hjem og evaluere. Noget er galt.
Det så man tydeligt i anden halvleg søndag i Viborg, hvor det jyske mandskab trods et 0-2-resultat ved pausen ændrede på det hele ved at score tre gange på københavnerne og dermed tage alle tre point.
Efter kampen stillede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen op til interview, og han forsikrede alle FCK-fans om, at man internt går hårdt til hinanden i kampen for at vende skuden.
– Jeg synes, at det er svært at stå her og komme ind på taktiske ting og spillernes præstationer, men ingen skal være i tvivl om, at vi er pissehårde ved hinanden, og der er en trænerstab, som arbejder sindssygt stærkt, og nogle spiller, som er lige så frustrerede, når man kigger dem i øjnene efter kampen, siger Sune Smith-Nielsen.
– Vi smider en god sejr, og det er vi alle sammen pisseirriterede over nu. Det er på ingen måde godt nok, og det er pisse frustrerende, fortsætter sportsdirektøren, før han igen skal komme med en forklaring på, hvordan det kunne gå så galt, at FC København trods en tomålsføring smed det hele på gulvet til et hold fra den nedre halvdel i Superligaen.

– Det tror jeg, at der er mange årsager til. Det knokler vi med internt. Både på at diskutere og finde ud af. Men i dag er det tydeligt, at vi har forholdsvis kontrol i første halvleg, og den taber vi. De lykkes med at score deres mål, og vi mister momentum.
Det samme er sket i tabellen, hvor rivalerne fra FCM nu fører med fire point.
– Selvfølgelig kigger vi på, at det lige pludselig er os, der er fire point bagud. Jeg tror, at de sidste, der har troet, at denne her var hjemme, det er os selv. Det samme, tror jeg, gælder i Midtjylland. Det ligner en duel mellem os og Midtjylland, og så er der altid nogle, der kan komme og drille fra tredje- eller fjerdepladsen, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil male fanden på væggen.
– Det bliver et hårdt slutspil. Hvis vi vinder vores to kampe mod Midtjylland, er det os, der er foran. Det kommer til at bølge frem og tilbage.
– Vi er FC København, og vi er sikre på, at vi er en stærk trup, der kan slå tilbage på det her, siger han, inden han slår fast:
– Det er bekymrende, at vi er fire point efter Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
INTERVIEW