Bekymret Sune Smith: Vi er pissehårde ved hinanden

Sune Smith-Nielsen var ligesom resten af FC Københavns ansatte en meget frustreret mand efter nederlaget til Viborg.



VIBORG (Tipsbladet): FC København skal hjem og evaluere. Noget er galt.

Det så man tydeligt i anden halvleg søndag i Viborg, hvor det jyske mandskab trods et 0-2-resultat ved pausen ændrede på det hele ved at score tre gange på københavnerne og dermed tage alle tre point.

Efter kampen stillede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen op til interview, og han forsikrede alle FCK-fans om, at man internt går hårdt til hinanden i kampen for at vende skuden.

– Jeg synes, at det er svært at stå her og komme ind på taktiske ting og spillernes præstationer, men ingen skal være i tvivl om, at vi er pissehårde ved hinanden, og der er en trænerstab, som arbejder sindssygt stærkt, og nogle spiller, som er lige så frustrerede, når man kigger dem i øjnene efter kampen, siger Sune Smith-Nielsen.

– Vi smider en god sejr, og det er vi alle sammen pisseirriterede over nu. Det er på ingen måde godt nok, og det er pisse frustrerende, fortsætter sportsdirektøren, før han igen skal komme med en forklaring på, hvordan det kunne gå så galt, at FC København trods en tomålsføring smed det hele på gulvet til et hold fra den nedre halvdel i Superligaen.  

– Det tror jeg, at der er mange årsager til. Det knokler vi med internt. Både på at diskutere og finde ud af. Men i dag er det tydeligt, at vi har forholdsvis kontrol i første halvleg, og den taber vi. De lykkes med at score deres mål, og vi mister momentum. 

Det samme er sket i tabellen, hvor rivalerne fra FCM nu fører med fire point.

– Selvfølgelig kigger vi på, at det lige pludselig er os, der er fire point bagud. Jeg tror, at de sidste, der har troet, at denne her var hjemme, det er os selv. Det samme, tror jeg, gælder i Midtjylland. Det ligner en duel mellem os og Midtjylland, og så er der altid nogle, der kan komme og drille fra tredje- eller fjerdepladsen, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil male fanden på væggen.

– Det bliver et hårdt slutspil. Hvis vi vinder vores to kampe mod Midtjylland, er det os, der er foran. Det kommer til at bølge frem og tilbage. 

– Vi er FC København, og vi er sikre på, at vi er en stærk trup, der kan slå tilbage på det her, siger han, inden han slår fast:  

– Det er bekymrende, at vi er fire point efter Midtjylland.    






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Premier League-dansker skal have ny manager

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!