VIBORG (Tipsbladet): FC København skal hjem og evaluere. Noget er galt.
Det så man tydeligt i anden halvleg søndag i Viborg, hvor det jyske mandskab trods et 0-2-resultat ved pausen ændrede på det hele ved at score tre gange på københavnerne og dermed tage alle tre point.
Efter kampen stillede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen op til interview, og han forsikrede alle FCK-fans om, at man internt går hårdt til hinanden i kampen for at vende skuden.
– Jeg synes, at det er svært at stå her og komme ind på taktiske ting og spillernes præstationer, men ingen skal være i tvivl om, at vi er pissehårde ved hinanden, og der er en trænerstab, som arbejder sindssygt stærkt, og nogle spiller, som er lige så frustrerede, når man kigger dem i øjnene efter kampen, siger Sune Smith-Nielsen.
– Vi smider en god sejr, og det er vi alle sammen pisseirriterede over nu. Det er på ingen måde godt nok, og det er pisse frustrerende, fortsætter sportsdirektøren, før han igen skal komme med en forklaring på, hvordan det kunne gå så galt, at FC København trods en tomålsføring smed det hele på gulvet til et hold fra den nedre halvdel i Superligaen.

– Det tror jeg, at der er mange årsager til. Det knokler vi med internt. Både på at diskutere og finde ud af. Men i dag er det tydeligt, at vi har forholdsvis kontrol i første halvleg, og den taber vi. De lykkes med at score deres mål, og vi mister momentum.
Det samme er sket i tabellen, hvor rivalerne fra FCM nu fører med fire point.
– Selvfølgelig kigger vi på, at det lige pludselig er os, der er fire point bagud. Jeg tror, at de sidste, der har troet, at denne her var hjemme, det er os selv. Det samme, tror jeg, gælder i Midtjylland. Det ligner en duel mellem os og Midtjylland, og så er der altid nogle, der kan komme og drille fra tredje- eller fjerdepladsen, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil male fanden på væggen.
– Det bliver et hårdt slutspil. Hvis vi vinder vores to kampe mod Midtjylland, er det os, der er foran. Det kommer til at bølge frem og tilbage.
– Vi er FC København, og vi er sikre på, at vi er en stærk trup, der kan slå tilbage på det her, siger han, inden han slår fast:
– Det er bekymrende, at vi er fire point efter Midtjylland.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
UEFA med vild ændring
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE