Bekymret Sune Smith: Vi er pissehårde ved hinanden

Sune Smith-Nielsen var ligesom resten af FC Københavns ansatte en meget frustreret mand efter nederlaget til Viborg.



VIBORG (Tipsbladet): FC København skal hjem og evaluere. Noget er galt.

Det så man tydeligt i anden halvleg søndag i Viborg, hvor det jyske mandskab trods et 0-2-resultat ved pausen ændrede på det hele ved at score tre gange på københavnerne og dermed tage alle tre point.

Efter kampen stillede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen op til interview, og han forsikrede alle FCK-fans om, at man internt går hårdt til hinanden i kampen for at vende skuden.

– Jeg synes, at det er svært at stå her og komme ind på taktiske ting og spillernes præstationer, men ingen skal være i tvivl om, at vi er pissehårde ved hinanden, og der er en trænerstab, som arbejder sindssygt stærkt, og nogle spiller, som er lige så frustrerede, når man kigger dem i øjnene efter kampen, siger Sune Smith-Nielsen.

– Vi smider en god sejr, og det er vi alle sammen pisseirriterede over nu. Det er på ingen måde godt nok, og det er pisse frustrerende, fortsætter sportsdirektøren, før han igen skal komme med en forklaring på, hvordan det kunne gå så galt, at FC København trods en tomålsføring smed det hele på gulvet til et hold fra den nedre halvdel i Superligaen.  

– Det tror jeg, at der er mange årsager til. Det knokler vi med internt. Både på at diskutere og finde ud af. Men i dag er det tydeligt, at vi har forholdsvis kontrol i første halvleg, og den taber vi. De lykkes med at score deres mål, og vi mister momentum. 

Det samme er sket i tabellen, hvor rivalerne fra FCM nu fører med fire point.

– Selvfølgelig kigger vi på, at det lige pludselig er os, der er fire point bagud. Jeg tror, at de sidste, der har troet, at denne her var hjemme, det er os selv. Det samme, tror jeg, gælder i Midtjylland. Det ligner en duel mellem os og Midtjylland, og så er der altid nogle, der kan komme og drille fra tredje- eller fjerdepladsen, forklarer Sune Smith-Nielsen, der ikke vil male fanden på væggen.

– Det bliver et hårdt slutspil. Hvis vi vinder vores to kampe mod Midtjylland, er det os, der er foran. Det kommer til at bølge frem og tilbage. 

– Vi er FC København, og vi er sikre på, at vi er en stærk trup, der kan slå tilbage på det her, siger han, inden han slår fast:  

– Det er bekymrende, at vi er fire point efter Midtjylland.    





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej