Modsat andre favoritter kom Belgien fra land ved VM med tre point, da holdet onsdag slog Canada 1-0. Indsatsen var dog alt andet end overbevisende.
Canada spillede frisk til og skabte klart flest chancer. Et brændt straffespark af profilen Alphonso Davies blev dog kostbart i et opgør, hvor Michy Batshuayi blev matchvinder i slutningen af første halvleg.
Belgien tog med sejren spidsen i gruppe F, hvor Kroatien og Marokko tidligere onsdag spillede 0-0.
Søndag skal Belgien op mod Marokko, mens Canada i sin anden kamp møder sidste VM’s tabende finalist, Kroatien.
Canada, der havde blandt andre 39-årige Atiba Hutchinson i startopstilling, startede opgøret meget optimistisk. Efter knap ti minutters spil udløste det efter en VAR-konsultation et straffespark for hånd på bolden.
Det tog Bayern Münchens Alphonso Davies sig af, men Thibaut Courtois smed sig ned og parerede det halvsvage forsøg, ligesom riposten blev sparket over.
Kort efter ville Canada igen have straffespark, men det blev ved forgæves appeller – ligesom det i øvrigt også gjorde i en ny situation senere i halvlegen.
Generelt skabte Canada meget i en livlig første halvleg. Men Hutchinson og holdkammeraterne fik ikke helt omsat anstrengelserne til forsøg, der truede Courtois i samme grad som straffesparket.
Belgien havde omvendt ikke meget at byde ind med, men efter 44 minutters spil blev det alligevel 1-0 til De Rode Duivels – eller de røde djævle, som nationalmandskabet kaldes.
Angriberen Michy Batshuayi, der havde formøblet den største belgiske chance hidtil, modtog en lang og dyb aflevering fra forsvarsveteranen Toby Alderweireld, og den omsatte han til 1-0 med et hårdt hug med venstrebenet.
Den belgiske landstræner, Roberto Martínez, skiftede to mand i pausen, men det ændrede ikke alverden på kampbilledet.
Canada pressede højt og trykkede energisk på. Der blev også fortsat skabt chancer, men mulighederne blev ikke spillet helt store nok, og kvaliteten af afslutningerne var mangelfuld.
Det canadiske pres gav i glimt plads til belgiske kontraer, og med Kevin De Bruyne som playmaker plejer det at blive farligt.
Batshuayi viste dog et par gange, hvorfor han normalt agerer backup for førstevalget Romelu Lukaku, der er skadet og først forventes at være klar til sidste gruppekamp.
Fenerbahce-angriberens teknik svigtede ham blandt andet efter 67 minutter, da han burde have fået mere ud af en stor mulighed.
Canada fik i perioder i slutfasen Belgien trykket helt tilbage foran eget felt, men Courtois var på plads, når det var påkrævet, og det blev ved de gode intentioner for Canada.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
