Modsat andre favoritter kom Belgien fra land ved VM med tre point, da holdet onsdag slog Canada 1-0. Indsatsen var dog alt andet end overbevisende.
Canada spillede frisk til og skabte klart flest chancer. Et brændt straffespark af profilen Alphonso Davies blev dog kostbart i et opgør, hvor Michy Batshuayi blev matchvinder i slutningen af første halvleg.
Belgien tog med sejren spidsen i gruppe F, hvor Kroatien og Marokko tidligere onsdag spillede 0-0.
Søndag skal Belgien op mod Marokko, mens Canada i sin anden kamp møder sidste VM’s tabende finalist, Kroatien.
Canada, der havde blandt andre 39-årige Atiba Hutchinson i startopstilling, startede opgøret meget optimistisk. Efter knap ti minutters spil udløste det efter en VAR-konsultation et straffespark for hånd på bolden.
Det tog Bayern Münchens Alphonso Davies sig af, men Thibaut Courtois smed sig ned og parerede det halvsvage forsøg, ligesom riposten blev sparket over.
Kort efter ville Canada igen have straffespark, men det blev ved forgæves appeller – ligesom det i øvrigt også gjorde i en ny situation senere i halvlegen.
Generelt skabte Canada meget i en livlig første halvleg. Men Hutchinson og holdkammeraterne fik ikke helt omsat anstrengelserne til forsøg, der truede Courtois i samme grad som straffesparket.
Belgien havde omvendt ikke meget at byde ind med, men efter 44 minutters spil blev det alligevel 1-0 til De Rode Duivels – eller de røde djævle, som nationalmandskabet kaldes.
Angriberen Michy Batshuayi, der havde formøblet den største belgiske chance hidtil, modtog en lang og dyb aflevering fra forsvarsveteranen Toby Alderweireld, og den omsatte han til 1-0 med et hårdt hug med venstrebenet.
Den belgiske landstræner, Roberto Martínez, skiftede to mand i pausen, men det ændrede ikke alverden på kampbilledet.
Canada pressede højt og trykkede energisk på. Der blev også fortsat skabt chancer, men mulighederne blev ikke spillet helt store nok, og kvaliteten af afslutningerne var mangelfuld.
Det canadiske pres gav i glimt plads til belgiske kontraer, og med Kevin De Bruyne som playmaker plejer det at blive farligt.
Batshuayi viste dog et par gange, hvorfor han normalt agerer backup for førstevalget Romelu Lukaku, der er skadet og først forventes at være klar til sidste gruppekamp.
Fenerbahce-angriberens teknik svigtede ham blandt andet efter 67 minutter, da han burde have fået mere ud af en stor mulighed.
Canada fik i perioder i slutfasen Belgien trykket helt tilbage foran eget felt, men Courtois var på plads, når det var påkrævet, og det blev ved de gode intentioner for Canada.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
MEDIE
Stortalent jagtes af FC København
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Færdig i Manchester City
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
Superliga-ekspert i svime over FCK
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
