Modsat andre favoritter kom Belgien fra land ved VM med tre point, da holdet onsdag slog Canada 1-0. Indsatsen var dog alt andet end overbevisende.
Canada spillede frisk til og skabte klart flest chancer. Et brændt straffespark af profilen Alphonso Davies blev dog kostbart i et opgør, hvor Michy Batshuayi blev matchvinder i slutningen af første halvleg.
Belgien tog med sejren spidsen i gruppe F, hvor Kroatien og Marokko tidligere onsdag spillede 0-0.
Søndag skal Belgien op mod Marokko, mens Canada i sin anden kamp møder sidste VM’s tabende finalist, Kroatien.
Canada, der havde blandt andre 39-årige Atiba Hutchinson i startopstilling, startede opgøret meget optimistisk. Efter knap ti minutters spil udløste det efter en VAR-konsultation et straffespark for hånd på bolden.
Det tog Bayern Münchens Alphonso Davies sig af, men Thibaut Courtois smed sig ned og parerede det halvsvage forsøg, ligesom riposten blev sparket over.
Kort efter ville Canada igen have straffespark, men det blev ved forgæves appeller – ligesom det i øvrigt også gjorde i en ny situation senere i halvlegen.
Generelt skabte Canada meget i en livlig første halvleg. Men Hutchinson og holdkammeraterne fik ikke helt omsat anstrengelserne til forsøg, der truede Courtois i samme grad som straffesparket.
Belgien havde omvendt ikke meget at byde ind med, men efter 44 minutters spil blev det alligevel 1-0 til De Rode Duivels – eller de røde djævle, som nationalmandskabet kaldes.
Angriberen Michy Batshuayi, der havde formøblet den største belgiske chance hidtil, modtog en lang og dyb aflevering fra forsvarsveteranen Toby Alderweireld, og den omsatte han til 1-0 med et hårdt hug med venstrebenet.
Den belgiske landstræner, Roberto Martínez, skiftede to mand i pausen, men det ændrede ikke alverden på kampbilledet.
Canada pressede højt og trykkede energisk på. Der blev også fortsat skabt chancer, men mulighederne blev ikke spillet helt store nok, og kvaliteten af afslutningerne var mangelfuld.
Det canadiske pres gav i glimt plads til belgiske kontraer, og med Kevin De Bruyne som playmaker plejer det at blive farligt.
Batshuayi viste dog et par gange, hvorfor han normalt agerer backup for førstevalget Romelu Lukaku, der er skadet og først forventes at være klar til sidste gruppekamp.
Fenerbahce-angriberens teknik svigtede ham blandt andet efter 67 minutter, da han burde have fået mere ud af en stor mulighed.
Canada fik i perioder i slutfasen Belgien trykket helt tilbage foran eget felt, men Courtois var på plads, når det var påkrævet, og det blev ved de gode intentioner for Canada.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW
