Friske canadiere drillede Belgien – men tabte

Canada skabte klart mest, men et brændt straffespark blev kostbart i 0-1-nederlaget til Belgien.



Modsat andre favoritter kom Belgien fra land ved VM med tre point, da holdet onsdag slog Canada 1-0. Indsatsen var dog alt andet end overbevisende.

Canada spillede frisk til og skabte klart flest chancer. Et brændt straffespark af profilen Alphonso Davies blev dog kostbart i et opgør, hvor Michy Batshuayi blev matchvinder i slutningen af første halvleg.

Belgien tog med sejren spidsen i gruppe F, hvor Kroatien og Marokko tidligere onsdag spillede 0-0.

Søndag skal Belgien op mod Marokko, mens Canada i sin anden kamp møder sidste VM’s tabende finalist, Kroatien.

Canada, der havde blandt andre 39-årige Atiba Hutchinson i startopstilling, startede opgøret meget optimistisk. Efter knap ti minutters spil udløste det efter en VAR-konsultation et straffespark for hånd på bolden.

Det tog Bayern Münchens Alphonso Davies sig af, men Thibaut Courtois smed sig ned og parerede det halvsvage forsøg, ligesom riposten blev sparket over.

Kort efter ville Canada igen have straffespark, men det blev ved forgæves appeller – ligesom det i øvrigt også gjorde i en ny situation senere i halvlegen.

Generelt skabte Canada meget i en livlig første halvleg. Men Hutchinson og holdkammeraterne fik ikke helt omsat anstrengelserne til forsøg, der truede Courtois i samme grad som straffesparket.

Belgien havde omvendt ikke meget at byde ind med, men efter 44 minutters spil blev det alligevel 1-0 til De Rode Duivels – eller de røde djævle, som nationalmandskabet kaldes.

Angriberen Michy Batshuayi, der havde formøblet den største belgiske chance hidtil, modtog en lang og dyb aflevering fra forsvarsveteranen Toby Alderweireld, og den omsatte han til 1-0 med et hårdt hug med venstrebenet.

Den belgiske landstræner, Roberto Martínez, skiftede to mand i pausen, men det ændrede ikke alverden på kampbilledet.

Canada pressede højt og trykkede energisk på. Der blev også fortsat skabt chancer, men mulighederne blev ikke spillet helt store nok, og kvaliteten af afslutningerne var mangelfuld.

Det canadiske pres gav i glimt plads til belgiske kontraer, og med Kevin De Bruyne som playmaker plejer det at blive farligt.

Batshuayi viste dog et par gange, hvorfor han normalt agerer backup for førstevalget Romelu Lukaku, der er skadet og først forventes at være klar til sidste gruppekamp.

Fenerbahce-angriberens teknik svigtede ham blandt andet efter 67 minutter, da han burde have fået mere ud af en stor mulighed.

Canada fik i perioder i slutfasen Belgien trykket helt tilbage foran eget felt, men Courtois var på plads, når det var påkrævet, og det blev ved de gode intentioner for Canada.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Køber engelsk klub

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Det må for alt i verden ikke ske!

Skræmmende Chido Obi-scener



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I chok over Manchester United

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Grundspillets hold i Superligaen 25/26



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

‘Han tisser isterninger’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Arne Slot dybt frustreret

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Medier revser Real Madrid-træner