Modsat andre favoritter kom Belgien fra land ved VM med tre point, da holdet onsdag slog Canada 1-0. Indsatsen var dog alt andet end overbevisende.
Canada spillede frisk til og skabte klart flest chancer. Et brændt straffespark af profilen Alphonso Davies blev dog kostbart i et opgør, hvor Michy Batshuayi blev matchvinder i slutningen af første halvleg.
Belgien tog med sejren spidsen i gruppe F, hvor Kroatien og Marokko tidligere onsdag spillede 0-0.
Søndag skal Belgien op mod Marokko, mens Canada i sin anden kamp møder sidste VM’s tabende finalist, Kroatien.
Canada, der havde blandt andre 39-årige Atiba Hutchinson i startopstilling, startede opgøret meget optimistisk. Efter knap ti minutters spil udløste det efter en VAR-konsultation et straffespark for hånd på bolden.
Det tog Bayern Münchens Alphonso Davies sig af, men Thibaut Courtois smed sig ned og parerede det halvsvage forsøg, ligesom riposten blev sparket over.
Kort efter ville Canada igen have straffespark, men det blev ved forgæves appeller – ligesom det i øvrigt også gjorde i en ny situation senere i halvlegen.
Generelt skabte Canada meget i en livlig første halvleg. Men Hutchinson og holdkammeraterne fik ikke helt omsat anstrengelserne til forsøg, der truede Courtois i samme grad som straffesparket.
Belgien havde omvendt ikke meget at byde ind med, men efter 44 minutters spil blev det alligevel 1-0 til De Rode Duivels – eller de røde djævle, som nationalmandskabet kaldes.
Angriberen Michy Batshuayi, der havde formøblet den største belgiske chance hidtil, modtog en lang og dyb aflevering fra forsvarsveteranen Toby Alderweireld, og den omsatte han til 1-0 med et hårdt hug med venstrebenet.
Den belgiske landstræner, Roberto Martínez, skiftede to mand i pausen, men det ændrede ikke alverden på kampbilledet.
Canada pressede højt og trykkede energisk på. Der blev også fortsat skabt chancer, men mulighederne blev ikke spillet helt store nok, og kvaliteten af afslutningerne var mangelfuld.
Det canadiske pres gav i glimt plads til belgiske kontraer, og med Kevin De Bruyne som playmaker plejer det at blive farligt.
Batshuayi viste dog et par gange, hvorfor han normalt agerer backup for førstevalget Romelu Lukaku, der er skadet og først forventes at være klar til sidste gruppekamp.
Fenerbahce-angriberens teknik svigtede ham blandt andet efter 67 minutter, da han burde have fået mere ud af en stor mulighed.
Canada fik i perioder i slutfasen Belgien trykket helt tilbage foran eget felt, men Courtois var på plads, når det var påkrævet, og det blev ved de gode intentioner for Canada.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
