Kasper Hjulmand fik ikke en drømmedebut som dansk landstræner.
På forhånd havde han sagt, at resultatet var det vigtigste, og det endte bestemt ikke som ønsket. Belgien vandt 2-0 i holdenes første kamp i Nations League.
Men den danske præstation var i lange perioder godkendt. Belgierne, der rangerer som nummer et i verden, havde i lange perioder svært ved at dominere og komme til chancer.
Det første belgiske mål fandt dog sted tidligt og blev styrende for kampen, hvor Danmark som den jagende part manglede kvalitet.
Belgien kom foran allerede efter ni minutter, hvor Lyon-stopperen Jason Denayer umarkeret kunne prikke bolden ind efter et hjørnespark.
Danmarks centrale midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg fulgte slet ikke med Denayer, som alt for let fik plads til at score til 1-0.
Forinden havde Kasper Schmeichel leveret en klasseredning og verfet bolden på overliggeren efter et frispark fra Yannick Carrasco.
Men det var altså på det efterfølgende hjørnespark, at Belgien bragte sig på 1-0.
Det blev forskellen på de to mandskaber i første halvleg, hvor Hjulmand på flere måder kunne være tilfreds med Danmarks indsats.
Danmark havde bolden mest, og de danske spillere bevægede sig for hinanden og forsøgte at finde huller i Belgiens defensiv. Danskerne pressede højt med succes, og Belgien havde ikke mange berøringer på Danmarks banehalvdel.
Læs også:Drømmedebut for Danmark: Daramy blev matchvinder mod Tyskland
Ved flere lejligheder var der optræk til danske chancer, men chancerne blev ikke spillet store nok, og den sidste aflevering manglede.
Højbjerg skulle være det defensive anker og den bageste playmaker på det danske hold. Den nybagte Tottenham-spiller fik dog ikke en god start under Hjulmand.
Ud over et tidligt gult kort og svag markering på Belgiens første mål var han heller ikke hurtig eller fejlfri i boldomgangen – et område Hjulmand vægter højt.
Men der var også lyspunkter for Danmark.
Christian Eriksen fyrede kanonen af efter 25 minutter, og kun en god redning fra den belgiske målmand Simon Mignolet forhindrede en udligning.
Også Martin Braithwaite var tæt på et par gange i første halvleg, men Barcelona-angriberen virkede rusten og manglede skarphed.
Ofte gik det for langsomt i det offensive danske spil, og det endte for sjældent i farlige situationer.
– I tager for mange berøringer, drenge. I er for langsomme. Hurtigere, råbte Schmeichel, som var holdets mest højlydte spiller i tilskuertomme Parken.
Mens Hjulmand holdt igen med råbene på sidelinjen, kommenterede og dirigerede Schmeichel konstant og var med til at orkestrere presset.
Især Robert Skov virkede tilbageholdende i sit spil på positionen som venstre back. Der var masser af plads til at løbe frem, men Skov tøvede og spillede den oftest tilbage i banen.
Læs også:Danmark bagud: Se Belgiens mål her
I anden halvleg havde Braithwaite igen en god skudmulighed, men bolden blev sendt langt ved siden af mål.
Belgien afventede og lukrerede på omstillinger og kontrastød. Især angriberen Romelu Lukaku voldte det danske forsvar problemer.
Schmeichel måtte et kvarter før tid diske op med endnu en redning på et skud fra Lukaku, der til dagligt spiller sammen med Eriksen i Inter.
Få minutter senere skabte Lukaku igen ravage foran Schmeichel, som parerede den lige ud til Dries Mertens, der fordoblede den belgiske føring.
Hjulmand forsøge sig med indskiftninger af Joakim Mæhle, der fik debut, angriberen Andreas Cornelius og Mathias “Zanka” Jørgensen.
Systemet blev ændret fra 4-3-3 til 3-5-2, men lige lidt hjalp det.
Danmark fik aldrig scoret det mål, der kunne skabe spænding til slut.
Allerede tirsdag kan Danmark og Hjulmand rejse sig, når England kommer på besøg i Parken i den næste kamp i Nations League.
/ritzau/
Læs også:Christian Eriksen forholder sig til manglende spilletid i Inter
Læs også:David Nielsen efter testsejr over FCN: Nu har vi fået noget ekstra materiale
Læs også:Avis: Sisto vender hjem til FCM med en høj videresalgsklausul
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
‘Schmedes er under pres’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Argentinske klubber strejker
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
