Kasper Hjulmand fik ikke en drømmedebut som dansk landstræner.
På forhånd havde han sagt, at resultatet var det vigtigste, og det endte bestemt ikke som ønsket. Belgien vandt 2-0 i holdenes første kamp i Nations League.
Men den danske præstation var i lange perioder godkendt. Belgierne, der rangerer som nummer et i verden, havde i lange perioder svært ved at dominere og komme til chancer.
Det første belgiske mål fandt dog sted tidligt og blev styrende for kampen, hvor Danmark som den jagende part manglede kvalitet.
Belgien kom foran allerede efter ni minutter, hvor Lyon-stopperen Jason Denayer umarkeret kunne prikke bolden ind efter et hjørnespark.
Danmarks centrale midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg fulgte slet ikke med Denayer, som alt for let fik plads til at score til 1-0.
Forinden havde Kasper Schmeichel leveret en klasseredning og verfet bolden på overliggeren efter et frispark fra Yannick Carrasco.
Men det var altså på det efterfølgende hjørnespark, at Belgien bragte sig på 1-0.
Det blev forskellen på de to mandskaber i første halvleg, hvor Hjulmand på flere måder kunne være tilfreds med Danmarks indsats.
Danmark havde bolden mest, og de danske spillere bevægede sig for hinanden og forsøgte at finde huller i Belgiens defensiv. Danskerne pressede højt med succes, og Belgien havde ikke mange berøringer på Danmarks banehalvdel.
Læs også:Drømmedebut for Danmark: Daramy blev matchvinder mod Tyskland
Ved flere lejligheder var der optræk til danske chancer, men chancerne blev ikke spillet store nok, og den sidste aflevering manglede.
Højbjerg skulle være det defensive anker og den bageste playmaker på det danske hold. Den nybagte Tottenham-spiller fik dog ikke en god start under Hjulmand.
Ud over et tidligt gult kort og svag markering på Belgiens første mål var han heller ikke hurtig eller fejlfri i boldomgangen – et område Hjulmand vægter højt.
Men der var også lyspunkter for Danmark.
Christian Eriksen fyrede kanonen af efter 25 minutter, og kun en god redning fra den belgiske målmand Simon Mignolet forhindrede en udligning.
Også Martin Braithwaite var tæt på et par gange i første halvleg, men Barcelona-angriberen virkede rusten og manglede skarphed.
Ofte gik det for langsomt i det offensive danske spil, og det endte for sjældent i farlige situationer.
– I tager for mange berøringer, drenge. I er for langsomme. Hurtigere, råbte Schmeichel, som var holdets mest højlydte spiller i tilskuertomme Parken.
Mens Hjulmand holdt igen med råbene på sidelinjen, kommenterede og dirigerede Schmeichel konstant og var med til at orkestrere presset.
Især Robert Skov virkede tilbageholdende i sit spil på positionen som venstre back. Der var masser af plads til at løbe frem, men Skov tøvede og spillede den oftest tilbage i banen.
Læs også:Danmark bagud: Se Belgiens mål her
I anden halvleg havde Braithwaite igen en god skudmulighed, men bolden blev sendt langt ved siden af mål.
Belgien afventede og lukrerede på omstillinger og kontrastød. Især angriberen Romelu Lukaku voldte det danske forsvar problemer.
Schmeichel måtte et kvarter før tid diske op med endnu en redning på et skud fra Lukaku, der til dagligt spiller sammen med Eriksen i Inter.
Få minutter senere skabte Lukaku igen ravage foran Schmeichel, som parerede den lige ud til Dries Mertens, der fordoblede den belgiske føring.
Hjulmand forsøge sig med indskiftninger af Joakim Mæhle, der fik debut, angriberen Andreas Cornelius og Mathias “Zanka” Jørgensen.
Systemet blev ændret fra 4-3-3 til 3-5-2, men lige lidt hjalp det.
Danmark fik aldrig scoret det mål, der kunne skabe spænding til slut.
Allerede tirsdag kan Danmark og Hjulmand rejse sig, når England kommer på besøg i Parken i den næste kamp i Nations League.
/ritzau/
Læs også:Christian Eriksen forholder sig til manglende spilletid i Inter
Læs også:David Nielsen efter testsejr over FCN: Nu har vi fået noget ekstra materiale
Læs også:Avis: Sisto vender hjem til FCM med en høj videresalgsklausul

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Klar besked fra Frank efter nedtur

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

242 millioner sidder på bænken

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

Medie roser brandvarm dansker

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Vanvittig Pogacar-klausul

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Di Marzio med klar melding

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Ruben Amorim: Den største i min tid her

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Melder sin afsked

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

– Det er rigtig vildt det her!

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Verdensstjerne ked af Runes skade

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Derfor var Højlund pludselig ude

Spændende nyt om Simon Kjær

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

Nedtur for Thomas Frank

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Apacher kan vinde Istanbul-derby

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Ekspert med dyster Rune-melding

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

OB vinder første sejr på udebane

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort
