Belgien nedlægger Danmark i Hjulmands debut

Belgien vandt 2-0 over Danmark i Nations League. Det var Kasper Hjulmands debut som dansk landstræner.



Kasper Hjulmand fik ikke en drømmedebut som dansk landstræner.

På forhånd havde han sagt, at resultatet var det vigtigste, og det endte bestemt ikke som ønsket. Belgien vandt 2-0 i holdenes første kamp i Nations League.

Men den danske præstation var i lange perioder godkendt. Belgierne, der rangerer som nummer et i verden, havde i lange perioder svært ved at dominere og komme til chancer.

Det første belgiske mål fandt dog sted tidligt og blev styrende for kampen, hvor Danmark som den jagende part manglede kvalitet.

Belgien kom foran allerede efter ni minutter, hvor Lyon-stopperen Jason Denayer umarkeret kunne prikke bolden ind efter et hjørnespark.

Danmarks centrale midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg fulgte slet ikke med Denayer, som alt for let fik plads til at score til 1-0.

Forinden havde Kasper Schmeichel leveret en klasseredning og verfet bolden på overliggeren efter et frispark fra Yannick Carrasco.

Men det var altså på det efterfølgende hjørnespark, at Belgien bragte sig på 1-0.

Det blev forskellen på de to mandskaber i første halvleg, hvor Hjulmand på flere måder kunne være tilfreds med Danmarks indsats.

Danmark havde bolden mest, og de danske spillere bevægede sig for hinanden og forsøgte at finde huller i Belgiens defensiv. Danskerne pressede højt med succes, og Belgien havde ikke mange berøringer på Danmarks banehalvdel.

Læs også:Drømmedebut for Danmark: Daramy blev matchvinder mod Tyskland

Ved flere lejligheder var der optræk til danske chancer, men chancerne blev ikke spillet store nok, og den sidste aflevering manglede.

Højbjerg skulle være det defensive anker og den bageste playmaker på det danske hold. Den nybagte Tottenham-spiller fik dog ikke en god start under Hjulmand.

Ud over et tidligt gult kort og svag markering på Belgiens første mål var han heller ikke hurtig eller fejlfri i boldomgangen – et område Hjulmand vægter højt.

Men der var også lyspunkter for Danmark.

Christian Eriksen fyrede kanonen af efter 25 minutter, og kun en god redning fra den belgiske målmand Simon Mignolet forhindrede en udligning.

Også Martin Braithwaite var tæt på et par gange i første halvleg, men Barcelona-angriberen virkede rusten og manglede skarphed.

Ofte gik det for langsomt i det offensive danske spil, og det endte for sjældent i farlige situationer.

– I tager for mange berøringer, drenge. I er for langsomme. Hurtigere, råbte Schmeichel, som var holdets mest højlydte spiller i tilskuertomme Parken.

Mens Hjulmand holdt igen med råbene på sidelinjen, kommenterede og dirigerede Schmeichel konstant og var med til at orkestrere presset.

Især Robert Skov virkede tilbageholdende i sit spil på positionen som venstre back. Der var masser af plads til at løbe frem, men Skov tøvede og spillede den oftest tilbage i banen.

Læs også:Danmark bagud: Se Belgiens mål her

I anden halvleg havde Braithwaite igen en god skudmulighed, men bolden blev sendt langt ved siden af mål.

Belgien afventede og lukrerede på omstillinger og kontrastød. Især angriberen Romelu Lukaku voldte det danske forsvar problemer.

Schmeichel måtte et kvarter før tid diske op med endnu en redning på et skud fra Lukaku, der til dagligt spiller sammen med Eriksen i Inter.

Få minutter senere skabte Lukaku igen ravage foran Schmeichel, som parerede den lige ud til Dries Mertens, der fordoblede den belgiske føring.

Hjulmand forsøge sig med indskiftninger af Joakim Mæhle, der fik debut, angriberen Andreas Cornelius og Mathias “Zanka” Jørgensen.

Systemet blev ændret fra 4-3-3 til 3-5-2, men lige lidt hjalp det.

Danmark fik aldrig scoret det mål, der kunne skabe spænding til slut.

Allerede tirsdag kan Danmark og Hjulmand rejse sig, når England kommer på besøg i Parken i den næste kamp i Nations League.

/ritzau/

Læs også:Christian Eriksen forholder sig til manglende spilletid i Inter
Læs også:David Nielsen efter testsejr over FCN: Nu har vi fået noget ekstra materiale
Læs også:Avis: Sisto vender hjem til FCM med en høj videresalgsklausul




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Vild udtalelse om Nathan Trott

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Medie peger på FC København

Superliga-stortalenter topper international liste

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Manchester United jagter Liverpool-profil



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Han skal jo være Brøndby-mand

Trods krise: Freder Superliga-træner

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

– Det er absolut bekymrende!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Brøndby henter stort målmandstalent

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Chido Obi var ustyrlig



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Forlænger med stortalent

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Benfica – Real Madrid

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

José Mourinho klarmelder dansker

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon