Belgiens fodboldlandshold har stadig ikke slået Frankrigs ditto i en betydende kamp siden VM-kvalifikationen i 1981.
Mandag aften vandt Frankrig med 2-1 ude over Belgien i Nations League, og det var franskmændenes femte sejr i træk over Belgien inden for de seneste godt seks år.
Belgien havde ellers alle muligheder for at ændre på tendensen mandag, men selv om hjemmeholdet havde fortjent mindst uafgjort, blev det til nul og niks.
Dermed er det stort set sikkert, at Italien og Frankrig slutter på de to øverste pladser i gruppe 2, der giver adgang til kvartfinalerne.
Italien, der mandag slog Israel, topper med ti point foran Frankrig med ni. Belgien har fire, og Israel er fortsat uden point. Der resterer to spillerunder.
Randal Kolo Muani blev fransk helt med to mål og besad den skarphed, som belgierne savnede.
Belgien kom klart bedst i gang, og Loïs Openda og Leandro Trossard havde begge fine chancer til at score i kampens indledning. Halvvejs i første halvleg blev muligheden endnu større.
Openda slap afsted på kanten af offside, og blev i feltet nedlagt af William Saliba.
Det gav et belgisk straffespark, men Youri Tielemans tonsede bolden over mål.
Kort efter var også Jéremy Doku tæt på at bringe hjemmeholdet i front, men det, der burde have været en belgisk føring på et par mål, skulle i stedet snart blive en fransk føring.
Didier Deschamps mandskab havde ellers ikke haft meget at byde på i den første halve time i fraværet af den småskadede Kylian Mbappé, men en belgisk arm på bolden i feltet hjalp Frankrig til et straffespark.
Det omsatte Randal Kolo Muani sikkert med et hårdt spark.
Lidt retfærdighed var der dog til. Da første halvleg var ved at rinde ud i sidste tillægsminut, fik Openda en perfekt servering, som han headede ind til 1-1.
Hvor Belgien havde været bedst i første halvleg, kom Frankrig bedre ud efter pausen.
Manu Koné havde netop haft bolden i nettet uden at få målet godkendt, da Kolo Muani i stedet gjorde det til 2-1 på et hovedstød.
Belgien var dog ikke slået endnu. Med et kvarter tilbage fik holdet bedre vilkår i jagten på udligning, da Aurélien Tchouaméni fik sit andet gule kort og dermed rødt for at stoppe et lovende belgisk angreb.
Trods flere forsøg lykkedes det dog ikke for Belgien at komme tilbage på måltavlen.
I gruppens anden kamp vandt Italien med 4-1 hjemme over Israel.
Mateo Retegui bragte de azurblå foran på et straffespark kort før pausen.
Efter pausen scorede Giovanni Di Lorenzo to gange, og også Davide Frattesi kom på tavlen. Undervejs reducerede Mohammed Abu Fani til 1-2 for Israel.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
Her kan du se AGF mod Sabah FK
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TOPNYHED