Danmark slipper for coronaramt Belgien-stjerne

Roberto Martínez har stor respekt for Danmark, som han kalder for et stabilt hold med rutinerede spillere. Samtidig bekræfter han, at Eden Hazard misser opgøret.



Belgien kan nøjes med uafgjort på hjemmebane onsdag aften i fodboldlandskampen mod Danmark for at vinde Nations League-gruppen.

Men Belgiens landstræner, Roberto Martínez, sætter ikke sit hold op til bare at få et enkelt point.

Den taktik er alt for risikabel, og derfor vil verdensranglistens nummer et angribe kampen, som skulle den vindes.

Det siger Roberto Martínez på et pressemøde tirsdag eftermiddag.

– Vi går ud til kampen med indstillingen om at vinde den. Vi er ikke vant til at gå ud til en kamp for at spille uafgjort, og jeg er heller ikke sikker på, at vi ville kunne finde ud af at spille efter at få uafgjort, siger Martinez.

Samtidig påpeger han også, at Danmark er et stærkt hold, og at de belgiske spillere ikke må tro, at kampen allerede er vundet.

– Vi har set Danmark tage til Wembley og vinde, og de har været meget stabile. Danmark fandt også en måde at vinde på over Island på kampens sidste spark. Så det bliver en vanskelig kamp for os.

– Danmark har en god generation af spillere, og det er et hold med en stærk balance. Vi så også i den første kamp mod Danmark, at det var en meget kompetitiv kamp, siger Martínez med henvisningen til 2-0-sejren i september.

Han hæfter sig ved, at Danmark har en stamme af spillere, der til daglig gør sig i store europæiske klubber.

– Danmark har stærke angribere i Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite, en dygtig 10’er i Christian Eriksen, og de har også Pierre-Emile Højbjerg, Simon Kjær og Kasper Schmeichel.

– Det er en stærk gruppe af spillere, som har meget erfaring, og Danmark er et hold, som kan gøre ondt på alle, og det skal vi være helt klar på, siger landstræneren.

Til kampen mod Danmark må Belgien undvære karantæneramte Thomas Meunier og Axel Witsel. Desuden misser stjernen Eden Hazard kampen, da han er smittet med coronavirus.

– Kampen kommer desværre et par dage for tidligt for Eden, siger landstræneren.

/ritzau/





Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’




LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Der er al mulig grund til bekymring

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Superligaen dropper det

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk