Danmark slipper for coronaramt Belgien-stjerne

Roberto Martínez har stor respekt for Danmark, som han kalder for et stabilt hold med rutinerede spillere. Samtidig bekræfter han, at Eden Hazard misser opgøret.



Belgien kan nøjes med uafgjort på hjemmebane onsdag aften i fodboldlandskampen mod Danmark for at vinde Nations League-gruppen.

Men Belgiens landstræner, Roberto Martínez, sætter ikke sit hold op til bare at få et enkelt point.

Den taktik er alt for risikabel, og derfor vil verdensranglistens nummer et angribe kampen, som skulle den vindes.

Det siger Roberto Martínez på et pressemøde tirsdag eftermiddag.

– Vi går ud til kampen med indstillingen om at vinde den. Vi er ikke vant til at gå ud til en kamp for at spille uafgjort, og jeg er heller ikke sikker på, at vi ville kunne finde ud af at spille efter at få uafgjort, siger Martinez.

Samtidig påpeger han også, at Danmark er et stærkt hold, og at de belgiske spillere ikke må tro, at kampen allerede er vundet.

– Vi har set Danmark tage til Wembley og vinde, og de har været meget stabile. Danmark fandt også en måde at vinde på over Island på kampens sidste spark. Så det bliver en vanskelig kamp for os.

– Danmark har en god generation af spillere, og det er et hold med en stærk balance. Vi så også i den første kamp mod Danmark, at det var en meget kompetitiv kamp, siger Martínez med henvisningen til 2-0-sejren i september.

Han hæfter sig ved, at Danmark har en stamme af spillere, der til daglig gør sig i store europæiske klubber.

– Danmark har stærke angribere i Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite, en dygtig 10’er i Christian Eriksen, og de har også Pierre-Emile Højbjerg, Simon Kjær og Kasper Schmeichel.

– Det er en stærk gruppe af spillere, som har meget erfaring, og Danmark er et hold, som kan gøre ondt på alle, og det skal vi være helt klar på, siger landstræneren.

Til kampen mod Danmark må Belgien undvære karantæneramte Thomas Meunier og Axel Witsel. Desuden misser stjernen Eden Hazard kampen, da han er smittet med coronavirus.

– Kampen kommer desværre et par dage for tidligt for Eden, siger landstræneren.

/ritzau/





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Hårdt angreb på DBU-boss

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli