Danmark slipper for coronaramt Belgien-stjerne

Roberto Martínez har stor respekt for Danmark, som han kalder for et stabilt hold med rutinerede spillere. Samtidig bekræfter han, at Eden Hazard misser opgøret.



Belgien kan nøjes med uafgjort på hjemmebane onsdag aften i fodboldlandskampen mod Danmark for at vinde Nations League-gruppen.

Men Belgiens landstræner, Roberto Martínez, sætter ikke sit hold op til bare at få et enkelt point.

Den taktik er alt for risikabel, og derfor vil verdensranglistens nummer et angribe kampen, som skulle den vindes.

Det siger Roberto Martínez på et pressemøde tirsdag eftermiddag.

– Vi går ud til kampen med indstillingen om at vinde den. Vi er ikke vant til at gå ud til en kamp for at spille uafgjort, og jeg er heller ikke sikker på, at vi ville kunne finde ud af at spille efter at få uafgjort, siger Martinez.

Samtidig påpeger han også, at Danmark er et stærkt hold, og at de belgiske spillere ikke må tro, at kampen allerede er vundet.

– Vi har set Danmark tage til Wembley og vinde, og de har været meget stabile. Danmark fandt også en måde at vinde på over Island på kampens sidste spark. Så det bliver en vanskelig kamp for os.

– Danmark har en god generation af spillere, og det er et hold med en stærk balance. Vi så også i den første kamp mod Danmark, at det var en meget kompetitiv kamp, siger Martínez med henvisningen til 2-0-sejren i september.

Han hæfter sig ved, at Danmark har en stamme af spillere, der til daglig gør sig i store europæiske klubber.

– Danmark har stærke angribere i Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite, en dygtig 10’er i Christian Eriksen, og de har også Pierre-Emile Højbjerg, Simon Kjær og Kasper Schmeichel.

– Det er en stærk gruppe af spillere, som har meget erfaring, og Danmark er et hold, som kan gøre ondt på alle, og det skal vi være helt klar på, siger landstræneren.

Til kampen mod Danmark må Belgien undvære karantæneramte Thomas Meunier og Axel Witsel. Desuden misser stjernen Eden Hazard kampen, da han er smittet med coronavirus.

– Kampen kommer desværre et par dage for tidligt for Eden, siger landstræneren.

/ritzau/





Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool præsenterer succestræner

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret