Han skiftede til AC Horsens for et år siden, 27-årige Sivert Heltne Nilsen, men nordmanden kommer måske ikke til at spille kontraktperioden ud hos Superliga-mandskabet.
Den defensive midtbanespiller har kontrakt med AC Horsens helt til sommeren 2023, men lidt større fisk i vandet er begyndt at vise interesse for Horsens-spilleren.
Bo Henriksen hentede Sivert Heltne Nilsen i Brann på et tidspunkt, hvor han var blandt den norske ligas bedste spillere, og han spillede på et hold, der tilmed lå nummer helt i toppen af Eliteserien. Sivert Heltne Nilsen var dengang et rekordindkøb i Horsens med sin pris på lige under tre millioner kroner – han er siden blevet overhalet af Kasper Junker.
Mens han strålede i Norge, ramte han i sin første sæson i Danmark ikke helt topniveauet ofte nok. Midtbanespilleren endte med at spille 28 Superliga-kampe for AC Horsens, og de 28 optrædener i dansk fodbolds bedste række kan måske ende med at blive de eneste, han får.
I hvert fald forstår tipsbladet.dk, at Sivert Heltne Nilsen er efterspurgt.
Den belgiske klub Oostende har forhørt sig på Sivert Heltne Nilsen og forbliver lune på den hårdtarbejdende midtbanespiler.
– Alle vores spillere er jo et eller andet sted til salg. Vi er en sælgende klub, men det skal være for den rette pris. Det er ikke sådan, at han går rundt med et “til salg”-skilt, siger Bo Henriksen til tipsbladet.dk om interessen.
AC Horsens-bossen fortæller, at der ikke ligger noget bud på nordmanden, og han håber meget på at holde på sine spillere, efter klubben tidligere i vinduet solgte forsvarsspiller Mads Juel Andersen.
– Vi budgetterer med, vi skal sælge, og det har vi opfyldt i det her vindue. Så vi har ikke yderligere behov for det. Derfor er vi heller ikke pressede til at sælge. Der er ingen udsalg. Men derfor kan der godt være, der kommer noget, der er godt for spilleren og os. Så vil vi ikke vil stå i vejen, siger Bo Henriksen.
Oostende har fået ny træner denne sommer – han hedder Kåre Ingebrigtsen, er nordmand og var sidste år i spidsen for Rosenborg BK, der endte med at vinde mesterskabet foran Brann. Ingebrigtsen kender derfor alt til Sivert Heltne Nilsen, og det forklarer Oostendes kendskab til og interesse i midtbanemanden.
Bo Henriksen forventer i udgangspunktet, at nordmanden kommer til at have en fremtrædende rolle i AC Horsens den kommende sæson.
– Han bliver bedre og bedre, og han har store lederegenskaber. Han har gjort et fint stykke arbejde, og han er i den grad en del af det her, siger manageren.
AC Horsens har brugt denne sommer på at ophæve flere breddespillere i truppen. Måske kan sommeren også byde på endnu et millionsalg.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Køber engelsk klub
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
I chok over Manchester United
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
631 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Arne Slot dybt frustreret
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
