Belgisk klub viser interesse for midtbanespiller fra Horsens

Den belgiske klub Oostende har vist interesse for norske Sivert Heltne Nilsen.



Han skiftede til AC Horsens for et år siden, 27-årige Sivert Heltne Nilsen, men nordmanden kommer måske ikke til at spille kontraktperioden ud hos Superliga-mandskabet.

Den defensive midtbanespiller har kontrakt med AC Horsens helt til sommeren 2023, men lidt større fisk i vandet er begyndt at vise interesse for Horsens-spilleren.

Bo Henriksen hentede Sivert Heltne Nilsen i Brann på et tidspunkt, hvor han var blandt den norske ligas bedste spillere, og han spillede på et hold, der tilmed lå nummer helt i toppen af Eliteserien. Sivert Heltne Nilsen var dengang et rekordindkøb i Horsens med sin pris på lige under tre millioner kroner – han er siden blevet overhalet af Kasper Junker. 

Mens han strålede i Norge, ramte han i sin første sæson i Danmark ikke helt topniveauet ofte nok. Midtbanespilleren endte med at spille 28 Superliga-kampe for AC Horsens, og de 28 optrædener i dansk fodbolds bedste række kan måske ende med at blive de eneste, han får.

I hvert fald forstår tipsbladet.dk, at Sivert Heltne Nilsen er efterspurgt.

Den belgiske klub Oostende har forhørt sig på Sivert Heltne Nilsen og forbliver lune på den hårdtarbejdende midtbanespiler.

– Alle vores spillere er jo et eller andet sted til salg. Vi er en sælgende klub, men det skal være for den rette pris. Det er ikke sådan, at han går rundt med et “til salg”-skilt, siger Bo Henriksen til tipsbladet.dk om interessen.

AC Horsens-bossen fortæller, at der ikke ligger noget bud på nordmanden, og han håber meget på at holde på sine spillere, efter klubben tidligere i vinduet solgte forsvarsspiller Mads Juel Andersen.

– Vi budgetterer med, vi skal sælge, og det har vi opfyldt i det her vindue. Så vi har ikke yderligere behov for det. Derfor er vi heller ikke pressede til at sælge. Der er ingen udsalg. Men derfor kan der godt være, der kommer noget, der er godt for spilleren og os. Så vil vi ikke vil stå i vejen, siger Bo Henriksen.

Oostende har fået ny træner denne sommer – han hedder Kåre Ingebrigtsen, er nordmand og var sidste år i spidsen for Rosenborg BK, der endte med at vinde mesterskabet foran Brann. Ingebrigtsen kender derfor alt til Sivert Heltne Nilsen, og det forklarer Oostendes kendskab til og interesse i midtbanemanden.

Bo Henriksen forventer i udgangspunktet, at nordmanden kommer til at have en fremtrædende rolle i AC Horsens den kommende sæson.

– Han bliver bedre og bedre, og han har store lederegenskaber. Han har gjort et fint stykke arbejde, og han er i den grad en del af det her, siger manageren.

AC Horsens har brugt denne sommer på at ophæve flere breddespillere i truppen. Måske kan sommeren også byde på endnu et millionsalg.





Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

– Niels Frederiksen er en legende!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Så er det officielt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal – Burnley

AGF forhører sig om legendes nevø – men…