Barske reaktioner i Belgien: Giver fingeren til Thorup-skiftet

Spillere, fans og kommentatorer er skuffede i Belgien, hvor Jess Thorup var en succes trods tvivlsomt spil.



Fire udstrakte langemænd på Instagram fra Genk-spilleren Theo Bongonda til nyheden om, at Jess Thorup mandag har forladt klubben til fordel for et trænerjob i FC København, opsummerer reaktionerne i Belgien.

Fredag aften var det ren lykke mellem de to. Thorup og Bongonda slog armene om hinanden på hjemmebanen, efter at den 24-årige belgier med to mål havde cementeret en 4-0-sejr over Eupen i den belgiske liga.

Thorups skifte kommer som et chok for spillere og fans. Sportsdirektør Dimitri De Condé siger mandag til det belgiske nyhedsbureau Belga, at han er “irriteret” over ringe kommunikation i processen.

– Nogle spillere er meget vrede. Andre er skuffede, og de næste 48 timer må vi i gang med et lappearbejde, så alle kommer op på tæerne før lørdagens kamp. Spillerne føler sig svigtet, siger De Condé ifølge Het Laatste Nieuws.

Thorup forlader klubben efter bare 39 dage og efter en periode med succes. Klubben var i gang med en stille forvandling mod igen at blive tophold.

Belgiske medier har beskrevet Jess Thorup som en “sand gentleman”, og han blev vel modtaget ved præsentationen i Genk for en måned siden.

– Vi havde et billede af Thorup som en gentleman. Det er knust, sagde fodboldeksperten Stef Wijnants søndag til Sporza, før skiftet var bekræftet.

– Hvis Jess Thorup synes, at det er bedre for hans karriere, er det hans eget valg. Men det er mærkeligt, siger kommentatoren.

Wijnants funderer videre, at valget ikke kan være sportsligt begrundet, da han har chance for deltagelse i Champions League i begge klubber.

Den belgiske klub har to gange på ti år været med i gruppespillet. FC Københavns meritter i turneringen er bedre i samme periode.

Thorup har været en succeshistorie i Belgien, hvor han fik sin første kontrakt med AAA Gent i 2018 efter at have vundet Superligaen med FC Midtjylland.

Han fik løftet et Gent-hold, der var i krise, til sølv i sidste sæson, og det er fortsat et mysterium for klubbens fans, hvorfor Thorup blev fyret efter to kampe – nederlag – i denne sæson.

I Genk, hvor Thorup ikke nåede at tabe en kamp, var resultaterne gode. Spillet derimod var i perioder og i nogle kampe ikke specielt godt.

Det har Thorup også erkendt flere gange. Blandt andet efter en 2-1 sejr over hans tidligere klub Gent for en uges tid siden.

– Vi kan ikke være glade for denne præstation. Det er ikke sådan, at vi ønsker at spille, sagde Thorup efter kampen.

Genk vandt 2-1. Men holdet var under voldsomt pres i stort set hele kampen, og Gents træner sagde til belgiske medier, at Genk-spillere efter kampen havde sagt “undskyld” for at have taget sejren.

Ikke desto mindre begyndte Gents fans, der blot har 12 point for 11 kampe, ret usædvanligt at råbe “Thorup, Thorup, Thorup” under kampen.

Thorup har afvist at tale om årsagen til fyringen i Gent.

Genks danske wingback, Joakim Mæhle, som har været afgørende for klubben i efteråret, skriver på Twitter, at han håber, at Thorup “ikke består lægetjekket”. Nu er Thorup væk, og Genk skal på udkig efter en ny chef.

/ritzau/





Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’


Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Er han Superligaens bedste træner?

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Dansker kan vinde stor pris

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Mor troede han løj efter opkald

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Fyret efter forfærdelig stime

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Brian Riemer tvunget til ændring

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Var i gang med at planlægge sine fridage

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Giver status på Wahid Faghir

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

– Det er en katastrofe!

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale