Fire udstrakte langemænd på Instagram fra Genk-spilleren Theo Bongonda til nyheden om, at Jess Thorup mandag har forladt klubben til fordel for et trænerjob i FC København, opsummerer reaktionerne i Belgien.
Fredag aften var det ren lykke mellem de to. Thorup og Bongonda slog armene om hinanden på hjemmebanen, efter at den 24-årige belgier med to mål havde cementeret en 4-0-sejr over Eupen i den belgiske liga.
Thorups skifte kommer som et chok for spillere og fans. Sportsdirektør Dimitri De Condé siger mandag til det belgiske nyhedsbureau Belga, at han er “irriteret” over ringe kommunikation i processen.
– Nogle spillere er meget vrede. Andre er skuffede, og de næste 48 timer må vi i gang med et lappearbejde, så alle kommer op på tæerne før lørdagens kamp. Spillerne føler sig svigtet, siger De Condé ifølge Het Laatste Nieuws.
Thorup forlader klubben efter bare 39 dage og efter en periode med succes. Klubben var i gang med en stille forvandling mod igen at blive tophold.
Belgiske medier har beskrevet Jess Thorup som en “sand gentleman”, og han blev vel modtaget ved præsentationen i Genk for en måned siden.
– Vi havde et billede af Thorup som en gentleman. Det er knust, sagde fodboldeksperten Stef Wijnants søndag til Sporza, før skiftet var bekræftet.
– Hvis Jess Thorup synes, at det er bedre for hans karriere, er det hans eget valg. Men det er mærkeligt, siger kommentatoren.
Wijnants funderer videre, at valget ikke kan være sportsligt begrundet, da han har chance for deltagelse i Champions League i begge klubber.
Den belgiske klub har to gange på ti år været med i gruppespillet. FC Københavns meritter i turneringen er bedre i samme periode.
Thorup har været en succeshistorie i Belgien, hvor han fik sin første kontrakt med AAA Gent i 2018 efter at have vundet Superligaen med FC Midtjylland.
Han fik løftet et Gent-hold, der var i krise, til sølv i sidste sæson, og det er fortsat et mysterium for klubbens fans, hvorfor Thorup blev fyret efter to kampe – nederlag – i denne sæson.
I Genk, hvor Thorup ikke nåede at tabe en kamp, var resultaterne gode. Spillet derimod var i perioder og i nogle kampe ikke specielt godt.
Det har Thorup også erkendt flere gange. Blandt andet efter en 2-1 sejr over hans tidligere klub Gent for en uges tid siden.
– Vi kan ikke være glade for denne præstation. Det er ikke sådan, at vi ønsker at spille, sagde Thorup efter kampen.
Genk vandt 2-1. Men holdet var under voldsomt pres i stort set hele kampen, og Gents træner sagde til belgiske medier, at Genk-spillere efter kampen havde sagt “undskyld” for at have taget sejren.
Ikke desto mindre begyndte Gents fans, der blot har 12 point for 11 kampe, ret usædvanligt at råbe “Thorup, Thorup, Thorup” under kampen.
Thorup har afvist at tale om årsagen til fyringen i Gent.
Genks danske wingback, Joakim Mæhle, som har været afgørende for klubben i efteråret, skriver på Twitter, at han håber, at Thorup “ikke består lægetjekket”. Nu er Thorup væk, og Genk skal på udkig efter en ny chef.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Færdig
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Belgien knuser USA
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
